Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Yarası İçin Ne Yapılmalı?

Dil Yarası

Dilde meydana gelen yara ya da yaralar, şiddetli ağrıların ve sızıların yaşanmasına sebep olan bir sağlık sorunudur. Dil dokusunda kuruluk ya da yaşanan yanma hissi, dil yarasına eşlik eden diğer sağlık sorunlarından bazılarıdır. Birçok nedene bağlı olarak gelişen dil yarası, bazen dil yaralanmaları gibi fiziksel etkiler sebebi ile, bazen de bir takım virüs ya da hastalıklar sebebi ile gelişebilmektedir. Dil yarasının oluşum nedenine bağlı olarak, dil yarasının iyileşmesi için uygulanan tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir.

Bazı durumlarda, sebebi tanımlanamayan dil yarasının oluşum nedenleri genellikle aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Dilin yanlışlıkla ısırılması,
 • Dilin darbe alması,
 • Dil dokusunun tahriş olması,
 • Aşırı sıcak gıdalar sonucu dil dokusunun yanması,
 • Dil dokusunda meydana gelen mantar enfeksiyonu,
 • Oral pamukçuk (aft),
 • Ağız yaraları,
 • Yanan ağız sendromu,
 • Asitli, baharatlı ve tuzlu yiyeceklerin aşırı şekilde tüketilmesi,
 • B12 vitamini eksikliği,
 • Demir eksikliği,
 • Folik asit (B9 vitamini) eksikliği,
 • Genetik yatkınlık,
 • Sodyum lauryl sülfat (SLS) içeren diş macunları,
 • Virüs bazlı enfeksiyonlar,
 • Behçet hastalığı,
 • Kansızlık (demir eksikliği anemisi).

Dil Yarasının Tedavisi

Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen dil yarası tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Dil yarası tedavisinde dikkat edilmesi gereken husus ise, dil yarasının oluşmasına neden olan esas sağlık sorunudur. Buna göre, dil yarasına sebep olan durum tespit edilerek, duruma en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Eğer dil yarası zararsız ise ve her hangi bir ciddi hastalığa bağlı olarak gelişmemiş ise, genellikle bir hafta ya da on gün içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Aksi durumlarda ise, dil yarasının iyileşmesi için ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Dil Yarası İçin Ne Yapılmalı

Genellikle kendiliğinden iyileşebilen bir sağlık sorunu olan dil yarası, gerek ilaç yardımı gerekse de evsel bazı çareler yardımı ile iyileşebilmektedir. Buna göre, dil yarasının iyileşmesi için yapılması gereken bazı uygulamalar şu şekildedir;

1. Soğuk Su İle Gargara:

Screenshot_11

Özellikle de yanlışlıkla ısırılma sonucu meydana gelen dil yaralarının giderilmesinde etkili olan soğuk su gargarası, dil dokusunda oluşan kir, yiyecek kalıntısı ve kan gibi artıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilmektedir. Böylece, hem dil dokusundaki yaranın iyileşme süresi kısalmakta hem de, dil dokusu enfeksiyonlara karşı korunmuş olmaktadır. Dil ısırılması sonucu oluşan dil yarasını vakit kaybetmeden doktora kontrol ettirmek ve ardından da soğuk su gargarası yapmak, dil yarasının iyileşmesine ve ağrının dindirilmesine yardımcı olmaktadır.

2. Buz Küpünün Emilmesi:

Screenshot_12

Bir buz küpünün emilmesi dil yarası nedeni ile meydana gelen ağrı ve yanma hissinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü soğuk uygulama, dil dokusunun uyuşmasını sağlayarak, ağrı hissinin azalmasına ve eğer dil dokusunda şişkinlik var ise şişkinliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece dil dokusundaki yaranın iyileşmesi hızlanmakta ve dilin nemli dokusu korunmaktadır. Dil dokusunun kurumasını önleyen buz küpü emme uygulaması, dilin kendine has nemli yapısının korunmasına yardımcı olmakta ve dil dokusundaki yaranın daha kötüye gitmesini önlemektedir. Buz küpü emme uygulaması özellikle de, dil ısırmaları ya da dil dokusunun yanması sonucu meydana gelen dil yaralarının iyileşmesinde etkilidir.

3. Tuzlu Su ile Gargara

Screenshot_13

Dil yaralarının iyileşmesine katkı sağlayan etkili uygulamalardan bir diğer ise, ılık su ve tuz ile hazırlanan gargaradır. Tuzlu su gargarası, dil yarası nedeni ile oluşan ağrı ve sızıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır. Tuzlu su ile yapılan gargara dilde oluşan yaraların giderilmesine yardımcı olmasının yanı sıra, dil dokusunun temizlenmesine de katkı sağlamaktadır. 1 su bardağı ılık su içerisine eklenen 1 çorba kaşığı tuz ile hazırlanan tuzlu su gargarası, dil yarası iyileşen kadar, her 2 saatte bir uygulanmalıdır. Ağız içine alınan tuzlu su gargarası yaklaşık olarak 30 saniye boyunca, ağız boşluğunun tüm bölgelerine temas edecek şekilde uygulanmalıdır ve daha sonra tükürülerek ağızdan atılmalıdır.

4. Dil Yarasını Tetikleyen Maddelerden Uzak Durmak:

Screenshot_22

Dil yarasının daha da kötüye gitmesini önlemek ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için yapılacak en iyi uygulama, dil yarasını tetikleyen maddelerden uzak durmak olacaktır. Özellikle de, baharatlı, asitli ya da aşırı tuzlu besinler ile sigara gibi bazı maddeler, hem dil yarasına sebep olmakta hem de, dil yarasının şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da, dil yarasını tetikleyen unsurlardan uzak durmak en sağlıklısı olacaktır.

Dil yarasını tetikleyen besinlerin ve maddelerin bazıları şu şekildedir;

 • Asitli içecekler,
 • Portakal suyu,
 • Domates,
 • Kahve,
 • Nane,
 • Tarçın,
 • Sigara.

Eğer dil dokusunda yara var ise, bu gibi besinlerin tetikleyici besinlerin yerine, yulaf lapası, muz, yoğurt ve dondurma gibi besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

5. Daha Fazla Sıvı Tüketimi

Screenshot_21

Gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmek, dil yarasının iyileşmesi açısından son derece önemlidir. çünkü sıvı tüketimi, sadece dil yarasının iyileşmesine katkı sağlamak ile kalmayıp, kurumuş olan ağız ve dil dokusunun nemlenmesine de yardımcı olmaktadır. Sıvı özellikle de su tüketimine bağlı olarak artan tükürük salgısı ise, dil dokusunun korunmasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içinde tüketilen sıvı türü de çok önemlidir. Buna göre, dil yarasının şiddetlenmesine neden olan kahve, çay ve alkol gibi içecekler tercih edilmemelidir. Çünkü bu gibi içecek türleri, dil dokusunun tahriş olmasına neden olmaktadır.

6. Karbonatlı Su Gargarası

Screenshot_16

Dil ve ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olan diğer bir uygulama ise, karbonatlı su ile birlikte uygulanan ağız gargarasıdır. Buna göre, 1 çorba kaşığı karbonat ile yarım su bardağı kadar ılık suyun karıştırılması ile elde edilen gargara, dil yarasının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Karbonatlı gargara ile ağız çalkalandıktan sonra tükürülmeli ve ağız temiz su ile çalkalanmalıdır.

7. İlaç Tedavisi

Screenshot_18

Evsel çareler ile iyileşme kaydetmeyen dil yaraları için tek çare doktora gitmek ve gerekli ise ilaç tedavisine başlamaktır. Bunun dışında, bir hafta ya da on gün geçmesine rağmen, iyileşmeyen dil yaraları için de ilaç tedavisi tavsiye edilmektedir. Doktor, gerekli test ve taramaları yaptıktan sonra, hasta için uygun olan tedavinin başlamasına karar vermektedir. Çünkü dil yarasının çok çeşitli oluşum sebepleri vardır. Hatta doktor, hastanın bir psikiyatriye görünmesini dahi isteyebilmektedir. Bunu nedeni ise, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunların da, dil yarasına sebep olabilmesidir.

Dil yarası tedavisinde, dil yarasına neden olan faktörün türüne bağlı olarak üç farklı ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu ilaçlar, amitriptilin, amisülprid ve olanzapin şeklindedir. Dil yarası tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, dil dokusunda yanma hissi ve ağrı yaşanmasına neden olan gama-bütirik asit aktivitesinin bloke edilmesini sağlamaktadır. Bazen de dil yaralarının tedavisi amacı ile, reçetesiz olarak satılan, aspirin, ibuprofen ve asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir.

8. Boğaz Pastilleri ve Spreyler

Screenshot_20

Hafif analjezikler (ağrı kesici) özellikler gösteren boğaz pastilleri ve spreyler, dil dokusunda oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu gibi boğaz pastilleri ve spreyler, reçetesiz olarak temin edilebilmektedir. Her iki ya da üç saatte bir kullanılan boğaz pastilleri ve spreyler, doktorun öngördüğü şekilde kullanılmalıdır. Öte yandan, bu gibi boğaz pastilleri tamamen eriyene kadar ağızda bekletilmelidir ve kesinlikle çiğnenmemeli ve yutulmamalıdır. Çünkü  boğaz pastilleri, boğazın uyuşmasına ve yutkunmada zorluk yaşanmasına neden olabilmektedir.

9. Kapsaisin Krem

Screenshot_19

Lokal (harici) analjezik krem türlerinden biri olan kapsaisin kremler, ağrı kesici etkiler göstermektedir. Ağrı kesici kapsaisin kremler, dil dokusundaki yara üzerine günde 3 ya da 4 defa sürülerek uygulanmaktadır. Ağrı ve sızı hissini en aza indiren kapsaisin kremler, hızlı bir şekilde iyileşme sağlamaktadırlar. Fakat bu kremlerin uzun süreler boyunca kullanılması, dil dokusu üzerindeki liflerin zarar görmesine ve his kaybının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı da kapsaisin kremlerin uygun dozajda ve uygun süre dahilinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

10. Antiseptik Gargara

Screenshot_23

Benzidamin ve klorheksidin gibi antiseptik gargaralar, ağız boşluğundaki ve dil dokusundaki enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Benzidamin, prostaglandin adı verilen ve iltihaplanmadan kaynaklanan ağrıların yaşanmasına neden olan kimyasalın üretimini bloke etmektedir. Bir fincan içerisine eklenen 15 mls benzidamin , yaklaşık 15 ila 20 saniye boyunca, ağız içinde gargara yapışarak kullanılmaktadır ve sonrasında da yutulmadan tükürülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.