Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilaltı Hapı

Bazı insanların sürekli ve düzenli olarak dilaltı hapı kullanması gerekir. Dilaltı hapının kullanılmasındaki amaç, daha hızlı ve etkili bir tedavinin sağlanmasıdır. Bu şekilde kullanılan dilaltı hapı hastalığa direkt olarak etki eder.

Dilaltı Hapı Nedir?

Dilaltı hapları eğer bir insan kalp krizi geçiriyorsa, o anda hayati önem taşır. Çünkü kalp krizi geçiren bir hastaya dilaltı hapı verdiğinizde bir süre sonra normale döner. Dilaltı hapı çok önemli olduğu için sadece doktorunuz tavsiye ederse kullanabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan, bilinçsiz bir şekilde dilaltı hapı kullanırsanız sağlığınızı ciddi anlamda kaybedebilirsiniz. Ayrıca dilaltı hapları daha eski dönemde koroner arter hastalığına sahip olan, daha önceden kalp krizi geçirmiş olan ve çok fazla efor ve enerji harcanılan zamanda göğüs ağrısı olan hastalara özellikle tavsiye edilir. Dilaltı hapları daha çok by pass yöntemi ile tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalara tavsiye edilir. Dilaltı hapları genel olarak çoğu kalp hastalarında kullanılır. Kalp hastalıklarında çok hızlı ve etkili bir sonuç elde etmek için dilin altına yerleştirilir. Dilaltına yerleştirilen ilacın sadece emilmesi gerekir. Dilaltı hapları daha çok tansiyon hastaları, tansiyonun normal seviyeye ulaşmasını sağlamak için kullanır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilir. Ayrıca kalp damarlarını rahatlatmak için de çok sık kullanılır.

Dilaltı Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Dilaltı hapının kullanıp, kullanamayacağı hastanın şikayetlerine ve risk faktörlerine göre belirlenmesi gerekir. Bu da doktor muayenesi ve gerekli tetkiklerle belirlenir. Doktor kontrolünde olmadan kullanılan dilaltı hapları sağlığınıza tekrar kavuşmanıza yardımcı olmak yerine daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan dilaltı hapını kesinlikle kullanmayın. Doktorunuzun yaptığı muayene ve tetkikler sonucunda dilaltı hapını kullanmanızda herhangi bir sakınca yoksa, düzenli olarak kullanın. Hiçbir doktor düşük tansiyona sahip olan, kalp yetmezliği olan hastalara dilaltı hapı kullanımını önermez. Ayrıca viagra gibi yüksek etkili ilaçlarla kullanılması oldukça sakıncalıdır.

Dilaltı hapının doktor tavsiyesiyle kullanılması durumunda, hastanın şikayetleri tamamen azalır ve kalp krizi gibi ciddi bir risk ortadan kalkar. Dilaltı hapı kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Dilaltı hapı genel olarak baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve büyük tansiyonun 180 seviyesinden daha fazla olduğu acil durumlarda, anında etki etsin diye kullanılır.

Dilaltı Hapı Nasıl İçilir?

Dilaltı hapı içeriğinde bulunan etken maddeye göre farklı hastalıklarda kullanılır. Bu hastalıklara, anjina pektorisin akut hastalığında, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon örnek verilebilir. Bu tür ciddi hastalıkların dışında doktor tavsiyesi yoksa kullanılmaması gerekir. Dilaltı hapı, dilin altına yerleştirilir ve daha sonra hapın erimesi beklenir. Dilaltı hapı erimeye başladıktan kısa bir süre sonra, dilin altında bulunan kan damarlarından vücuda girerek, etkisini anında gösterir. Fakat dilaltı hapının çiğnenmesi, kırılması ya da yutulması gibi durumlarda etki göstermesi mümkün olmaz. Ayrıca dilaltı hapının yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumda da fayda göstermesi mümkün olmaz. Hastalığa çözüm olmadığı gibi, aynı zamanda hasta hayati bir riskin altında girer. Bazı durumlarda ölümle bile sonuçlanabilir.

Dilaltı hapıyla yapılan bir yanlış da, hastaların dilaltı hapını ne zaman kullanacağını bilmemesidir. Dilaltı hapı doktorunuzun kontrolünde, uygun gördüğü dozda ve zamanda kullanılması gerekir. Kan basıncı yüksek olduğu zamanlarda kullanılan dilaltı hapı, yüksek olan tansiyonun aniden düşmesine ve kan dolaşımında sorun oluşmasına ve kalbi besleyen damarlarda bazı komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olur.

Dilaltı hapları, kan dolaşımına direkt olarak etki ettiği ve kan dolaşımına karıştığı için çok kısa bir süre içerisinde mutlaka etkisini gösterir. Bu nedenle eğer şikayetleriniz başlamışsa bir tane alın ve eritin. Biraz zaman geçsin eğer şikayetlerinizde azalma ya da ortadan kalkma gibi bir durum yoksa doktorunuza sorarak, ikinci dilaltı hapınızı kullanabilirsiniz. İki dilaltı hapı kullanımı arasında ne kadar zaman geçmesi gerektiğine doktorunuzun karar vermesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.