Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilde Çatlak Neden Olur?

Dil, insan vücudunda bulunan en güçlü kas yapısıdır. İşlevsel olarak oldukça yoğun çalışan bir kas yapısına sahip olan dilin dokusunda bir takım sorunlar meydana gelebilmektedir. Dil çatlakları da, dil dokusuna zarar veren sorunlardan biridir. Tıp dilinde “dil fissürü” ya da “skrotal dil” olarak isimlendirilen dil çatlakları, genellikle dilin orta kısmında, enine ve boyuna olarak ya da dilin yan kenar kısımlarında meydana gelen derin oyuntular şeklinde oluşmaktadır. Çoğunlukla ağrı ya da acıya sebep olmayan dil çatlakları, tüketilen besinlerin özelliklerine göre, yanma hissinin yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle de, asitli, baharatlı, acı ya da sıcak besinler, dil çatlaklarının tahriş olmasına ve yanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, dil çatlaklarının tedavisinde, dil çatlağını tetikleyen faktörün belirlenmesi önemlidir. Buna göre, dil çatlağının oluşum nedenine bağlı olarak uygun tedavi yöntemi belirlenmiş olacaktır.

Dil Çatlamasının Belirtileri

Dil çatlaması nedeni ile bir takım semptom ve şikayetlerin yaşanması muhtemeldir. Buna göre, kaşıntı, ağız ağrısı ya da sızı gibi sorunlar, dil çatlaklarına eşlik edebilmektedir. Çatlak oluşumları yana ya da dişetleri dokusundan ziyade, yalnızca dil dokusu üzerinde oluşmaktadır ve görüntüleri değişiklik sunabilmektedir. Ayrıca, dil çatlaklarından dolayı dil yapısı kısımlara ayrılarak oyuklar üzerinde birleşebilmektedir. Baharatlı yiyeceklere karşı artan hassasiyet de dil çatlaklarının belirtilerinden biridir.

Bazen de dil çatlakları çocukluk döneminde oluşabilmektedir. Ama genellikle dil çatlakları yetişkinlik döneminde kadar ortaya çıkmamaktadır. Yaşlandıkça dil çatlakları sürekli olarak ve daha da belirgin şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Bunların dışında, dil çatlaklarının belirtileri şu şekilde kendini gösterebilmektedir;

 • Yemek yerken ve konuşurken yaşanan dil ağrıları
 • Etkilenen alan üzerinde yanma hissinin yaşanması
 • Ödem oluşumu ve dil şişmesi
 • Tat kaybının yaşanması
 • Ağız kuruluğu.

Dil Çatlaması İçin Tedavi Yöntemleri

Dil çatlaklarının iyileştirilmesi amacı ile bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu doğrultuda, dil çatlaklarının tedavisine yardımcı olan bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Dil çatlaklarını kendi haline bırakma

Dil çatlaklarının büyük bir çoğunluğu iyileşme için tedaviye gereksinim duymamaktadır. Özellikle de, dil çatlakları her hangi bir rahatsızlık vermiyor ise ya da her hangi bir diğer hastalık nedeni ile ortaya çıkmamış ise, dil çatlaklarının iyileşmesi için özel bir yöntem uygulanmamaktadır. Böylece kendi haline bırakılan dil çatlağı, zamanla kendiliğinden iyileşme gösterecektir.

Diş ve dil sağlığının korunması ve desteklenmesi

Düzenli olarak fırçalanılan diş ve dil dokusu, ağız bakımının sağlanması açısından son derece önemlidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, dil yüzeyinin düzenli olarak fırçalanması ya da dil temizleyici kullanılması sonucu, ağız boşluğu ve dil dokusu üzerinde mikroorganizmaların çoğalması ve büyümesi önlenebilmektedir. Böylece dil dokusu ve dişler enfeksiyonlara karşı koruma altına alınmış olacak ve dil çatlağının oluşması önlenecek  ya da iyileşme süreci hız kazanmış olacaktır.

Dil ağrısının giderilmesi

Bazı durumlarda dil çatlakları, dil dokusunun ağrımasına ve sızlamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda, yeterli miktarda su tüketilmesi faydalı olacaktır. Çünkü su, tükürük salgısının artmasına ve dolayısı ile de dil dokusunun nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece nemli yapısını koruyan dil, çatlak oluşumuna karşı kendini korumuş olacak ve eğer çatlak oluşumu zaten varsa da, bu çatlakların iyileşmesine yardımcı olacaktır. Baharatlı besinlerin tüketilmesi sonucu çatlamış olan dil dokusunda yanma hissi oluşuyor ise, yanan dil bölgesine bir miktar karbonat konulması, faydalı olacaktır.

Doktor kontrolü

Dildeki çatlak oluşumları bir türlü iyileşmek bilmiyor ise ya da ciddi şekilde rahatsızlık yaşanmasına neden oluyor ise, doktora görünmek daha doğru bir hareket olacaktır. Ayrıca, dil çatlaklarına eşlik eden dil şişmesi de gözlenmeye başlanmış ise, vakit kaybetmeden doktora gidilmesinde fayda vardır.

Dilde Çatlak Oluşumunun Nedenleri

Genellikle dil dokusunun tam orta kısmında, enine ve boyuna şekilde ya da dilin yan kısımlarında meydana gelen dil çatlakları, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Dil çatlakları, anemi (kansızlık), beslenme yetersizliği ve bir takım sağlık sorunları nedeni ile meydana gelebilmektedir. Bu doğrultuda, dil dokusunda çatlak oluşumuna neden olan bazı faktörler şu şekildedir;

1. Genetik Yatkınlık:

dna

Yapılan bazı araştırmalara göre, dil dokusunda oluşan çatlaklar, kalıtımsal yatkınlık nedeni ile meydana gelebilmektedir. Fakat bu konu hakkında yeterli bilimsel çalışma olmadığından, kesin bir yargıda bulunmak doğru olmayacaktır.

2. Dil Yaralanmaları ve Travma:

Screenshot_24

Yanlışlıkla dilin ısırılması sonucu dil dokusunun yaralanması ya da dil fırçalama işleminin sert şekilde uygulanması sonucu, dil dokusunda fissürler oluşabilmektedir. Bu durum ise, dil çatlaklarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca, kırık bir dişin varlığı ve uygun olmayan protezler de, dil dokusunda devamlı olarak sürtünme yaşanmasına neden olacağından, dil dokusunda çatlak oluşumuna sebep olabilmektedir.

3. Biyotin Eksikliği:

vitaminb7

B7 vitamini ya da H vitamini olarak da bilinen biyotin, vücut içinde yağ bağlarının yapılanmasını sağlamakta ve metabolizmaya enerji kaynağı olmaktadır. Biyotin eksikliği nedeni ile dil dokusunda çatlak oluşması riski oldukça yüksektir. Ayrıca, cilt renginde solgunluk, ciltte kuruma, kas ağrıları ya da yorgunluk gibi sağlık sorunları da, biyotin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

4. Dil Dokusundaki Anormallikler:

Screenshot_7

Bir takım dil anormallikleri ve dil sorunları, dil çatlaklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle de, harita dil, filiform (ipliksi) papillaların yok olması sonucu oluşan dil dokusundaki koyu benekler, dil büyümesi, tüylü dil ve filiform papillaların keratinleşmesi gibi bazı dil problemleri, dil dokusunda çatlakların oluşmasına sebep olabilmektedir.

5. Sjogren Sendromu:

478628681-56aae6a85f9b58b7d00913b8

Sjogren sendromu, vücutta bulunan ve su üretilmesini sağlayan salgı bezlerinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücut bağışıklığının, kendi salgı bezlerine zarar vermesi sonucu oluşan sjogren sendromu, özellikle de göz yaşı ve tükürük bezlerini etkilemekle beraber, kadınlarda daha sık görülmektedir. Ağız kuruluğu, göz kaşınması, eklem ağrısı ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan sjogren sendromu, dil dokusunda çatlak oluşumuna da sebep olmaktadır. Esas nedeni henüz tam olarak belirlenememiş olan sjogren sendromunun, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak geliştiği ön görülmektedir.

6. Stres:

stress_feature

Günlük hayatta oldukça yoğun şekilde maruz kalınan stres, hem ruhsal hem zihinsel hem de fizyolojik sağlığı tehdit edebilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stres ve buna bağlı olarak da dil dokusunda çatlaklar meydana gelebilmektedir.

7. Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması:

immune-system-1024x571

Güçsüz ve zayıf bir bağışıklık sistemi, yalnızca dil dokusunda çatlak oluşumuna değil, diğer bir çok sağlık sorununun yaşanmasına da neden olmaktadır. Bundan dolayı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak çeşitli ağız yaraları ve dolayısı ile de, dil dokusunda çatlak oluşumları meydana gelebilmektedir.

8. Ağız, Dil ve Damak Problemleri:

728px-Treat-Canker-Sores-or-Mouth-Ulcers-Step-18-Version-2

Ağız boşluğu içinde meydana gelen bir takım sağlık sorunları, dil dokusunda çatlak oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle de, pamukçuk, oral aft, Candida mantarı ve oral mantar enfeksiyonu gibi bir takım sağlık sorunları, dil dokusunun çatlaması riskini artırmaktadır.

9. Bazı Besinler:

Screenshot_22

Bazı besin maddelerinin sürekli olarak ve aşırı miktarda tüketilmesi halinde, dil dokusunda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Özellikle de, baharatlı, acı, asitli ya da aşırı sıcak besinlerin sürekli olarak tüketilmesi durumunda, dil dokusunda çatlak oluşumu yaşanabilmektedir.

10. Diş Gıcırdatma:

jaw-pain_1

Dişlerin birbirine sürtünmesi sonucu, dil dokusunda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı da, diş gıcırdatma problemi bulunan kişilerin, dil dokusunda çatlak oluşması riski daha yüksektir.

11. Bazı Rahatsızlıklar:

Prevent-Anemia-During-Pregnancy

Bazı rahatsızlıklar, dil dokusunu olumsuz yönde etkileyerek, çatlamasına neden olabilmektedir. Dil dokusunun çatlamasına sebep olan hastalıkların bazıları şu şekildedir;

 • Mide barsak hastalıkları
 • Kan hastalıkları
 • Merkezi sinir sistemi bozuklukları
 • Solucan istilası
 • Hormonal bozukluklar
 • Beriberi hastalığı
 • Vitamin eksikliği
 • Mineral eksikliği
 • Anemi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.