Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilde Garip Bir His Bırakan Patlıcanın 8 Faydası

Patlıcan ılık iklimlerde tek yıllık, tropik iklimlerde ise küçük bir ağaç şeklinde büyüyen çok yıllık küçük bir ağaç bitkisidir. Bu bitki üzerinde zaman zaman oluşan patlıcan, yemeklerin bir numaralı vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yaz mevsiminde bolca yetişen patlıcan düşük kaloriye sahiptir. Pek çok yemeklerde farklı şekiller de kullanılabilir. Böylece patlıcanın faydalarından daha çeşitli olarak yararlanabiliriz. Pek çok insanın da severek tükettiği patlıcanın insan vücuduna oldukça büyük faydaları vardır. Uzmanlar tarafından açıklanmış olan bilgilere göre evlerimizin ve yemeklerimizin baş tacı olan patlıcan çoğu hastalığa iyi gelmektedir. Tüketiminin de lezzetli olduğu söylenen patlıcan kişisel olarak çoğu sorunun da üstesinden gelmektedir.

Patlıcanı Neden Tüketmeliyiz?

Yaz mevsiminde mutfağımızı renklendiren sebzelerden biri olan patlıcanın kızartması, musakkası, imam bayıldısı ve sulu yemeği yapılabilir. Dolayısıyla patlıcan türlü türlü yemeklerde kullanılabilir. Çoğu kişinin severek tükettiği bu patlıcan sebzesi aynı zamanda oldukça faydalıdır. Farkında olmadan yediğimiz patlıcan bakın nelere iyi gelmektedir.

patlıcan yararı

 

1-Sindirim Sistemini Rahatlatır

Genç, yaşlı, çocuk çoğu bireyde rastlanan en büyük rahatsızlıklardan biri kabızlıktır. Gün içerisinde tüketilen besinlerin  yararlı kısımları vücut fonksiyonları tarafından kana karışır. Diğer işe yaramayan kısmının ise vücuttan atılması gerekir. Bu dolaşıma ve de işleyişe sindirim sistemi adı verilir. Ancak ne yazık ki her insanda bu vücuttan gereksiz maddeleri atma bu kadar kolay gerçekleşmeyebilir. Patlıcan sebzesinin içerisinde yüksek oranda lif vardır. Bu sebzede bulunan lifler sindirim sistemini rahatlatır ve de kişinin daha kolay dışkı atmasını sağlar. Sindirim rahatsızlığı yaşayan çoğu kişinin tüketecek olduğu patlıcan daha kolay sindirim yapmalarına yardımcı olur. Sindirim sisteminde bozukluk olan kişiler için bu sorun çok önemlidir. Patlıcanın içerisinde bulunan besin değerlerine bakıldığında sindirimi kolaylaştırdığı görülür. Diğer yandan bağırsakları da yumuşatan patlıcan bu nedenle oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

2-Vitamin Değeri Bakımından da Oldukça Yüksektir

Sebze ve de meyvelerin taşıdıkları vitamin değerleri vardır. Bu vitamin değerleri arasında bulunan en çok vitamin ise patlıcan sebzesindedir. Patlıcan A, B1, B2 ve de C vitaminlerini taşır. Bu yönüyle vitamince oldukça zengin bir sebzedir. Ayrıca patlıcan içerisinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, demir ve diğer mineralleri bulundurur.

3-Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kadın ve erkek her iki cinsin belirli bir yaşa gelmesinden sonra yaşadıkları en büyük sorunlardan biri kolesteroldür. Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterolün düzenlenmesine patlıcan birebirdir. Kolesterolün fazla olması durumunda böbrek yetmezliği, damar tıkanması, kalp krizi gibi pek çok hastalıklar oluşabilir. Bu nedenle kolesterolün düzenlenmesi çok önemlidir. Kolesterol tedavisiyle uğraşan kişiler daha sık patlıcan tüketerek bu kanlarında bulunan kolesterol oranını düşürebilirler. Ancak patlıcanı nasıl tüketmeleri gerektiği de bu konuda oldukça önemlidir. Kolesterol hastası bir kişi patlıcanı oldukça hafif şekilde tüketmelidir. Közlenmiş olarak salatalarla beraber meze şeklinde tüketebilirler. Diğer yandan yapılan çok az hafif yağlı yemeklerde de patlıcan yiyebilirler. Fakat kesinlikle patlıcanı kızartarak yememeleri gerekir. Bu konu oldukça önemlidir. Aksi halde kolesterollerinin daha da yükselmesine bile yol açabilirler.

4-Kadınların En Büyük Sorunlarına Çözüm

Pek çok kadının en büyük şikayetlerinden biri bacaklarının üst bölümlerinin arkalarında meydana gelen selülitlerdir. Özellikle de yaz aylarında plajlarda istedikleri görüntüye sahip olmaları için bu selülitin çözüm yollarını ararlar. Aradıkları bu çözüm patlıcan sebzesinde mevcut. Çünkü selülit oluşumunu önleyici besin ve mineraller patlıcanda mevcut. Kadınların en büyük dertlerinden olan bu selülit oluşumunu daha fazla patlıcan tüketerek önleyebilirsiniz. Yemeklerinizde daha fazla kullanacak olduğunuz patlıcan bu büyük bir dertten sizi koruyabilir.

Diğer yandan da kadınların ve erkeklerin büyük bir derdi olan kilo sorununun çözümlenmesi için patlıcan birebirdir. Patlıcan içerisinde çok düşük oranda kalori taşır. Bu nedenle sizler patlıcan tükettiğinizde tokluk hissi alsanız bile kalorisi çok düşük olduğundan zayıflamanızı sağlar. Ayrıca bir öğünde tüketecek olduğunuz patlıcan sizlerin uzun bir süre tok kalmasını sağlayacaktır. Sizler de patlıcan tüketerek zayıflayabilirsiniz.

5-Romatizma Sorunu Patlıcan İle Son bulabilir

romatizma-bolgeler

Romatizma hastalarının yaşadığı sorun oldukça fazladır. Kemik ve diz bölümlerinde duydukları acıların azalması için patlıcan tüketimi arttırılabilir. Çünkü patlıcan besini içerisinde romatoid artrit gibi mineraller taşır. Bu da romatizmal hastalıklar için çok faydalıdır. Patlıcan faydaları arasında bulunan bu etki de unutulmamalıdır. İçerdiği besin değerleri insan kemiklerine oldukça faydalıdır. Küçük çocukların sağlıklı kemik oluşumu için de patlıcan tüketmeleri gerekir. Diğer yandan kemikleri güçlendirdiği gibi patlıcan dişlerin de daha güçlü olmasını sağlar.

6-Kuru Ciltler İçin Patlıcanın Önemi

Yağlı ciltte oluşan sivilce ne kadar kötü bir durum ise kuru ciltte çok büyük sorunlar yaşanır. Kuru cilde sahip olanların saç dipleri de kurudur. Bu durumda saç dökülmesi kuru cilde sahip olan kişilerde daha sık görülür. Kışın soğuk havalarda kuru ciltler daha büyük hasar görür. Çünkü kuru ciltler çabuk çatlar, kolay yara alır. Soğuk havaya maruz kalan cilt pul pul dökülür, dudaklar ve ellerde çatlama meydana gelebilir. İşte tüm bunlar kuru cilde sahip olan kişilerin yaşadıkları başlıca problemlerdir. Kuru ciltlerin yaşadığı problemlerin çözümü ise patlıcanda mevcuttur. Patlıcanın içerisinde bulunan fazla su miktarı nedeniyle kuru saçların yağlanmasını sağlar, cildi fazla kuruluktan korur. Kuru saçlara iyi gelen patlıcan oldukça faydalıdır.

7-Diyabet Rahatsızlığı Olanlar İçin Harika Bir Sebze

Yaşadığımız bu dönemde çocuklar dahil olmak üzere pek çok kişinin sahip olduğu rahatsızlık diyabettir. Diyabet büyük bir hastalıktır. Diyabet rahatsızlığına sahip olan kişilerin yedikleri besinlere dikkat etmesi gerekir. Şeker hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlığa patlıcan mükemmel bir sebzedir. Çünkü patlıcan besininin içerisinde yüksek dozda kanın içerisinde bulunan şekeri kontrol edici mineraller vardır. Bu minerallerin faydaları arasında da diyabet rahatsızlığından kişileri koruduğunu gösterir. Kişiler de yapacak oldukları daha fazla patlıcan tüketiminin sonucunda bu hastalığa çözüm bulabilirler.

8-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış aylarında çoğu kişinin yakalandığı klasik hastalıklar vardır. Grip, nezle, soğuk algınlığı, burun akıntısı gibi hastalıklar kış aylarında hemen hemen çoğu kişide rastlanır. Bu hastalıkları bazı vücutlar hemen yenerken bazılarının bu rahatsızlığı atlatmaları çok güç olabilir. İşte bu durumun sebebi bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler kış hastalıklarını kolaylıkla yatmadan atlatırken diğer bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin bu hastalıkları atlatması çok zordur. Kış aylarına girildiği zaman bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler tüketmek önemlidir. Patlıcan faydaları arasında bulunan bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de vardır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için herkes patlıcan tüketimini arttırmalıdır. Özellikle de küçük çocukların bedenleri hasta olmaya daha yakındır. Onların bağışıklıklarını arttırmak için patlıcan besinini daha fazla yedirmeye çalışmak önemlidir.

Patlıcan Nasıl Tüketilebilir?

Patlıcan besininden pek çok yemek yapılabilir. Bu yapılan yemeklerin her biri oldukça lezzetli olabilir. Öncelikle bizler patlıcanı hangi zamanda tükettiğimize dikkat etmeliyiz. Kışın patlıcan üretimi zor olduğu için pazarda gördüğünüz patlıcanlar çok faydalı değildir. Bu nedenle yazın patlıcanları konserve yaparak kış için ayırabilirsiniz. Böylece en sağlıklı hali ile yeniden yemeklerinizde patlıcanı kullanabilirsiniz. Patlıcanın en güzel hali olarak bilinen karnıyarık yemeği içine koyulan kıymayla birlikte tamamıyla mükemmel bir besindir. Aynı zamanda közlenmiş olarak konserve yapacak olduğunuz patlıcanınızı yoğurtlu ve sarımsaklı olarak meze halinde de sunum yapabilirsiniz. Dilerseniz salatalarınızda da patlıcanı kullanabilirsiniz. Yağda kızartmamak koşulu ile patlıcanlı böreği az yağlı olarak fırında pişirebilirsiniz. İşte bu ve daha bunun gibi pek çok türde patlıcanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.