Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilde Kararma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dil, tatma alma duyusunu sağlayan en önemli dokulardan biridir. Ancak bazı zamanlarda dil doğal rengini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Üzerinde kararma meydana gelebilir. Kararma dilin bir kısmında ya da tamamında ortaya çıkar. Buna bağlı olarak, aynı zamanda dilde siyah kıllarda eklenebilir. Bu alanda kararma oluştuğu zaman kötü bir tat bırakır ve daha çok kurumaya başlar.

Dilde kararma ortaya çıkması genelde korkutucu bir sağlık sorunudur. Fakat ciddi bir risk faktörü oluşturmadığı sürece, paniklemeye gerek yoktur. Kendi kendine ilerleyen zamanlarda tamamen dilden kaybolabilir. Dilde kararmanın tam olarak neden olduğunu ve nasıl geçeceğini merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Dilde Kararmanın Nedenleri Nelerdir?

dilde kararma

Dil, vücudun diğer dokularına göre faklı bir yapıdadır. Bu nedenle dil besinlere ya da ısıya daha duyarlı olduğu için bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yapısal ve çevresel faktörlere göre oluşum sebepleri farklılık gösterir. Kararma ilk olarak tek bir noktada başlar ve hafif bir renge sahip olur. Ancak ilerleyen zamanlarda hem rengi daha çok belirginleşir hem de dilin tüm yüzeyine yayılabilir.

 • Dil kastan oluşan bir organdır ve mukoza ile çevrelenir. Dilin en üst tabakasında papilla adı verilen küçük çıkıntılar bulunur. Küçük çıkıntılar ilerleyen zamanlarda büyüdüğü zaman, ölü hücreler birikmeye başlar. Ölü hücreler işlevini tamamen yitirdiği için dilin kararmasına neden olabilir.
 • Sadece ağızdan nefes alıp, verme durumunda, dil ön plana çıkan tek organ olduğu için, birçok değişim bu kısımda ortaya çıkar. Ağız yoluyla nefes alma bakterilerin ağza girmesine neden olabilir. Bakterilerin uzun süre dil yüzeyinde kalması durumunda, kararma meydana gelir.
 • Vücutta meydana gelen herhangi bir yapısal sorunda, dil olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bu durumda dilin üzerinde renk ve şekil açısından bazı değişimler oluşur. Hiperpigmentasyon ya da oral ağız dokusu tümörü gibi sağlık sorunları da dilde kararmaya yol açan faktörler arasında yer alır.
 • Birçok insan stresli iş ortamında yer aldığı için sigara içmeye kendini mecbur hissedebilir. Uzun süre sigara kullanan insanlarda, dilin sigara içerisinde yer alan kimyasal maddelere maruz kalması sonucunda belirgin bir renk değişimi ortaya çıkar. Bir süre sonra dil kendi rengini kaybederek, kararmaya başlayabilir.
 • Mide sorunu olan kişiler pepto-bismol tablet kullanır. Tabletin yan etkisi olarak dilde kararma oluşabilir.
 • Çeşitli sebeplere göre, kıllı dil rahatsızlığı zaman zaman birçok kişide oluşabilir. Bu hastalık dilin doğal renginin kararmasına neden olur.
 • Aynı zamanda antibiyotik kullanımı da dilin rengini etkisi altına alabilir.
 • Nefesi taze tutmak ve güzel kokması sağlamak için piyasada ağız gargarası ve ağız bakım suyu satılır. Bu ürünlerin içeriğinde yer alan peroksit, witch hazel, mentol, astrongent ve diğer oksitleyici maddeler, dile çok fazla temas ettiği için ilerleyen zamanlarda dilin renginde kararmaya neden olabilir.

Dilde Kararma Nasıl Geçer?

dilde kararma

Dilde renk değişimi ve kararma genelde çok sık rastlanılan bir durumdur. Herhangi ciddi ve önemli bir hastalığın habercisi olması durumunda tıbbi bir yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda bazı önlemler alarak da bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak dişleri günde en az iki kere fırçalayın. Dilinizin yüzeyini de fırçalama işlemine dahil etmeniz yararlı olabilir. Hem dil yüzeyinde meydana gelen bakteriler hem de kararma yok olur.
 • Altında yatan sebep eğer kıllı dil sendromu ise, renklenmeye sebep olan mantarın tamamen geçmesi gerekir. Ancak tamamen geçtiği zaman semptomları da kaybolabilir.
 • Ayrıca sigarayı bırakmak, alkolü hayatınızdan çıkarmak ve beslenme alışkanlığını düzenlemek de etkili olur.
 • Yakın bir zamanda ağız piercing ameliyatı olduysanız, dilde ortaya çıkan kararma basit bir yüzey zedelenmesi olabilir. Bu durumda dilde oluşan enfeksiyonu iyileştirmek için tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı zamanda piercing takılı olan dilin temizliği ve hijyeni hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu talimatları dil yüzeyine uyguladıktan sonra kararma yavaş yavaş geçer. Kararma birkaç gün sonra azalmazsa, ciddi bir hastalığın belirtisi olmasından şüphe duyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.