Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilde Kuruluk ve Yanma Hissi Neden Olur?

Ağız, insanlarda besinlerin ilk giriş noktası olduğu için saldırıya en açık yerlerden birisidir. Tükürük dediğimiz salgımız, içerdiği antibakteriyel maddeler sayesinde bu saldırıları engeller. Ancak tüm bu önleme rağmen sık sık ağız bölgesinde problemler yaşanabilir. Ağız kuruluğu ve dilde yanma da bu sorunlar arasındadır.

Dilde Kuruluk ve Yanma Hissi Oluşmasının Nedenleri

Tıp literatüründe ağız kuruluğuna ‘xerostomia’ adı verilmektir. Bu durumu genellikle dilde yanma sendromu olarak tabir edilen ‘glossalgia’ takip eder. Birçok hasta iki problemi ayrı ayrı yaşamakta olsa da iki hastalığı beraber yaşayan hastalar da olabilir. Glossalgia, uzun süreler yanma ve uyuşukluk hissiyle birlikte gelmekte olup buna sebep olan birçok etken vardır.

1. Tükürük Üretiminin Az Olması

dilde kuruluk

Tükürük dil sağlığı ve beslenme üzerinde hayati öneme sahiptir. Tükürük, ağzımızda resimde görülen 3 farklı yerde salgılanır. Ortalama bir insan bir günde 1-1.5 litre arası tükürük salgılayabilir. Bu salgı miktarı çeşitli genetik nedenler veya hormonal tepkiler sonucu azalıp artabilir. Bunun sonucu olarak insanları dillerinde yanma ve kuruluk hissi oluşabilir.

2. Alınan İlaçların Yan Etkisi Olabilir

ilaçlar

Birçok ilacın okumadığımız prospektüs kısımlarında bu yan etkilerden bahsedilir. Farklı ilaç gruplarında ağız kuruluğu oluşturma görülebilir. Depresyon, kaygı, alerji(antihistaminik), obezite, sivilce, astım ve parkinson hastalıkları, bağırsak ve mide ilaçları ağız kuruluğuna sebep olan ilaçlara örneklerdir.  Bu yan etkiler çoğu zaman ilacın kullanımı bitince kalksa da devamı durumunda bir doktora başvurulabilir.

3. Hastalıklar Sonucu Oluşabilir

Ağız ve dille alakası olmayan hastalıklar bile ağızda kuruluğa ve dilde yanmaya yol açabilir. Aids, Alzheimer, diyabet, kistik fibroz, yüksek tansiyon ve Parkinson gibi hastalıklar hastalarda bu tip yan etkilere yol açabilir. Bu hastalığa sahip olan insanlara genelde ağız kuruluğunu geçirecek ilaçlar da tavsiye edilir.

4. Sinir Sistemi Hasarları Yüzünden Oluşabilir

Özellikle boyun civarında görülen sinir hasarları tükürük bezlerini tetikleyerek ağız kuruluğuna yol açabilir. Aynı şekilde bu bölgede gerçekleştirilen bir cerrahi operasyon da buna yol açabilir.

5. Tütün Mamulleri Kullanımı Sebep Olabilir

Sigara kullanımı vücudun birçok yerinde problemlere yol açabiliyor. Ancak vücutla ilk temas ettiği nokta olan ağız ve dil bu durumdan en çok etkilenenler arasında. Sigara ve diğer tütün mamulleri özellikle tükürük bezlerini etkileyerek salgı miktarını azaltabiliyor. Bu durum ağızda kuruluğa yol açabiliyor. Öte yandan sigarada bulunan zararlı kimyasallar ise dildeki reseptörlere zarar vererek yanma hissinin oluşmasına sebep olabiliyor.

6. Yetersiz Beslenme veya Dengesiz Beslenme Yol Açabilir

Glossalgia yani dilde yanma sendromuna sebep olan en büyük etkenlerden biri ise hayati önemi olan vitamin ve minerallerin eksiklikleridir. Dil hücreleri de diğer hücrelerimiz gibi canlıdır ve birçok farklı vitamine ihtiyaç duyar. Vitamin B bunların başında gelir. Bunun yanında demir ve çinko minerallerinin eksikliği de dilde yanmaya yol açabilir. Bunun önüne geçmek için dengeli beslenmeli, sebze ve meyve alımına dikkat edilmelidir.

7. Diş Temizleme Alışkanlıkları Sebep Olabilir

Diş temizliğinin düzenli yapılmasının önemi tartışılmaz bir gerçek. Ancak bunu yaparken de bilinçli olmak gerekiyor. Yanlış miktarda ya da türde kullanılan diş macunları dilde hasarlara yol açıp kuruluk ve yanma hissi oluşturabiliyor. Bunun yanı sıra diş fırçası ile çok sert biçimde dile yapılan baskı da aynı sonuçlara sebep olabiliyor.

8. Uzun Süreler Susuz Kalmak Yol Açabilir

Uzun süreler susuz kalmak dil mukozasını kalıcı olarak etkileyerek daha sonrasında yanmaya sebep olabilir. Bu hasarlar aynı zamanda kızarıklık olarak kendini belli eder. Genel olarak az su tüketen insanlarda da benzer durumlar ortaya çıkabilir.

Ağız Kuruluğuna ve Dilde Yanmaya Ne İyi Gelir?

Yukarıda bahsedildiği gibi birçok travmatolojik ve çevresel neden bu sorunlara yol açmaktadır. Her zaman uzman bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına görünmek en akıllıca çözüm olsa da birkaç pratik çözüm de sorunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Sık sık soğuk su yudumlamak, sigara ve alkol gibi özellikle bu bölgelere zarar veren maddelerin kullanımını azaltmak, diş fırçalarken karbonat kullanmak, şekersiz sakız çiğnemek gibi uygulamalar az da olsa yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.