Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilimlenmiş Çiğ Soğanın Tehlikeli 7 Zararı

Soğanın sağlığımız için ne kadar yararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur muhtemelen. Özellikle doğal antibiyotik olarak bilinen soğan hastalıklardan korunmak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklarımızı iyileştirmek için başvurduğumuz ilk yöntemlerden bir tanesi. Bu yüzden sık sık soğan yememiz gerektiğini biliyoruz. Hatta soğan ile hazırlanan pek çok kür de sağlığımız için farklı faydalar sağlıyor. Soğanı farklı yöntemlerle zayıflamak için bile tüketenler olabiliyor.

Herhalde soğanın bizler için en olumsuz yanının kokusu olduğunu düşünüyoruzdur. Çünkü soğan yemek her ortamda pek de mümkün olmuyor. Ancak maalesef soğanın bizler için tek olumsuz yanı keskin kokusu değil. Soğan yanlış şekilde tüketilirse ya da yanlış şekilde saklanırsa sağlığımız için çok ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu yüzden soğan ile alakalı bu önemli detaya dikkat etmek gerekiyor.

Soğan doğrandıktan sonra direkt olarak tüketilmesi gereken bir yiyecek. O yüzden soğanı kesinlikle dilimledikten sonra buzdolabında ya da kilitli bir poşet içerisinde buzlukta saklamamak gerekiyor. Çünkü soğan doğrandıktan sonra beklediği her an bir mikrop ya da bakteri kaynağı haline gelebiliyor. Örneğin grip olmuş bir hastanın bulunduğu bir odaya bir gece boyunca bir adet dilimlenmiş soğan bırakılırsa tüm gece boyunca grip olan hastadan yayılan bakteri ya da virüsler direkt olarak soğanın üzerine yapışıyor. Yani bu konuda bir nevi mıktanıs işlevi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden haliyle soğan da sağlığımız için çok zararlı bir hale geliyor. O yüzden hem evinizde hem de dışarıda dilimlenmiş bir şekilde beklemiş olan soğanları tüketmemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Maalesef belki siz de evinizde bu hataya düşüyor ya da dışarıda bazı restoranlar bu yanlışa geliyor ve sağlık için tehlikeye neden olabiliyor.

O zaman dilimlenmiş çiğ soğanı beklettikten sonra tüketmeniz halinde ortaya çıkabilecek zararları detaylı olarak inceleyelim. Ayrıca soğanı soyup kestiğiniz anda taze taze hemen tüketmenizi de önemle tavsiye ederiz.

1- Miropları üzerine çeker

Soğan dilimlendikten sonra eğer buzdolabında ya da dışarıda bekletilirse tamamen mikrop, bakteri veya virüs deposu haline gelebiliyor. Bu yüzden de soğandan fayda görmek yerine soğanın çeşitli zararlarına maruz kalabilirsiniz. Bu hasta değilken durduk yere hasta olmanıza neden olabilir.

2- Mide asidini arttırır

Soğan zaten çiğ olarak fazla tüketildiği takdirde midenizde fazla asit yaratabiliyor. Ancak soğanı dilimleyip beklettiğinizde mide asidini arttırma özelliği biraz daha fazla oluyor. Bu durum da çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Özellikle midenizle alakalı rahatsızlığınız varsa buna biraz daha dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

3- Gıda zehirlenmesine yol açar

Soğanın dilimlendikten sonra çiğ halde bekletildiğinde çok tehlikeli bir hale gelebileceğini söylemiştik. Özellikle bu tehlikelerden bir tanesi de gıda zehirlenmesi ihtimali. Gıda zehirlenmesi çok ciddi olumsuzluklar yaratabilecek bir sorundur. Bu yüzden sadece soğanı değil tüm gıdaları taze bir şekilde tüketmelisiniz.

4- Safra salgısını arttırır

Safra salgısının aslında vücut için önemli görevleri vardır. Ancak dilimlenmiş soğan çiğ bir şekilde bekletilip tüketildiğinde safra salgısını çok daha fazla arttırabilir. Bu vücudunuz için fazla olabileceği için çeşitli zararlara yol açabilir. O yüzden bu konuda da dikkatli olmanızı öneririz.

5- Baş ağrısına yol açar

Aslında çiğ soğan fazla miktarda tüketildiğinde baş ağrısı yaratabilme ihtimali vardır. Ancak dilimlenmiş çiğ soğanın bekletilip tüketilmesinde bu ihtimal biraz daha artabilmektedir. Genelde baş ağrısı vücudumuzdaki bazı olumsuzluklara karşı tepki olarak gelişen bir durumdur.

6- İshale neden olur

Dilimlenmiş çiğ soğan bekletildikten sonra midenizde olduğu gibi bağırsaklarınızda da çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu da ishale yol açabilir. İshal her ne kadar pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı bir sorun olsa da aslında iyileştirilmediği takdirde çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle soğan tüketirken dikkatli olmalısınız. Aynı zamanda eğer ishal olursanız iyileşebilmek için mutlaka bol miktarda su tüketmelisiniz. Çünkü ishal olunduğunda vücut çok ciddi oranda su kaybeder ve bu kaybedilen suyun aynı oranda tekrar vücuda geri alınması gerekir. Aksi takdirde iyileşmek mümkün olmaz. Bu da hastalığın çok daha ciddi boyutlara varmasına neden olabilir.

7- Alerjik reaksiyonlara yol açar

Dilimlenmiş çiğ soğan bekletildiği zaman pek çok mikrobu, bakteriyi ya da virüsü üzerine çekebilecek bir özelliğe sahip olduğu için yediğiniz zaman vücudunuzda alerjik reaksiyonlar da yaratabilir. Alerjik reaksiyonlar oluşma şekline göre kolay bir şekilde iyileştirilebildiği gibi çok ciddi boyutlara varıp tehlike de oluşturabilir. O yüzden her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.