Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dilin Arkasındaki Papillaların Büyümesi Ne Anlama Gelir?

Bireylerin en önemli organlarından birisi olan dil tat alma ve konuşma gibi fonksiyonların yerine getirilebilmesini sağlar. Dil tat alma duyusunu üzerinde bulunan papilla tanecikleri sayesinde sağlar. Dilin yanlışlıkla ısırılması, aşırı sıcak yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi durumlarında dil çeşitli hasarlar alabilir. Bu hasarlar sonucunda dilde kızarıklık, şişlik, kabarcık gibi problemler ortaya çıkar. İnsanlar için büyük önemi bulunan dil üzerindeki papillaların büyümesi ne anlama gelir? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Papilla Nedir?

Papilla dilin üzerinde bulunan pütürcüklü yapıya sahip taneciklerdir. Bu tanecikler bireylerin besinlerden tat alabilmesini sağlar. Dil üzerinde bulunan papillaların zarar görmesi durumunda bireylerin tat alma duyusunda azalma ya da yok olma gözlemlenir.

Dilde Papilla Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Dil üzerindeki papilla büyümesinin birbirinden farklı birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

1. Dilin Isırılması

Bireylerin konuşurken, yemek yerken dillerini yanlışlıkla ısırabildikleri bilinir. Böyle bir durum yaşandığında dil hasar alır. Bu durumdan etkilenen papillalar tepki olarak şişlik yaparlar. Bu şişlik sonucunda dilde acı gözlemlenir. Ancak oluşan bu acı ve şişlik kısa süreli olup kendiliğinden iyileşerek normal sağlığına kavuşur.

2. Dil Yaralanması

Bireylerin dillerinin çeşitli sebeplerle dış etkenler sonucunda yaralanması, sert darbeler sonucunda oluşan travmalar vb. nedenlerden ötürü dilde oluşan yaralanmalar dil papillalarının büyümesine neden olur.

3. Alerji

Bireyin alerjik rahatsızlığından dolayı bağışıklık sistemi duyarlı olduğu maddeye karşı ortaya tepki koyar. Bu tepki sonucunda papillalarda büyüme gözlemlenir. Ayrıca tüketilen besine bağlı olarak bu büyümeyle birlikte ağrı da oluşabilir.

4. Sıcak Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Tüketilen besinlerin fiziksel durumu dilin yapısını etkileyebilir. Aşırı sıcak yiyecek ve içecekler dili zedeleyeceğinden dil papillaları büyür. Ayrıca baharat, acı ve asitli şeylerde dil papillalarının büyümesine neden olur. Bu durum 1-2 gün içerisinde geçebilir.

5. Vitamin Eksikliği

Bireylerin yeterli beslenememesi ve vücutları için gerekli olan vitamin, mineralleri alamaması durumlarında vücut bu duruma tepki gösterir. Bu tepkilerden birisi de dil papillalarının büyüyerek kabarcık oluşturmasıdır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir.

6. Sigara Kullanmak

Dilin sağlığının korunabilmesi için sağlıklı besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. İçerisinde birçok kimyasal ve zehirli madde barındıran sigara dil için oldukça zararlıdır. Sigara dumanı dilde tahriş ve sonrasında ise kabarcıklar yani papilla büyümesi ile birlikte iltihaplanma gözlemlenir. Papilla büyümesi ve iltihaplanmanın oluşmasında en fazla karşılaşılan sebep sigara kullanımıdır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için sigara alışkanlığının terk edilmesi büyük önem taşır.

7. Ağız Hastalıkları

Bireylerin ağız içi hijyenine yeterli derecede dikkat etmemesi sonucunda ağız içinde çeşitli bakteri ve mikroorganizmaların türemesi hızlanır. Bu zararlı mikroorganizmalar ağız içerisinde hastalıkların oluşmasına neden olur. Vücut bağışıklık sistemi ise bu duruma karşı tepki ortaya koyar. Bunun sonucunda dil papillalarında büyüme yani kabarcık oluşumu gerçekleşir.

8. Ağız Kanseri

Eğer sebebini bilmediğiniz bir papilla büyümesini dilinizde hissettiyseniz derhal doktora başvurmalı ve sebebini öğrenmelisiniz. Çünkü dilde oluşan kabarcıklar oldukça basit nedenlerden oluşabildiği gibi ağız kanseri gibi çok ciddi hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Bu durumun ihmal edilmesi bireyin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir.

Dilde Oluşan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

1. Tuzlu Su İle Gargara Yapın

1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz koyarak karıştırdıktan sonra bu karışımı günde 3 ya da 4 kez gargara olarak kullanın. Bu karışım kabarcıkların iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2. Nane Çiğneyin

Antimikrobiyal özelliği ile tanınan nanenin her gece yatmadan önce çiğnenmesi dil kabarcıklarının iyileşmesine yardımcı olacaktır.

3. Sağlıklı Beslenin

Doğru ve sağlıklı beslenmek vitamin ihtiyacınızı karşılayacağından dilde kabarcık oluşumunun hem önüne geçecek hem de oluşan kabarcıkların yok olmasına yardımcı olacaktır.

4. Ağız Hijyenine Önem Verin

Ağız hijyeni yeterli olan bireylerin ağızlarında enfeksiyon riski daha azdır. Bu nedenle kabarcık oluşum riski de daha az olacaktır. Ayrıca yeterli hijyen koşulları oluşmuş kabarcıkların da azalmasını sağlayacaktır. Dil üzerinde oluşan kabarcıkların çok daha ciddi nedenlerden dolayı oluşmuş olabileceği kesinlikle unutulmamalı ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.