Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dirsek Çıtlaması Neden Olur?

Günlük faaliyetlerimize bağlı olarak vücudumuzda birtakım durumlar meydana gelir. Bunlardan bazıları sık sık meydana gelirken bizim için önemsiz gözükebilir. Ancak yine de oluşma sebebi itibari ile vücudumuzun sağlığı açısından önemli olabilir. Bu durumlardan bir tanesi ise dirseklerde meydana gelen çıtlama sesidir. Bu sesin oluşumuna sebep olan bazı faktörler bulunur. Bu faktörlerden bazılar çevresel olabilirken bazıları kronik sebebe dayanır. Bu sebeple sizlere bu yazımızda dirsek çıtlamasına neden olan etkenlerden ve bunlar için uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Dirsekte Çıtlama Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Dirsek Çıtlaması

1. Fıtık Temelli Sebepler

Fıtık vücudumuzun birçok yerinde meydana gelebilir. Ancak bu fıtık oluşumu nadiren de olsa eklemlerde meydana gelir. Özellikle fıtık oluşumu dirsek bölgesinde meydana gelirse bu bölgede çıtlamaya sebep olabilir. Burada meydana gelen çıtlama ve hareket zorluğu fıtığın ilerlemesine bağlı olarak ilerler ve zamanla şiddetli bir hal alabilir.

2. Sinoviyal Sıvı Temelli Sebepler

Eklem bölgelerinde bulunan sıvıya sinoviyal sıvı denir. Bu sinoviyal sıvının asıl görevi eklemi sürtünmeye ve diğer etkilere karşı korumaktır. Burada yer alan bu sinoviyal sıvıların yer değiştirilmesi durumunda çıtlama sesi oluşabilir. Ayrıca burada yer alan sinoviyal sıvının azalması da çıtlamaya sebep olabilir. Bu olayın uzun süreli olarak devam etmesi eklemlerinde uzun süre boyunca zarar gördüğünün habercisidir.

3. Artrit Hastalığı

Artrit eklemlerde meydana gelen bir iltihap oluşum hastalığıdır ve buralarda meydana gelen zorlama ve deformasyona sebebiyle çıtlamaya sebep olabilir. Kişinin özellikle dirseklerinde meydana gelen lezyonlar sebebi ile kişinin hareket kabiliyetinde azalma gözlemlenebilir. Bu şekilde kişinin hareket etmeye çalışması buradan seslerin duyulmasına sebep olur.

4. Yaşlılık

Yaşlılığa bağlı olarak kişinin kemiklerinde ve eklemlerinde birçok hastalık gözlemlenir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan eklem hastalıklarından biriside osteoporoz hastalığıdır. Bu zamanla kemiklerde deformasyon oluşması ve yetersiz mineral yüzünden kemiklerin erimesi durumudur. Osteoporoz hastalarının hareket etmesi durumunda kemik ve eklemlerinde sesler duyulur. Özellikle bu sesler kişinin dirseklerinden belirgin bir şekilde duyulur. Hatta bu sesin şiddeti bazı durumlarda oldukça yüksek olur ve kemik kırılması sesini andırır.

5. Vitamin Eksikliği

Gençlerin vitamin eksikliğine bağlı olarak bu durumla karşılaşması oldukça mümkündür. Kişilerde meydana gelen bu durum yetersiz beslenme sonucu yeterince mineral ve vitamin alınamaması yüzünden gerçekleşir. Besin ve vitamin yetersizliğine bağlı olarak bu durumun gerçekleşmesi durumu artar.

Dirsekte Çıtlama Durumunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dirsek Çıtlaması

Dirseklerde meydana gelen çıtlama için öncelikli olarak teşhis konulması gerekir. Teşhisin konulması uygulanacak olan tedavi yöntemleri için gereklidir. Çünkü yanlış bir tedavi uygulanması durumu düzeltmek yerine buralarda daha farklı problemlerin oluşmasına sebep olabilir.

  • Kişinin düzensiz beslenmesi durumunda meydana gelen dirsek seslerinin önüne geçmek için beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Özellikle besin değeri yüksek olan gıdalar tüketilmelidir.
  • Artrit hastalığı durumunda eklemlerde meydana gelen iltihaplanma ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için iltihapları yok edebilecek olan ilaçların kullanılması gerekir. İltihapların vücuttan atılması sürecinde dirseklerin fazla hareketi engellenmelidir. Bunu sağlayarak iltihap yüzünden oluşan hasarın tedavisi hızlandırılmış olur.
  • Fıtık oluşumları için yapılması gereken bir an önce tedavi başlatmaktır. Gerek ilaç tedavisi olsun gerekse ameliyat olsun tedavinin buraya uygulanmalıdır ve fıtık ilerlemeden fıtığın bu bölgeden temizlenmesi önemlidir. Fıtık temizlendikten sonra dirsekte iyileşme meydana gelecek ve ses oluşumları ortadan kalkacaktır.
  • Yaşlılık ile meydana gelen deformasyonlarda olabildiğince dirsekleri zorlamamaya çalışmak gerekir. Bu şekilde buradaki durumun dahada kötüye gitmesini önleyebilirsiniz.
  • Dirsekte bulunan eklemlerin zamanla deformasyona uğramaması ve sağlığını kaybetmemesi açısında düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Bu egzersizler dirseklerinizi güçlendirecek ve zamanla yıpranmasını engelleyecektir.
  • Son olarak dirseğinizde meydana gelen seslerle beraber başka problemler oluşuyorsa veya bu sesler sürekli olarak duyuluyorsa doktora gitmenizde fayda vardır. Doktorunuza giderek uygun bir tedavi görün. Tedavi sonrasında dirseklerde duyulan sesler azalacak ve zamanla kaybolacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.