Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dirsekte Su Toplaması Nedir, Nasıl Geçer?

Dirsekte meydana gelen su toplaması, dirsekte yer alan bursa isimli anatomik yapıların enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkan dirsek bursiti rahatsızlığı ismiyle bilinir. Dirsek, ayak bileği ve diz gibi eklem bölgelerinde kemik ve cilt arasında oluşan içi sıvı dolu keseciklere bursa adı verilir. Kemik çıkıntıları için destek ve yastık görevi gören bursalar, enfeksiyona maruz kaldıkları takdirde bursit adı verilen rahatsızlıklar meydana gelir. Normal hali ile ince bir yapıya sahip olan bursaların enfeksiyon kapması halinde bursit haline gelerek kalın ve şişik bir form kazandığı görülür. Dirsekte meydana gelen su toplaması olekranon bursit ismi ile ifade edilir. Dirsekte su toplamasının sebepleri de değişkenlik gösterir.

Dirsekte Su Toplaması Nedenleri Nelerdir?

1. Travma Etkenleri

Dirseğin sert bir darbe alması ya da hasar görmesi halinde ortaya su toplaması çıkabilir. Sert bir zemine yanlışlıkla dirseğiniz çarptığı takdirde kısa bir süre sonra su toplaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2. Dirseğe Uzun Süre Uygulanan Basınç

Özellikle masa başında çalışan kişilerde meydana gelebilen bu durum, dirseklerin uzun süre masa başında kalması ya da yaslanırken bir yerden destek alınması halinde ortaya çıkar. Uzun süre boyunca dirseğe basınç uygulanması halinde bu bölgede su toplaması görülür.

3. Enfeksiyon

Dirsekte su toplamasına yol açan bir diğer sebep ise enfeksiyonlar olarak karşımıza çıkar. Dirsekte bir yaranın meydana gelmesi ve bu açıklıktan iltihabın vücuda girmesi halinde bursit meydana gelebilir. Enfeksiyonun ortaya çıkması için açık bir yara her daim gerekli olmaz. Bunun yerine böcek ısırığı gibi durumlar da şişlik ve enfeksiyonlara yol açabilir.

4. Çeşitli Rahatsızlıklar

İltihaplı romatizma yani romatoid artrit ya da gut hastalığının bir belirtisi olabilen bursit, bu hastalıkların teşhisinde tek başına yeterli olmaz. Dirsekte su toplamasına ilave olarak hareket kısıtlığı, ağrı ve halsizlik gibi durumların görülmesi halinde doktora başvurulması gerekir.

Dirsekte Su Toplaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dirsek bursitinin tespit edilebilmesi için tıbbi geçmişe bakılır. Özellikle spor tıbbi uzmanı tarafından klinik olarak oldukça kolay bir şekilde tespit edilebilen bu durum için herhangi bir test ya da teşhis aracının kullanılmasına da gerek olmaz. Septik bursitten şüphelenilmesi halinde bursadan sıvı alındıktan sonra enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir. Sıvı alındıktan sonra dirsek askıya alınacak ve sıcak su torbası ile birlikte antibiyotik ile destek verilecektir.

Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için 48 saat boyunca her iki saatte bir 20 dakika süresince buz torbası uygulanması gerekir. Buz olmadığı takdirde dirseğe elastik bir bandaj sarılmalı ve iltihaplanan bölgeye baskı uygulanmalıdır. İltihabın şiddetli olması halinde iltihabı boşaltmak bir çözüm olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte bursanın boşaltılmasının ardından dirseğe daima baskı uygulayacak bir sargının birkaç gün boyunca sarılı halde kalması gerekir.

Kronik bursitin tedavisi ise daha farklı olur. Steroit olmayan iltihap kurutucu ilaçlar, kriyoterapi ya da dirseği diğer baskılardan korumak için koruyucu bir bandaj yardımı ile yapılır. Kimi durumlarda bursanın boşaltıldığı ya da ameliyat yardımı ile tamamen alındığı da görülür.

Bu duruma önlem alınabilmesi için özellikle atletlerin dirseklerinin ya da bilek, ön kol ve diz gibi yerlerinin üzerine düşmemeleri için koruyucu kullanmaları gerekir. Diğer yandan spor yapan kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı düşmeleri halinde düşmenin etkisini ve hasarı en aza indirgeyecek yolları bulmaları gerekir. Örneğin atletlerin kollarının değil gövdelerinin üzerine düşmeleri daha doğru olur. Zira gövde darbeleri daha kolay absorbe eder. Diğer yandan yuvarlanarak düşmenin yol açacağı sorunlar vücuda yayılır. Bu sayede yalnızca dirsekte su toplamasının önüne geçmez aynı zamanda dirsek çıkığı, kemik kırıkları ya da bilek burkma gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Bu sebeplerden dolayı dirsek bursitinin önüne geçmek isteyen sporcuların mutlak surette dirsek koruyucu takmaları gerekir. Koruyucu sayesinde dirsek bursitinin önüne geçilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.