Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Ağrısı İçin Öneriler

Dişlerimizin ağrıması hayat kalitemizi düşürebilecek ve hayatımızı zehir edebilecek bir sorundur. Diş ağrılarımızın birçok sebebi olabilir. 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihaplarından kaynaklanan ağrılar ve ekle ağrılarından kaynaklanan diş ağrılarınız olabilir. Diş ağrımız olduğunda hepimiz kulaktan dolma bilgilerle diş ağrımızın geçmesi için aspirin, alkol vs. kullanırız. Ancak bu kesinlikle yanlış bir harekettir!

Diş ağrınızın doğru tespit ve tedavisi için öncelikle diş hekiminize danışmalısınız. Diş hekimine gittiğinizde, hekiminiz öncelikle diş ağrınızın hangi sebepten kaynaklandığını tespit edecek ve buna uygun bir tedavi uygulayacaktır. Ancak diş hekiminize gidene kadar evde kendinizin uygulayabileceğiniz çözümler vardır. Tabii ki bu çözümler sadece kısa süreli ve ağrınızı hafifletmeye yönelik olacaktır. Bu yazıda diş ağrınızı evde kendi başınıza geçirebilmeniz için önerilerden ve diş hekimlerinin size yapacağı tedaviler için önerilerden bahsedeceğiz.

Diş Ağrısına Öneriler

1. Soğuk Kompres Tedavisi

buzkompresi

Eğer dişinizde sürekli artan ve şiddetlenen bir ağrı varsa, iltihap ve şişlik de oluşmuşsa soğuk kompres yani buz tedavisini uygulayabilirsiniz. İltihaplanmış ve şişmiş dişler için en etkili tedaviler arasındadır. Soğuk buz diş üzerinde yarattığı etkiyle şiddetli ağrınıza iyi gelecektir.

2. Doğal Çözümler

3. Nane

Diş ağrılarınızı evde kendi başınıza hafifletmek için bir çok yol var. Ancak yine de ilk olarak diş hekiminizi ziyaret etmenizi öneririz. Bunların ilki dişinize sarımsak uygulamaktır. Bitkisel antiseptik özelliği olan sarımsak diş ağrısına iyi geldiği gibi, ağız ve boğaz ağrılarına, ses tellerine ve astım gibi hastalıklara da iyi geliyor. Sarımsağı ikiye bölün isterseniz bir tarafına tuz sürün ya da sürmeyin ağrıyan dişinize uygulayın.

Bir başka çözüm ise taze nane yapraklarıdır. Sindirim sistemini güçlendirmek için de kullanılan taze nane yaprakları diş ağrınıza da iyi gelebilir. Yaprakları dövülerek yapılan bu kürü sonrasında ağrı olan yere uygulamak diş ağrısını geçirir niteliktedir. Ancak bünyeye göre insandan insana farklılık gösterebilir.

Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır. Yine biz bütün bunları uygulamadan önce dişlerinizi fırçalamanızı ve gerekli görürseniz diş ipi kullanımını öneriyoruz. Dişlerinizi fırçalamanız dişlerinizdeki çürükleri uzaklaştıracak ve temizleyecektir. Bu şekilde dişlerinizde rahatlama hissedebilirsiniz.

3. Diş Hekimine Başvurmak

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişlerinizde keskin acı ve zonklama devam ediyorsa, sıcak ve soğuğa duyarlılık varsa, şişlik ve kızarıklık varsa zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız. Diş hekiminize başvurduğunuzda, hekiminiz öncelikle diş ağrınızın arkasındaki sebebi araştıracaktır ve ona göre tedavi uygulayacaktır. Peki bu sebepler nelerdir ve nasıl tedaviler uygulanabilir?

Bu sorunlardan ilki diş eti ağrısıdır. Eğer diş eti ağrınıza şişlik, kaşınma ve kanama eşlik ediyorsa bu sorun kemik yani diş kaybına kadar gidebilir. Diş hekiminin doğru teşhis ile doğru tedavi uygulanması çok önemlidir. Diş eti ağrısı, ağrıya neden olan etkene yönelik tedaviyle kaldırılır. Akut durumlarda apsenin boşaltımı gereklidir. Nekrotize alanlarının temizliği, derin ve iltihabı dokuların çıkarılmasıyla bölgedeki basıncı azaltmak ve diş eti derinliklerini ortadan kaldırmak suretiyle ağrı hissi giderilir ve diş etleri sıkı kıvamlı, sağlıklı formunu geri kazanır.

Bir diğer sorun ise yirmi yaş dişi ağrısı olabilir. Yirmi yaş dişleri çıkmaya başladığında üst çenede yukarı kulağa doğru, alt çenede ise boyna doğru bir ağrı hissedilir. Bazen boyundaki lenf bezlerinde şişlik ve hassasiyet gözlemlenebilir. Böyle bir durum geliştiğinde zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız. Durumun ciddiyetine göre hekim doğru antibiyotik ve ağrı kesiciyi hastaya reçete eder. Diş çıkma ağrısı hekiminizin uygun gördüğü süre boyunca ilaçlar düzenli kullanıldığında zamanla kontrol altına alınır ve ilgili diş çekildikten sonra tamamen geçer.

Diş çarpıklığı için diş hekiminiz tarafından takılmış olan diş tellerinizde diş ağrısına sebep olabilir. Diş teli ağrıları genellikle kendiliğinden geçer ancak kişinin kendi ağrı eşiğine göre bağlı olarak ağrı kesici verilebilir. Çoğu hasta ilaç kullanmaya bile gerek duymaz ve vücut, tellerin oluşturduğu bu gerilime 2-3 gün içerisinde adapte olur. Tedavi esnasında ağız içerisindeki tellerin yanak iç kısmına batması nedeniyle de ağrı oluşabilir. Bu durumda hasta mumu kullanılarak geçici olarak ağrı geçebilir. Ancak batan telin düzeltilmesi için en yakın zamanda bir ortodontiste gitmek gerekir.

Diş ağrınız olduğunda arkasında çok daha büyük sorunlar olabilir. Bu yüzden her ihtimale karşı zaman kaybetmeden deneyimli bir diş hekimini ziyaret etmelisiniz. Kesinlikle dişlerinize kulaktan dolma bilgilerle tedavi uygulamaya çalışmamalısınız. Dişlere kolonya, alkol, limon uygulamak dişlerinize yarardan çok zarar verebilir. Böyle zor bir durumla karşılaşmamak için her zaman diş ve ağız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Diş hekimiz tarafından önerilmiş florür içerikli diş macununu düzenli kullanmak, florür yoğunluklu içme suyu tüketmek ve diş hekiminizi her sene düzenli olarak ziyaret etmek iyi bir başlangıç olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.