Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Dişlerimizin ağrıması hayat kalitemizi düşürebilecek ve hayatımızı zehir edebilecek bir sorundur. Diş ağrılarımızın bir çok sebebi olabilir. 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihaplarından kaynaklanan ağrılar ve ekle ağrılarından kaynaklanan diş ağrılarınız olabilir. Diş ağrımız olduğunda hepimiz kulaktan dolma bilgilerle diş ağrımızın geçmesi için aspirin,alkol vs. kullanırız. Ancak bu kesinlikle yanlış bir harekettir! Ağrıyan dişin üstüne, kesinlikle aspirin ya da alkol ezilerek koyulmamalıdır. Çünkü bu maddeler çevre dokularda ve diş etlerinde tahriş yaratarak ağrıyı arttırabilir.

Diş ağrınızın doğru tespit ve tedavisi için öncelikle diş hekiminize danışmalısınız. Ancak diş hekiminize gidene kadar evde kendinizin uygulayabileceği çözümler vardır. Tabii ki bu çözümler sadece kısa süreli ve ağrınızı hafifletmeye yönelik olacaktır. Bu yazımızda evde tamamen kendi başınıza uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Diş ağrınız başladıysa, ilk olarak ağrıyan diş iyice fırçalanmalı ve ağrıyan dişin üzerinde hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Çünkü diş ağrısı bazen dişlerin arasına girmiş yemek parçacıkları sebebiyle oluşabilmekte ve bu parçacıklar diş çürükleri ya da diş eti iltihabı ağrılarını şiddetlendirebilmektedir. Zaten dişlerinizi temizledikten sonra bir rahatlama hissedeceksinizdir. Size anlatacağımız bu yöntemlerden hiçbiri kesin çözüm değildir. Sadece evde tek başınıza uygulayabileceğiniz ağrınızı en aza indirgemeyi hedefleyen önerilerdir.  Aşağıdan istediğiniz çözümü seçerek uygulayabilirsiniz:

1. Sarımsak

Sarımsak ve Alternatif Tıp

Diş ağrısının bitkisel çözümlerinde en başta gelen çözümlerden biri bitkisel antiseptik özelliği olan sarımsaktır. Sarımsak diş ağrınızı hafifletebilir. Çünkü sarımsak bitkisel antiseptik özelliğinin yanında içerisinde antibiyotik ve tedavi özelliği olan bileşenlerle ağrılar üzerinde çok etkilidir. Sarımsak iyice ezilir. Ezildikten sonra ister tuzlayarak ister tuzlamayarak ağrıyan dişin etrafına masaj yapılarak sürülür. Bir süre sonra ağrı yavaşlayacak ve duracaktır. Bir diğer yöntem ise 1-2 diş sarımsağı çiğnemektir.

2. Karanfil

karanfil

Diş ağrısı için bir diğer bitkisel çözüm ise karanfil kullanımıdır. Bir parça pamuğa 3-4 damla karanfil yağı damlatın ve yanağınızla ağrıyan dişinizin arasına yerleştirin. Bunun dışında aktarlardan bulabileceğiniz 3-4 tane karanfil tohumu da diş ağrısı için geçici de olsa rahatlatıcı etki yaratacaktır. Eğer karanfil yağı yoksa kurutulmuş karanfilleri ağrıyan diş çevresine koyabilir ya da çiğneyebilirsiniz. Uyuşturucu etkisiyle yarım saat içinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Bunun dışında aktarlardan bulabileceğiniz 3-4 tane karanfil tohumu da diş ağrısı için geçici de olsa rahatlatıcı etki yaratacaktır.

3. Buz

buzkompresi

En etkili bitkisel çözümlerden biri de uyuşturucu etkisiyle ağrıyan dişinize buz uygulamaktır. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye dışarından buz uygulamak ağrıyı hafifletecektir. Buzu uygularken ellerinizle buzu hafifçe bastırmalısınız.

4. Soğan

8. Soğan enfeksiyonları uzaklaştırırBir diğer çözüm ise antiseptik ve antimikrobik özelliğiyle ağrıları hafifletebilen soğandır. Bu özellikleri sayesinde de diş ağrısını hafifletebilmektedir. Soğanın bu özelliğinden yararlanabilmek için ilk ağrı belirtisinde çiğ soğanı birkaç dakika boyunca çiğnemeniz gerekmektedir. Eğer çiğneyemiyorsanız bir parça soğanı ağrıyan dişinizin üzerine koymanız da yeterli olacaktır.

5. Sirke ve Tuzlu Su

elma-sirkesi-faydalari

 

Etkili bitkisel çözümlerden biri de sirke ve su uygulamasıdır. Sirke uygulaması, dolgusu olmayan kişilerde uygulanmalıdır. Eğer diş çürüklerinden dolayı dişiniz ağrıyorsa, sirke ile ağzınızı birkaç defa gargara yaparak dişinizdeki ağrının azalmasını ve ağzınızın dezenfekte edilmesini sağlayabilirsiniz. Dolgudan dolayı ağrıyan dişlerde sirkenin bir faydası olmayacaktır. Sirkeyi çürük dişlerinizde kullanınız. Ağız yaralarının ya da derisinin tahriş olmaması için sirke içerisine bir miktar su katarak etkisini azaltabilirsiniz.

Aynı işlemi tuzlu su ile de yapabilirsiniz. Diş ağrılarınızı durduracaktır. Tuzlu su ile gargara yapmak ağızdaki mikropları kıracaktır ve diş ağrınızı büyük ölçüde iyileştirecektir.

6. Çörek Otu

çörek otunun zararları nelerdir

Çörek otu aslında diş ağrıları için bir tedavi yöntemi değildir aksine diş ağrılarını önleyici bir uygulamadır. Bu sadece bir ağrı önleme yöntemidir. Genel anlamda kuvvetlendirecek bir besindir. Çörekotu her hafta birer çay kaşığı olarak tüketilirse eğer diş ve diğer türlü ağrılarınızı önceden engelleyecek olan bağışıklığı size kazandıracaktır.

-İnternette araştırma yapıldığında diğer bulunacak basit çözümler:

  • Sirke ve defne yaprağının kaynatılarak gargara yapılması.
  • Bal ve tuz macun haline getirilerek ağızda tutulması.
  • Çörek otu ve sirke kaynatılarak gargara yapılması.
  • Suya damlatılan karanfil esansının ağızda çalkalanması.
  • Kurutulmuş ebegümeci tuzlu su ile ıslatılarak ağızda çiğnenmesi.
  • Dört bardak kaynar suya, 2 tatlı kaşığı adaçayı konur, 20 dakika bekletilip süzülür, gargara yapılması.
  • Dört bardak suya, 2 çay bardağı kuru üzüm ve 10 diş sarımsak konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür, soğuduktan sonra gargara yapılması.
  • re, roka , maydanoz çiğnenmesi.

Yine de uyarmak isteriz ki iltahaplanmış ve ağrıyan bir diş daha büyük sorunların habercisi olabilir. Diş ağrınızı şiddetlenerek artıyorsa ve şişlik varsa zaman kaybetmeden diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Yanlış ilaç kullanımı her zaman rahatsızlığınızın daha da büyümesine, yayılmasına ya da şiddetlenmesine neden olabilir. İltihaplanan diş için, kendi kafanıza göre asla antibiyotik kullanmayın. Hekimin verdiği ilaçlar kullanıldıktan bir süre sonra, iltihap azalacak ve dişiniz çekilecektir. Dişte sinirlerin ölmesi ile diş ağrınız komple geçebilir, fakat ilerleyen durumlarda yayılmış iltihaplar oluşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.