Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı ya da diş sızısı, dişteki sinirlerin tahriş olması nedeniyle meydana gelebilir. Diş ağrısının birtakım diğer nedenlerden de meydana geldiği bilinmektedir. Diş enfeksiyonları, diş eti hastalıkları, plak, diş çürümesi, yaralar, dişin kırılması, kötü şekilde dolgu yapılması ya da kaplama yapılması, diş kaplaması ya da dolgusunun sızdırması ya da dişlerin kaybı, tempotomandibular eklem bozukluklar ve öbstrüktif uyku apnesi (diş çekimi dahil) gibi durumlar diş ağrısının yaygın olarak görülen nedenlerindendir. Diş alanının dışından kaynaklı olarak dişte ağrı tesiri yapan örneklerde görülür. Bu durum genelde, çene eklemlerinde, kulaklarda, sinirlerde ya da kaslarda problem olduğunda olur. Bununla birlikte kalp problemleri de dişte ağrı hissi uyandırır.

Diş problemlerinin büyük bir kısmını diş ipi, fırçalama ve diğer birçok ürünün kullanılması, florür içeren gargara ve diş macunları gibi ürünlerin kullanılması ile engellenebilir. Diş hekimleri özellikle çocuklar için florür ve dolgu macunu gibi ürünler uygulayabilir. Bunlar ayrıca yetişkin ve yaşlı insanlar içinde faydalıdır.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı, dişin iç tabakasında iltihap meydana geldiğinde oluşmaktadır. Buna dişin pulpası ya da özü de denilmektedir. Bu öz, hassas sinirler ve kan damarlarından oluşur. Birkaç durum sonucunda bu özde iltihap meydana gelebilir. Bu durumlar;

 • Diş Çürüğü: Dişin sert yüzeyindeki boşlukların oluşmasına yol açar.
 • Kırık Diş: Bazen bu kırık dişler çok ufak olurlar. Çıplak gözle görülmeyebilir.
 • Dolguların gevşemesi ya da kırılması
 • Diş Eti Çekilmesi: Dişlerin kökündeki daha hassas daha yumuşak olan parçanın ortaya çıkarılması için daraltılması.
 • Periapikal Apse: Bir bakteriyel enfeksiyon sonucu dişin bitiminde irin toplanması.

Diş özünün etkilenmediği ancak dişlerde ağrılara neden olan başka durumlarda bulunur. Bunlar;

 • Periodontal Apse: Bakteriyel enfeksiyon sonucunda diş etlerinde irin oluşması
 • Diş etleri üzerinde oluşan ülserler.
 • Diş kırığı boyunca şiş ve yarık diş etleri, örnek olarak 20’lik dişlerin oluşmaya başladığı zaman.
 • Sinüzit: Üst çene etrafında ağrıya neden olabilir.

Bebeklerde ayrıca diş çıkarma dönemlerinde bu rahatsızlıklar görülebilir.

Diş Ağrısı İşaret ve Semptomları

Diş ağrısı ve çene ağrıları yaygın olarak ortaya çıkan şikayetlerdir. Ve sıcak ya da soğuk bir yiyecek ya da içeceğin ya da bir maddenin dişe değmesi sonucu hafif bir ağrı hissedilir. Bu da yaygın semptomlardan biridir. Ancak eğer soğuk ya da sıcağa maruz kalmadan sonra ağrı şiddetli ise ve 15 saniyeden daha uzun sürüyor ise, bu daha ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Eğer dişte şiddetli bir iltihap varsa ağrı; yanak, kulak ya da çeneye yayılabilir. Medikal bakıma ihtiyaç duyabileceğiniz bazı diş ağrısı işaret ve semptomları şu şekilde gösterilebilir;

 • Çiğneme sırasında ağrı
 • Sıcak ya da soğuğa hassaslık
 • Diş eti ya da diş etrafında kanama ya da boşaltım
 • Diş eti etrafında şişlik ya da yanak veya çene etrafında şişlik oluşması
 • Etkilenen alanda yaralanma ya da travma
 • İşaret ve semptomlar bazende diş çürükleri ve diş eti hastalıkları ile alakalı olabilir. Diş çürükleri ya da diş eti etrafında bulunan kırmızı alan diş ağrısının kaynağı olabilir. Eğer enfekte olmuş olan dişe hafifçe dokunulursa, ağrı daha yoğu şekilde kendini hissettirebilir. Bu durum, diş normal bir şekilde görülse bile diş problemlerinin bir işareti olabilir.
 • Diş ağrısının yüzdeki oluşan diğer ağrı kaynaklarından ayırt edilebiliyor olması gerekmektedir. Sinüs, kulak ya da boğaz ağrıları ya da temporomandibüler eklem sakatlıkları çene ve kafa tasına yayılabilir,bu da diş ağrısı ile karıştırılabilir. Daha derin bir yapıdan oluşan bir ağrı, sinirler yoluyla geçebilir ve çene ya da dişlerde hissedilebilir. Ağrının kaynağının yerini bulmak ve rahatlamak için doktor ya da dişçiniz ile irtibata geçin.

Diş Ağrısı Tedavisi

Çoğu durumda, diş ağrısı ya da çene ağrısının giderilmesinin en uygun yolu ilk olarak ağrı kesiciler ve antibiyotiklerdir. Bunun takibinde ikinci olarak da bir dişçiye görünmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda ise, doktor, ağrı bulunan dişin etrafında ağrının kontrolünü sağlamak için lokal anestezi enjeksiyonu deneyebilir. Yüzde ya da diş etinde bir şişlik varsa ya da hastanın ateşi var ise antibiyotikler önerilebilir.

 • Dişçinin ofisinde, diş eti altında derin bir temizlik gerekli olabilir. Bunun dışında dolgu da gerekebilir. Daha önemli sorunlarda ise, kök kanalı (diş kökünün kapatılması) ve diş tacı prosedürleri, hatta diş çekimi gibi durumlara başvurulabilir.
 • Eğer diş ağrısı çeken bireyde ateş ya da çenede şişlik var ise, genellikle antibiyotikler önerilir. Bu gibi işlemler aşamalı olarak yapılır. Yani ağrı ve enfeksiyon bakımları hemen tedavi edilir. Rekonstrüktif yani yeniden yapılandırıcı prosedürler daha sonraki bir zamanda yapılır. Birey iyileşme süresi boyunca okuluna ya da işine geri dönebilecektir. Diş hekimleri ya da diş cerrahları, ek prosedürleri daha uygun bir zamanda planlarlar.
 • Eğer, ağrının kaynakladığı problem diş ya da çeneden farklı bir sebepten dolayı ise, bunlar temporomandibüler eklem bozuklukları, sinüs enfeksiyonu, kas ya da sinir problemleri gibi problemlerdir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

1.Karanfil Yağı

Make-Clove-Oil-Step-17

Karanfil, sinirlerin uyuşturulması için en geleneksel ev bakımlarından biridir. Bu birincil baharat kimyasal birleşimi, bir doğal anestetik olarak görülür. Ancak karanfil yağı kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Eğer diş ağrısı çeken bireyin diş eti ya da dili bu durum için hassas ise, yağın döküldüğü problemli alan daha kötü bir hal alabilir. Bunun yerine bir parça pamuk kullanarak, iki damla karanfil yağı ile ağrı geçene kadar dişin üzerinde bekletilir. Ağrı kesilene kadar bir ya da yarım saat karanfil parçalarını küçük şekilde çiğneyebilirsiniz.

2.Kırmızı Biber-Zencefil Macunu

02-11-home-remedies-for-a-toothache-cayenne-pepper

Bu iki baharatın parçalarını bir macun yapmak için yeterli bir su içinde karıştırın. Daha sonra diş eti ve dile değdirmeden, bu karışımı diş ağrısı olan dişe yerleştirmek için, bir pamuk parçasını bu karışımın içine yuvarlayın. Diş ağrısı kesilene kadar orada bırakın. Ayrıca bu iki baharatı ayrı ayrı da ağrının giderilmesinde kullanabilirsiniz.

3.Çay

peppermin-tea-2

Nane çayı iyi bir lezzete ve bunun yanında bazı uyuşturucu güce sahiptir. Bir çay kaşığı kurumuş nane yaprağını bir bardak kaynamış sıcak suya koyun ve 20 dakika demleyin. Çay soğuduktan sonra ağzınızın çevresinde gezdirin ve ardından yutun ya da tükürün.

4.Oksijenli Su

05-11-home-remedies-for-a-toothache-hydrogen-peroxide

Bakterilerin öldürülmesine yardımcı olmak ve rahatsızlığın giderilmesini sağlamak amacıyla % 3’lük oksijenli su çözeltisini ağzınızda çalkalayın. Bu yapılan işlem, eğer bireyde ateş ve ağızda pis bir koku var ise diş ağrısı için geçici rahatlama sağlar. Ancak, oksijenli su sadece ağzı çalkalamak içindir. Ağzınızı çalkaladıktan sonra tükürün.

5.Buz

buzkompresi

Bir plastik torbaya küçük buz parçaları yerleştirin. Torba etrafına ince bir bez serin ve diş ağrısı olan dişteki sinirlerin uyuşturulması için 15 dakika boyunca uygulayın. Buna alternatif olarak ağrı bulunan dişin yanındaki yanağa da bu buz torbası uygulanabilir. Eğer elinizle buz torbasını ağrıyan diş üzerine masaj yaparsanız, ağrının rahatlatılmasına yardımcı olursunuz.

6.Doğru Araçlarla Fırçalama

Hassas dişler için üretilmiş olan diş fırçalarının kullanılması gerekmektedir. Eğer diş etlerini büzenlerle bir probleminiz var ise, bu sıcak ve soğuk yiyeceklerden dolayı oluşan ağrıların rahatlatılmasını sağlar.

7.Baskı Uygulama

11-11-home-remedies-for-a-toothache-pressure-points

Diş ağrısının artan şiddetini azaltmak için aküpresür tekniğini deneyebilirsiniz. Baş parmağınızla, diğer elinizdeki baş parmak ile işaret parmağının buluştuğu perde kısmına baskı uygulayabilirsiniz. Baskıyı 2 dakika boyunca uygulayın. Bu, beyindeki kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonlar olan endorfinlerin salınmasına yardımcı olur. Ancak hamileyseniz bunu yapmayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.