Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Apsesi Patlama Durumunda Ne Yapılmalı?

Dişler sindirim sisteminin en güçlü elemanlarından biridir. Dişlerin sağlığı, başta sindirim sistemi olmak üzere bağlantılı olan her türlü sistemi yakından ilgilendirir. Dişlerde meydana gelecek olan bir sorun karşısında kişinin sadece sindirimi değil kendini ifade etme özgürlüğü de kısıtlanır. Diş apsesi buna sebebiyet veren durumlardan yalnızca biridir. Gelin hep beraber diş apsesine ve diş apsesinin patlaması durumunu inceleyelim

Diş Apsesi Neden Olur?

Diş apsesi iltihaplı bir durumdur. Genelde ölü dokuların bir araya gelmesi ve bakterilerin de yardımıyla ağzın kötü kokmasına neden olan bir durumdur. Tedavi edilmediği durumda böbreklere kadar insan sağlığını tehdit eden bir durumdur.

  • Diş apsesinin en yaygın sebebi bakterilerdir. Yediğiniz herhangi bir besinden bile bulaşacak olan bu bakteriler sindirim sonrasında diş aralarında kalan besin parçalarından da oluşabilir. Temizlenmemesi sonucunda buradaki bakteriler uygun sıcaklık ve nem ortamını bulur bulmaz çoğalmaya ve apse oluşumuna neden olur.
  • Diş apsesinin asıl nedeni ise temizliğe dikkat edilememesidir. Kişi ağız sağlığını koruyacak önlemler almazsa diş apsesi ve daha beraberinde birçok ağız problemini getirir. Dişlerin fırçalanmaması, gerekli kontrollerin yapılmaması, çürüklere yönelik bir tedavi uygulanmaması sonucunda diş sağlığını bozulur.
  • Bakterilerin sevdiği ortamlardan biri de şekerin ve karbonhidratlı yiyeceklerin artıklarıdır. Kişinin aşırı şeker tüketmesi bakterilerin beslenmesine ve kolay bir şekilde yayılmasına neden olur. Bu durum da beraberinde hızlı bir şekilde diş çürüklerinin oluşmasına ve beraberinde de apse oluşumuna getirir. Özellikle diş düzeni bozukluğu olan kişilerde bu duruma daha sık rastlanır.
  • Çürük dişlere karşı alınmayan önlemler de hızlı bir şekilde hem diş kökü hem de diş apsesini olumsuz şekilde etkiler. Bu durumla beraber diğer dişler de tehdit altına girerek diş çürüğü hızlı bir şekilde yayılır.
  • Diş minesinin zarar görmesi de diş apsesinin oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Diş minesine genelde asitli yiyecek ve içecekler zarar verir. Aynı zamanda kişinin alkol ve sigara tüketmesi diş minesine doğrudan zarar veren kötü alışkanlıklar arasındadır. Diş minesinde oluşan çatlaklara sığınan bakterilerin temizlenmesi diğerlerine göre zor olduğu için genelde gözden kaçar.
  • Stresin neden olduğu uykuda diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunu, dişlerin yapısının bozulmasına neden olarak birçok diş sağlığı problemini oluşturduğu gibi dolaylı yoldan diş apsesi oluşumuna da katkıda bulunur. Dişin dokusunu ciddi şekilde bozabilen bu alışkanlık için gerekli destekler alınmalıdır.
  • Dişlere uygulanan tedaviler sonucunda kişi genelde ağız sağlığının tamamlandığını düşünür. Ancak özellikle dolgu gibi tedavi biçimleri, sürekli olarak kontrol edilmesi ve yeterli süre geçtiğinde yenilenmesi gereken bir durumdur. Bunun ihmali sonucunda diş apsesi oluşumu baş gösterebilir.

Diş Apsesinin Patlaması Durumunda Ne Yapılır?

Diş çürüğünün neden olduğu bir iltihapla karıştırılan apse atama durumu aslında diğer apselerin oluşumunu hızlandıran bir durumdur. Bu yüzden mutlaka ayırt edilip önlem alınması gerekir. Eğer patlama sonucunda önlem alınmazsa diğer dişlerin kemiğini büyük ölçüde hasara uğratır. Aynı zamanda damarların da iltihapla beraber tıkanmasına yol açar. Bu da sinir sıkışmalarını meydana getirerek kişinin oldukça şiddetli ağrılar çekmesine neden olur.

  • Diş apsesi patlama durumunda yapılması gereken ilaç kullanmak değildir. Öncelikle mutlaka uzman bir doktora gitmeli ve apsenin tamamının akıtılmasını sağlamanız gerekir. Bundan sonra oluşması muhtemel olan diş apselerine yönelik bir tedavi biçimi uygulanır. Genelde iltihap kurutucu ilaçlar bu konuda kişinin tedavisini destekler.
  • Eğer durum ciddi ise uzmanların uygulayacağı bir kanal tedavisi ya da dişin çekilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu şekilde olası bir tekrarlama durumunun önüne geçilebilir. Ve bu süreçten sonra mutlaka doktorların belirlediği tarihlerde kontrollerin yapılması gerekir.
  • Alınacak en iyi önlem diş temizliğine dikkat etmektir. Günde en az iki kez sabah ve akşam olmak üzere dişler fırçalanmalı ve fırçanın yetersiz kaldığı durumları göz önünde bulundurarak diş ipi de kullanılmalıdır. Diş minesine zarar verecek olan besinlerden ve içeceklerden de kaçınmanızda fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.