Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Apsesi

Dişlerimiz mekanik sindirim, konuşmamız ve dış güzelliğimiz gibi konularda önemli etkilere sahiptir. Ama hepimiz hayatlarımızda diş çürüklerinden çekmişizdir. Peki diş çürüklerinin daha büyük sorunlara yol açabileceğini biliyor musunuz? Bu yazımızda bu sorunların birinden bahsedeceğiz ancak öncelikle çürük diş ne demektir, biraz ondan bahsedelim. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak kabul edilmektedir. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın hemen hemen hepimizin diş çürümesi sorunuyla karşılaşmışlığı vardır. Asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür. Bu asitleri Bakteri plağı adı verilen yapışkan bir film tabakası oluşturur. Bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar içerir. Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde, diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içinde dişlerimizde diş çürümesi yüzünden delikler oluşmaya başlar. Bunlara çürük adı verilir. Ancak zamanında ve doğru müdahale edilmediğinde, başınıza çok daha büyük sorunlar açabilir. Diş çürümesi durdurulmadığı zaman enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Buna diş apsesi denir. Bu yazımızda da diş apsesi nedir? Neden olur? Ve tabii ki diş apsesinin tedavilerinden bahsedeceğiz.

Diş Apsesi Nedir?

diş eti kanaması

Diş apsesi hastalığı, adeta bize neden diş çürümelerine karşı daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteren bir hastalıktır. Diş apsesinin en büyük nedenlerinden biri zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmemiş diş çürükleridir. Çürümeyle birlikte enfeksiyona neden olan bakteri diş içine daha derine doğru ilerleyebilir. Eğer durdurulmazsa diş kökün ve çevre kemiği yayılır. Buna diş apsesi denir. Bakteriniz diş kökünüze ulaşmasıyla beraber, enfekte diş kökünüz ve etrafındaki şişmiş doku ağrıya sebep olacaktır. Eğer diş kökünüz ölürse, ağrınız da yavaş yavaş duracaktır ancak bu sırada da bitişik kemiğe zarar verecek ve dişinizi kaybetmenize yol açabilecektir. Enfeksiyonunuz sonucunda oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Diş Apsesi Neden Olur?

Diş apsesi hastalığı, tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bir diş apsesi asla durup dururken ortaya çıkmayacaktır. Mutlaka öncesinde uzun süredir devam eden, diş sağlığınızla ilgili başka sorunlar sonucunda çıkacaktır. Bu yüzden her zaman diş apsesini engelleyebiliriz ve önlem alabiliriz. Peki diş apsesi neden olur? Arkasındaki sebepler nelerdir?

1. Diş Çürükleri

diş-çekimi

Diş apsesinin en yaygın sebebi zamanında ve doğru müdahale edilmemiş diş çürükleridir. Çürüme durdurulmadığı takdirde bakteri dişin daha derinlerine yayılacaktır. Bunun sonucunda enfekte olmuş diş kökünüz, zamanla bitişik kemiğe de zarar verecektir. Eğer enfeksiyon diş kökünüze ulaşırsa dişinizi kaybedebilirsiniz ve hatta başka sağlık sorunları da yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden her zaman diş sağlığınıza dikkat etmeli ve bir diş çürüğünden şüphelendiğiniz anda, zaman kaybetmeden diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

2. Darbe

dismis3

Zamanında dişlerinize aldığınız bir darbe de  zaman içinde diş apsesine sebep olabilir. Mesela talihsiz bir kavgaya karışmışsınızdır, düşmüşsünüzdür ya da ağzınızı bir yere vurmuşsunuzdur ve dişinizi kaybetmişsinizdir. Bunun sonucunda ölen dişinizde oluşacak bakteriler yayılabilir, diş kökünüze kadar gidebilir ve diş apsesine sebep olabilir. Bu yüzden dişinize darbe aldığınızda bir diş hekimini ziyaret etmeyi unutmayın ve düzenli bakımınızı yaptırın.

-Diş apsesine neden olabilecek diğer sebepler:

  • Diş temizliğine özen göstermemek
  • Diş minesinde kırık ve çatlaklar
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Zayıflayan dolgular
  • Diş tedavisindeki aksaklıklar
  • Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek

Diş apsesine neden olan sebeplerden bahsettik ve diş apsesinin aslında ne kadar kolay önlenebilir bir hastalık olduğunu gördük. Size düşen, bundan sonra diş sağlınıza dikkat etmek ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek!

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesinin tek bir tedavisi vardır ve diş hekimlerinden başka kimse uygulayamaz. Bu yüzden diş apseniz olduğunda acilen bir diş hekimine gitmelisiniz. Acilen gidemeyecekseniz, ağrınızı ağrı kesiciyle dindirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak apse daha büyük sorunlara yol açmadan, hemen diş hekiminizi bulmanızı öneririz. Peki diş hekiminiz nasıl bir tedavi uygulayacak?

ankara-dis-hekimi

Genellikle diş apsesiyle diş hekiminize gittiğinizde, doktorunuz öncelikle antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bu şekilde enfeksiyonun vücudun başka bölgelerine yayılmasına engel olacaktır. Yoğun olan ağrınızı kesmek için de reçetenize ağrı kesici ilaçlar ekleyebilir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık diş hekimleri apseli dişleri de kurtarabilmektedir. Bunun için doktorunuz, öncelikle o bölgeyi uyuşturacak ve diş özü yuvasına delik açacaktır. Bu diş üzerindeki basıncı azaltacaktır. Daha sonra diş özü yuvası dezenfekte edilecek ve bir maddeyle doldurulur. Dişinizdeki şişme hala devam ediyorsa, diş hekiminiz başka testler de yapmak isteyebilir.

Bu işlemin devamında diş hekiminiz dişinizin içine geçici bir dolgu yapacaktır. Diş hekiminiz, tedavinin sonunda bir kaç ay sonra sizi tekrar çağıracaktır. Hastalığınızın devam edip etmediğini anlamak için dişinizin röntgeninin çekilmesini isteyecektir. Eğer dişiniz sağlıklı görünüyorsa, tedaviniz sona erecektir. Enfeksiyon devam ediyorsa, diş hekiminiz ek tedavilerle apsenizi ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Eğer sorun hala devam ediyorsa da diş hekiminiz apseli dokunun çekilmesi için sizi bir uzmana gönderecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.