Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Dişlerimiz zaman içinde çeşitli nedenler ile beyazlığını yetirebilir. Genelde bu durumlarda dişlerin fırçalanması bile beyazlaması için etkili olmamaktadır. Bunun için de hayatlarının belirli dönemlerinde insanlar diş beyazlatma yöntemi uygulatırlar. Elbette bu yöntemler bir diş doktoru tarafından profesyonel ortamda gerçekleştirilmektedir ve doğal olarak da maliyetli bir yöntemdir. Fakat bunun dışında evde pratik bir şekilde de diş beyazlatma işlemi yapılabilir. Üstelik bu yöntemlerin her biri de oldukça ekonomik yöntemler olacaktır. Eğer siz de diş beyazlatma işlemi için çok fazla para ödemek istemiyor ya da bu işlemi yaptırmak için vakit ayıramıyorsanız evinizde doğal yöntemler ile kendiniz uygulayabilirsiniz. Biz de bu yazımızda diş beyazlatma evde nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Diş beyazlatma konusunda en çok tercih edilen pratik yöntemlerden bir tanesi karbonat kullanmak olmaktadır. Çünkü gerçekten de karbonat çok kısa zamanda oldukça iyi sonuçlar verebilen bir yöntemdir. Hatta özellikle dişlerde çayın ve sigaranın bıraktığı lekelere karbonat iyi gelmektedir. Fakat karbonatın diş beyazlatmak amacı ile çok fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü karbonat fazla miktarda kullanıldığında diş minelerine zarar vermektedir. Diş mineleri zarar gördüğünde ise kişi daha erken yaşta dişlerini kaybetmeye başlayabilir. Bu yüzden karbonatın diş beyazlatmak amacı ile çok nadir olarak kullanılması gerekir. Eğer daha sık diş beyazlatma işlemine ihtiyaç duyuyorsanız başka pratik ve ev yapımı diş beyazlatma yöntemlerine yönelmenizi tavsiye etmemiz gerekir. Çünkü dişlerinizin beyazlığından önce dişlerinizin sağlığı önemli olmaktadır.

Karbonat ile Diş Beyazlatma

Karbonat ile diş beyazlatma yöntemini uygulamak için öncelikle parmağınızın uç kısmını bir miktar ıslatmanız gerekiyor. Sonrasında parmağınızın ucunu karbonata batırabilirsiniz. Artık parmağınıza bir miktar karbonat yapışmış olacak. Şimdi bu parmağınızdaki karbonat ile dişlerinizin üstüne çok fazla bastırmayacak şekilde ovmaya başlayabilirsiniz. Eğer dişlerinizde belli noktalarda çok daha fazla leke bulunuyor ise oraları diğer yerlerden daha uzun süre ovabilirsiniz. Fakat bu işlemi parmağınız ile yapmak size zor gelecek ise diş fırçasını bu kez karbonata batırıp öyle de işlemi uygulayabilirsiniz. Yine de söylememiz gerekir ki karbonatın parmak ile dişe uygulanması dişe daha az zarar verecek bir yöntemdir. Bunun yanı sıra karbonat dişe parmak ile uygulanır ise diş beyazlatma konusunda daha iyi bir sonuç alınmış olur.

Çilek ile Diş Beyazlatma

Eminiz ki daha önce karbonat ile diş beyazlatma yöntemini duymuşsunuzdur. Fakat bu işlemin bir de çilek ile yapılmadığını daha önce duymadınız. Fazla bilinmese de çilek dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olan bir besindir. Çünkü çileğin içerisinde bol miktar asit bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde dişler çilek ile fırçalandığında çok daha beyaz bir hale gelmektedir. Çilek ile diş beyazlatma yöntemi için öncelikle bir kabın içinde çilekleri püre haline getirmeniz gerekiyor. Bu yöntemde uygulamayı parmağınız ile yapmayacaksınız. Bu yüzden diş fırçanızın üstüne çilek püresini bir macun gibi sürmelisiniz. Sonrasında dişlerinizi her zamanki gibi çilek püresi ile fırçalayabilirsiniz. Her yeri yeteri kadar fırçaladıktan sonra mutlaka ağzınızda kalan çilek püresinin gitmesi için ağzınızı bol ile yıkamanız gerekiyor. Ancak bu yöntemi yalnızca bir kez uygulamak yeterli olmayacaktır. Tam anlamı ile iyi sonuç almak için çilek ile diş beyazlatma yöntemini haftada 1 defa mutlaka uygulamanız gerekiyor. Düzenli olarak bu işlemi uyguladıktan bir süre sonra olumlu sonuç almaya doğal olarak başlayacaksınız.

Limon Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Bir diğer doğal yoldan ve evde diş beyazlatma yöntemi ise limon kabuğu ile diş beyazlatma. Çünkü bilindiği üzere limon kabuğunun içinde de bol miktarda asit bulunuyor. Bu özelliği sayesinde limon kabukları dişlerinizin beyazlamasına ciddi ölçüde yardımcı oluyor. Üstelik bu yöntem de evde çok kolay bir şekilde uygulanabilecek bir yöntem ve maliyeti de çok ama çok düşük. Bu nedenle de insanlar tarafından sıkça tercih edilebilir olabileceğini söylememiz gerek. Limon kabuğu ile diş beyazlatma yöntemi için öncelikli olarak bir rendeye ihtiyacınız var. Limonların kabuklarını rendenin en ince yeri ile iyice rendelemeniz gerekiyor. Sonrasında bu limon kabuklarını da eliniz ile ya da bir kaşığın tersi ile suyu tamamen çıkana kadar ezmeniz gerekiyor. Bu işlemi tam olarak bitirdiğinizde artık dişlerinize uygulama kısmına geçebilirsiniz. Yine tıpkı çilek ile diş beyazlatma yönteminde olduğu gibi rendelenmiş ve ezilmiş limon kabuklarını diş fırçanızın üstüne bir diş macunu gibi sürün. Sonrasında diş fırçasını dişlerinize uygulayın. Yeteri kadar yaptıktan sonra dişlerinizi ve ağzınızın içini bol su ile iyice yıkayın. Ancak önceden hatırlatmamız gerekir ki her ne kadar karbonatta olduğu kadar titiz davranmanıza gerek olmasa da yine de limon kabuğu ile diş beyazlatma yönteminde de diş sağlığınız için bu yöntemi haftada bir kereden fazla tekrarlamamanız gerekiyor. Aksi takdirde dişleriniz ve diş mineleriniz zarar görebilir.

Bembeyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer dişlerinizin sararması ve lekelenmesi konusunda şikayetiniz var ise ya da dişlerinizde böyle bir durum olmasını istemiyor iseniz öncelikle dişlerinizin sararmasına ve lekelenmesine neyin sebep olduğunu bilmeniz gerekiyor. Özellikle çok sık kahve, çay tüketen insanların ya da sigara içen insanların dişlerinin lekelenmesi ve sararması daha muhtemel bir durumdur. Bu nedenle sigara içmeyi bırakabilir, çay ve kahve tüketiminizi de sınırlandırabilirsiniz. Bunun dışında dişlerini düzenli olarak fırçalamayan kişilerin de dişlerinin rengi ile ilgili problem yaşaması olası bir durumdur. Bu yüzden mutlaka her gün en az iki defa dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekecektir. Elbette bazen dişteki sararmanın sebebi bunların dışındaki nedenler de olabilir. Bu yüzden dişleri beyazlatma ihtiyacı duymayacak şekilde lekelenmesini önlemek için de bir yöntem bulunuyor. Özellikle bu yöntemi her yemekten sonra uygulamanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey her yemek sonrasında bir parça peynir tüketmek. Çünkü peynirin içinde bol miktarda süt proteini casein ile peynir altı suyu proteini bulunuyor. Bu maddeler de dişlerinizin daima beyaz kalmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Tüm bunların yanı sıra elbette dişlerinizin beyaz olması kadar sağlıklı olması da çok önemli. Bunun için düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz gerektiğini söylemiştik. Fakat bunun yanı sıra diş sağlığınızı korumak için düzenli olarak bir diş doktoruna kontrole de gitmeniz gerekiyor. Çünkü pek çok insan illa dişinde bir problem olduğunda bir diş doktoruna gidiyor ve bu sefer de pek çok şey için iş işten geçmiş oluyor. Oysa diş sağlığını korumak ve dişleri kaybetmemek için hiçbir şikayetiniz olmasa da düzenli bir şekilde dişlerinizi kontrol ettirmek için bir diş doktoruna gitmeniz gerekiyor. Hatta diş doktorunuz diş yapınıza ve dişlerinizin ihtiyaçlarına uygun olarak size bazı diş bakım önerileri de verecektir. Bu önerilere de harfiyen uymanız gerekiyor. Eğer dişlerinizin sağlığına yeteri kadar önem verirseniz dişlerinizde beyazlatma ihtiyacına neden olacak sararma ve lekelenme problemini de bir o kadar az yaşarsınız. O yüzden estetik kaygılardan önce tıbbi kaygılar yaşamalısınız. Sonrasında lekelenme ve sararma problemlerini eğer hala gerekiyor ise çok daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.