Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Beyazlatma Ücreti

Dünyadaki, özellikle rengi koyulaşmış veya sararmış dişlerine porselen kaplama yaptırmak yerine bleaching yani ‘diş beyazlatma’ yöntemine başvuran binlerce belki de milyonlarca insan bulunmaktadır. Hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde yapılan diş beyazlatma işlemi yapıldığı yere göre farklılık göstermektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişleri beyazlatmak için birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan kısa vadede ve en hızlı çözümü getiren ilk uygulama olarak diş doktorunun yardımı ile profesyonel bir beyazlatma olanağı sağlayan ‘Office bleaching’, evde diş doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulayabileceğiniz evde beyazlatma ‘Home bleaching’ yöntemidir.

Burada sizlere kliniklerde uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Lazer ile diş beyazlatma yöntemi az önce belirttiğimiz diş doktorunun kliniğinde yapılan office bleaching uygulamasının temel işlemidir.

Lazer İle Diş Beyazlatma Yöntemi

Diş doktorunun muayenehanesinde yapılan lazer ile profesyonel diş beyazlatmanın uygulanış biçimi:

  • Öncelikle ağartıcı ilaç diye tabir edilen özel gereç diş hekimi tarafından dişlerinizin üzerine yerleştirilir.
  • Hekimin ilgili dişler üzerine yerleştirdiği bu gerecin üzerine bir süre lazer ışığı tutulur.

Yapılan bu işlem 1 saatten kısa sürebildiği gibi ağrı ve sızı içermeyen bir metottur. Fakat hatırlatmakta fayda var bu işlem ile dişler üzerinde anında bir beyazlama sonucu beklenmemelidir. Çünkü bu uygulamada birden fazla seans ile olumlu sonuç alınmaktadır.

Bu arada lazer ışığı sadece beyazlatma için dişler üzerine sürülen jelin aktive olmasını sağlar, yani aslında dişleri beyazlatan lazer değildir. Merak edenler için lazer ışınları asla dişin içine işlemediğini söyleyebiliriz. 

Kalıcı Olarak Diş Beyazlatılır Mı?

Bu sorunun yanıtı aslında kişinin gün içerisindeki tüketim alışkanlığı ile alakalıdır.

Yapılan klinik araştırmalar sonrası, lazer ile diş beyazlatma uygulamasını yaptırdıktan 2 sene boyunca gözleme tabi tutulmuş olan hastalardan neredeyse hiçbirinin dişlerinde herhangi bir sararma veya uygulanan bölge dişleri üzerinde yeniden sararma veya renk değişimleri gözlemlenmediği sonucuna varılmıştır.

Yani lazer ile diş beyazlatma yöntemi, en kalıcı diş beyazlatma yöntemdir diyebiliriz. Ancak, diş beyazlatma sürecinden sonra bireyler günlük hayatlarında da küçük değişiklikler ile bu kalıcılığı devam ettirebilir veya en azından operasyonun tekrar süresini uzatabilirler. Örneğin gün içerisinde sigara, kahve, çay ve asitli içecek gibi dişlere ve diş minesine zarar verip tahriş edici ve dolayısı ile dişler üzerinde renk değişimlerine sebep olan faktörlerden uzak durmalılar.

Günlük ağız ve diş bakımınızı tam ve eksiksiz yapar, yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat ederseniz, beyazlattığınız dişlerinizin rengini koruması da kalıcı olacaktır.

Diş Beyazlatma Ücreti Ne Kadardır? 

Diş beyazlatma işlemini özel olarak profesyonel ortamda gerçekleştirecekler için; çeşitli araç-gereçlerin kullanıldığı ve özel olarak çalışan diş hekimlerinin elbette bu yöntem de belli bir ücret tarifeleri bulunmaktadır. Lazer ve özel jel kullanılarak gerçekleştirilen ve en etkili hatta kalıcı diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinen ‘lazerle diş beyazlatma’ işleminin ücreti de dişlerin rengine, diş hekiminin tecrübe ve ismine, hatta hangi şehirde olduğunuz ile büyük oranda değişebilmektedir. Fakat ortalama bir diş beyazlatma ücreti 400-700 TL alt limitlerinden başlayarak 1500-3000 TL arası üst limitlere kadar çıkabilmektedir.

Kendi bütçenize göre en uygun diş hekiminin de ve uyguladığı diş beyazlatma metodunda karar kıldıktan sonra daha parlak ve beyaz dişlere sahip olmanız artık hayal olmayacaktır.

Devlet Hastanesi Diş Beyazlatma Ücreti

Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir kamu hizmeti kurumu olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’de artık diş beyazlatma işlemi yapabilmektedir. Her merkez için olmasa da bugün ülkemizde bulunan çoğu ağız ve diş sağlığı merkezinde bu işlem yapılabilmektedir. Hem de aynı standartlarda ve çok daha ucuz.

Diş beyazlatma işlemini sağlık uygulama tebliği karşılamadığı için ücretlendirme kamu sağlık hizmetleri satış tarifesi Sağlık Bakanlığı fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Devlet hastaneleri aracılığı ile diş beyazlatma (bleaching) işleminden faydalanmak isteyen bireyler ise bu konu ile ilgili tüm detaylar ve ücret bilgisini de bulundukları bölgedeki en yakın ağız ve diş sağlığı merkezine başvurarak öğrenebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.