Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda, uçları alt ve üst çeneye gömülü, iki kavis halinde bulunan ve besinlerin koparılması, parçalanması ve öğütülmesi gibi işlevleri üstlenen sert yapıya “diş” denir. Kısaca dişlerimizin ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamaktır. Mekanik sindirimin yanı sıra konuşmamızın düzgünlüğü ve yüz güzelliğimiz için de önemlidir. İşte tam olarak bu yüzden hepimiz dişlerimizin inci “bembeyaz” olmasını isteriz. Çünkü güzel dişler sadece suratımıza güzel bir gülümseme koymakla kalmaz, bizi çekici bir insan haline de getirir.

Herkesin genetik olarak kodlanmış kendine has bir diş rengi var. Yediklerimiz ve içtiklerimize dikkat etmememiz, kahve ve sigara gibi alışkanlıklar ve düzenli ağız bakımı yaptırmamamız diş rengimizi olduğundan daha sarı gösterebilir. Ancak tabii ki dişlerimizi beyazlatmak için de yöntemler var.

Diş beyazlatma, dişlerin sararmasını ve dişlerin renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Dişlerimizin görüntüsünü önemli ölçüde değiştirdiğinden günümüzde en çok kullanılan estetik işlemlerden biridir ve çoğu yöntemi diş hekimleri tarafından uygulanır.

Dişin en dış katmanına mine denir. Her gün minenin üzerinde ince bir tabaka oluşur ve bu katmanda lekeler oluşur. Mine tabakasında aynı zamanda lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferlik bir çözüm değildir, zaman zaman tekrarlanması gerekebilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

1. Beyazlatıcı Diş Macunları

130820141555014346466_2

Diş macunlarının günde en fazla 3 kere’den fazla kullanılmadıkça dişlerinize ve diş etlerinize herhangi bir zararı olmaz. Beyazlatıcı etkili ve yararlı olduğunu düşündüğünüz diş macununuzu gönül rahatlığıyla sabah,öğlen ve akşam olarak günde 3 kere düzenli olarak kullanabilirsiniz.

2. Ev Tipi Diş Beyazlatma Kitleri

dis-ipi

Ev tipi diş beyazlatma kitleri kendi içlerinde ikiye ayrılıyor. İlk tipdeki diş beyazlatıcılarda jel kabın içinde hazır geliyor ve siz hemen ağzınıza takıp dişlerinizi beyazlatmaya başlayabiliyorsunuz. İkinci tip diş beyazlatıcılarda ise jel ve kap ayrı geliyor ve siz jeli belirtilen oran kadar kabın içine döküyorsunuz. Ev tipi diş beyazlatıcılar, diş beyazlatma yöntemleri arasında en etkililerden biri. Profesyonel yöntemlere geçmeden bu kitleri denemenizi kesinlikle öneririz!

3. Doğal Diş Beyazlatma

Dondurulmuş Limonun Mucize Faydaları

Doğal diş beyazlatma, yine sizin evde gerekli malzemelerle tek başınıza uygulayabiliceğiniz yöntemlerden. İnternette arama yaptığınızda karşınıza bir çok yöntem çıkıyor. Ancak biz araştırdık ve en çok kullanılan yöntemleri bulduk.

Bu yöntemde en çok kullanılan ikili karbon ve limon. Karbon tabii ki diş macunlarında kullanılan beyazlatıcı maddelerden. Ancak diş macunlarında da epey seyreltilmiş olarak kullanılıyor ki dişleriniz zarar görmesin ve hassaslaşmasın.

Öncelikle size bu yöntemi nasıl kendi başınıza uygulayabiliceğinizi anlatacağız. Doktorlar, limon ve karbon ikilisinin günlük düzenli kullanımda dişlere zarar verebiliceğini söylüyor. Bu yüzden eğer bu uygulamayı yapacaksanız, sadece haftada 1 gün diş etlerinize hiç değdirmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz. Çünkü karbonun kullanımı nasıl dişlerinize zarar verebilirse, limonun da asidik yapısı diş etlerinizi yakabilir ve kanatabilir. Ayrıca limon doğal meyve şekeri olduğundan ötürü dişlerinizi çürütebilir. Bu yüzden bu uygulamayı yaptıktan hemen sonra dişlerinizi  1 kere fırçalamalısınız.

Yaptığımız araştırmalarda dişlere muz sürtmenin de epey popüler bir yöntem olduğunu gördük. Muz yüksek oranda potasyum içeren bir besin olduğundan ötürü diş üzerindeki lekeleri çıkarabilir ancak diş beyazlatma üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Diğer pratik doğal yöntemler:

-Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, 1 tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın.

-Limon yöntemini kullanırken çok dikkatli olun. Eğer diş etlerinize değdireceğinizden korkuyorsanız, bu yöntemi hiç kullanmayın daha iyi.

-Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kalkacaktır.

-Havuç, brokoli ve salatalık gibi besinler doğal diş temizleyicilerdir.

4. Profesyonel Diş Beyazlatma

fft2mm1836938

Son olarak diş beyazlatma yöntemlerinin en maliyetlisini anlatacağız. İki tip profesyonel diş beyazlatma yöntemi var. Birincisi “ev tipi” beyazlatma denilen, home bleaching. Diş hekiminiz sizin için ev tipi beyazlatma yöntemini uygun görürse; hekim ağzınızdan ölçü alır ve ağzınıza uygun kalıbı hazırlar. Hasta, bu kabın içine yine hekimin verdiği jeli koyar ve günde en az 6-8 saat(uyurken olabilir) takar. İşlem dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta arası sürer.

İkincisi “ofis tipi” beyazlatma denilen, office bleaching. Bu uyguluma muayenehanede hekim tarafından yapılır. Hekim,  ilacı dişlerin üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Yine dişlerin rengine bağlı olarak 1 veya 2 seans içinde dişlerin beyazlaması sağlanır. Bu yönteme “ofis tipi” denmesinin sebebi 45 dakikalık tek bir seansta tamamlanabilir olması. Yani günlük ofis hayatınızda öğle yemeği molanızdan 45 dakika ayırarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak ışıkla diş beyazlatma işleminin gelişmiş bir versiyonu popülerlik kazanmaktadır. Lazerden de etkili olan bu yeni yöntem tüm beyazlatma işlemlerini tek seansta bitirebilmektedir. Ancak bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki, bu yöntem tüm diş beyazlatma yöntemleri arasında en maliyetli olanı.

(Not:Diş beyazlatma işlemi, hamile ve çocuklar dışında herkese uygulanabilir.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.