Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çarpıklığı

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda, uçları alt ve üst çeneye gömülü, iki kavis halinde bulunan ve besinlerin koparılması, parçalanması ve öğütülmesi gibi işlevleri üstlenen sert yapıya “diş” denir. Kısaca dişlerimizin ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamaktır. Mekanik sindirimin yanı sıra konuşmamızın düzgünlüğü ve yüz güzelliğimiz için de önemlidir.

Toplumda ise diş çarpıklığı oldukça yaygın bir sorundur ve dişlerimiz dış güzelliğimiz üzerinde çok etkili olduğu için bu soruna sahip hemen hemen herkes bundan rahatsız olur. Diş çarpıklığı dişlerin çarpık, üst üste ya da eğri çıkması sorunudur. Bazı kişilerin ağızları dişlerine göre çok küçüktür ve bundan ötürü dişler sıkışır ve kayar. Bazı kişilerde ise, alt ve üst çene aynı boyutta değildir ya da şekilleri bozuktur. Bu yazıda, toplumda oldukça yaygın olan diş çarpıklığının nedenlerinden ve bu sorunun tedavilerinden bahsedeceğiz.

Diş Çarpıklığı Neden Olur?

diş

Diş çarpıklığının meydana gelmesinde çeşitli nedenler rol oynayabilir. Gözlerimizin rengi ya da ellerimizin büyüklüğü gibi diş çarpıklığının da sebebi genetik olabilir. Mesela daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı kişilerin ağızları dişleri için çok küçük olur ve bu durum dişlerin sıkışıp kaymasına neden olur. Bazen de alt ve üst çenenin boyutları farklıdır ya da şekilleri bozuktur. Bunlar gibi sebepler bize ailemizden aktarılan kalıtımsal özelliklerdir. Bunların dışında bebeklikten itibaren yapmaya başladığımız ve zamanla alışkanlık haline gelen dişlerimize zarar veren hareketler de diş çarpıklığının sebepleri arasında sayılabilir.  Aşağıda diş çarpıklığının tüm nedenlerini göreceksiniz:

 • Ağızdan nefes alma
 • Parmak emme alışkanlığı
 • Süt dişlerinin erken kaybı
 • Genetik olarak yatkınlık
 • Sürekli aynı pozisyonda yatış şekli
 • Diş sıkma
 • Tırnak yeme
 • Kalem ısırma
 • Dudak ısırma
 • Diş eti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri
 • Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlik
 • 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırması
 • Yalancı meme kullanımı
 • Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar

Diş Çarpıklığının Tedavisi

Ortodontik Tedavi

 hamilelikte-dis-agrisi

Ortodonti diş hekimliğinin özel bir dalıdır ve dişlerde ve yüzde bulunan bozuklukların teşhisi, korunması ve tedavisi ile ilgilenen daldır. Dişlerin büyüklüğü ile çene büyüklüğünün uyuşmadığı durumlarda dişler sıkışır ve kayar. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklar ortodontinin alanına girer ve dişleri tekrar olması gereken düzene sokmak için ortodontik tedavi uygulanır. Ortodontik tedavinin en önemli özelliği doğal bir tedavi olmasıdır. Yani bu tedavi de amaç hastanın kendi dişleri muhafaza edilerek dişlerin estetiğinin ve işlevinin geri kazandırılmasıdır.

  Ortodontik tedavide genellikle braket denilen diş telleri kullanılır ancak teknolojinin gelişmesi ile dişlerin arkasına sabitlenebilen braketler, şeffaf plaklar, porselen braketler gibi seçenekler de tedavi için kullanılmaya başlanmıştır. Ortodontik tedaviye başlamak için hekimler tarafından en uygun dönem gelişim döneminin başlangıcı kabul edilir. Bu dönemde tedaviye başlanırsa tedavi  kesin ve kolay bir sonuç sağlayabilir. Gelişim döneminden önce yapılan tedavilerin sonuçları değişken olur. Gelişim döneminden sonraki tedavilerin gidişatı epey zorlaşır. Ortodontik düzensizlik iki tip olur. Birinci tip anomali dişsel anomalilerdir ve her dönemde tedavi edilebilir. İkinci tip anomaliler ise iskeletseldir ve bu tip anomaliler gelişim döneminin başladığı dönem sona ermeden tedavi edilmelidir.

Ortodontik tedavi sırasında çocukların uymassı gereken zorunlu kurallar vardır:

 • Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.
 • Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.
 • Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.
 • Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.
 • Randevular aksatılmamalıdır.
 • Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.
 • Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.

Estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenin artmasını sağlar. Birbirinin üstüne çıkmış, kaymış, diğerinin arkasına kaçmış çarpık dişlerin en sağlıklı tedavisi ise ortodontidir. Dişlerinin çarpık olması siz diş temizliğinize ne kadar özen gösterirseniz gösterin her zaman tamamen temizleyenmeyecek dişleriniz olması demektir. Temizlenmesi zor alanlar çürüğe yatkındır. Yani çarpıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, sağlığın korunması amacıyla da yapılmalıdır. Ortodontik tedavi gören hastalar ortodontik diş fırçası ile günde 3 kere diş fırçalamanın yanında arayüz fırçaları ile braketlerin aralarını mutlaka temizlemelidir.

Bir diş hekimine gitmeden önce o diş hekimini iyice araştırın ve eğitim geçmişini öğrenin. Çünkü ortodontik tedaviyi her diş hekimi yapamaz. Ancak gerekli bilgi ve donanıma sahip diş hekimleri yapabilir. Dişsel seviyedeki bütün tedavileri diş hekimleri yapabilir. Ancak iskeletsel seviyedeki ortodontik anomaliler özel bir eğitim ister.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.