Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çekiminden Sonra Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Birçoğumuz diş ve diş eti sorunlarından, dişçiye gitmekten korkarız. Küçüklüğümüzden itibaren dişlerimize çok iyi bakmamız bize aşılansa da yıllar ilerledikçe yanlış bakımdan, yanlış ilaç kullanımından, çeşitli hastalıklardan veya yaşlılıktan dişlerimizi kaybetme durumuna geliyoruz. Bu durumda da uzman diş hekimleri tarafından dişlerimiz çekilir veya ilgili tedavi uygulanır. Diğer diş operasyonları neyse de genellikle diş çekimi içlerinden bizi en çok korkutan işlemdir. Çekim işlemi sonrasında ağzımızın içinde birtakım değişiklikler olur. Bunlardan en sık görüleni ağızda oluşan kokudur. Peki çekim sonrası ağız kokusu neden oluşur ve nasıl geçer? İşte bu yazımızda bu konuyla ilgili detayları ele alacağız.

Diş Çekimi Sonrası Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş Çekiminden Sonra Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Çekim sonrası ağzımızda oluşan kokuyu genellikle kan kokusudur diyerek geçiştiririz. Ancak bu kokunun oluşma sebebi tam olarak kan değildir. Daha farklı sorunlara sebep olmaması için koku oluştuğunda diş hekimimize gitmek en doğru şey olacaktır. Diş hekiminizin uygun gördüğü şekilde de çekim sonrası ağızda oluşan kokuları giderebiliriz. Peki, diş çekimi sonrası ağız kokusu neden olur?

1. Diş Çekimi Sonrası İltihap ya da Enfeksiyon Oluşması

Sıkıntılı diş çekimleri sonrası çekilen yerde bir iltihap ya da enfeksiyon oluşması sık sık görülen bir durumdur. Bu sebeple de ağızda koku oluşur. Bu iltihap ya da enfeksiyon çekim sonrası besinlerin ya da sıvıların yara ile temas etmesi veya orada kalması ile ortaya çıkar. Oluşan iltihap ya da enfeksiyon antibiyotik tedavisi ile kurutulduğu takdirde ağızda oluşan koku da kısa sürede ortadan kalkabilir.

2. Ağızda Olan Diğer Çürük Dişler

Çekilen dişin yanında önceden oluşmuş bir çürük diş olması da diş çekiminden sonraki koku oluşumunun nedeni olabilir. Bu çürük diş, diş hekimi tarafından dolgu tedavisi, kanal tedavi gördükten veya çekildikten sonra bu koku gidecektir. Sonraki tedavi süreci ise doktorun kararına kalmış bir şeydir.

3. Diş Çekimi Esnasında Kullanılan Anestezi Maddeleri

Diş çekimi esnasında hastanın ağrısını, acısını azaltmak, bir şey hissetmemesini sağlamak için yapılan iğneler, anesteziler vardır. Bu ilaçlar dilde başta acılık ve sonrasında kötü tat ve koku bırakır. Anestezi sebebi ile oluşan kötü koku ve tat birkaç gün sonra kendiliğinden geçebilir.

Diş Çekimi Sonrası Kokunun Geçmesi İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle diş hekiminiz tarafından ağzınızdaki kokunun sebebi araştırılmalı. Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi çekim sonrası oluşan enfeksiyon ya da iltihaptan oluşan bir koku veya ağızda bulunan başka çürüklerden kaynaklı bir durum ise diş hekiminizin önerdiği, ilaç tedavisi ya da diş hekiminin yapabileceği kanal tedavi, dolgu tedavisi, çekim gibi yöntemlerle koku giderilmelidir.

Enfeksiyon ya da iltihap sonucu oluşan bir koku ise bu durum karanfil veya karanfil yağı kullanılarak da evde kendiniz giderebilirsiniz. Karanfil veya karanfil yağı kullanmak diş ağrılarını dindirmede kullanıldığı gibi çekim sonrası oluşan enfeksiyon ve iltihabın en aza inmesi için de kullanılabilir.

Ağız kokusunun sebepleri bunlardan biri değilse, sadece çekim esnasında kullanılan anestezi yüzünden oluşan bir koku ve tat varsa bu tat ve koku piyasada satılan ağız bakım ürünleri ile bu koku ve tat giderilebilir. Bu ürünleri kullanmak istemeyen hastalar, ılık tuzlu su ile gargara yaparak da hem koku ve tadın geçmesine olanak sağlar, hem de çekim yapılan yerin daha hızlı ve sağlıklı iyileşmesini kolaylaştırır.

Alkol olmaması şartıyla bol bol sıvı tüketerek de çekim sonrası ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Ancak bu sıvılar çok sıcak veya çok soğuk olmamalı, ılık olmalıdır.

Aslında çok basit yöntemlerle giderilebilecek olan çekim sonrası ağız kokusu için yapmamız gerekenler bu şekildedir. Ancak her zaman bunları uygulamadan önce diş hekiminize danışmanız, özellikle karanfilli tedavi için alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız oluşabilecek diğer rahatsızlıkların önüne geçer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.