Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çektirdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerimiz mekanik sindirim, konuşmamız ve dış güzelliğimiz gibi konularda önemli etkilere sahiptir. Bazılarımız yaşadığı sorunlardan, hastalıklardan sonra dişlerini çektirmek zorunda kalmıştır. Diş çekilmesine sebep olan bu sorunların en başında tabii ki diş çürümesi geliyor. Peki nedir diş çürümesi? Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak kabul edilmektedir. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın hemen hemen hepimiz diş çürümesi sorunuyla karşılaşmışlığı vardır. Asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür. Bu asitleri Bakteri plağı adı verilen yapışkan bir film tabakası oluşturur.

Bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar içerir. Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde, diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içinde dişlerimizde diş çürümesi yüzünden delikler oluşmaya başlar. Bunlara çürük adı verilir. Tedavi edilmezse, çürükler büyüyebilir. Hatta dişi öldürebilir. Dişinizin ölmesi ile birlikte de dişinizi çektirmek zorunda kalırsınız. Diş çürükleri dışında apseli dişler, diş eti iltihaplı dişler, zamanında düşmeyen süt düşleri ve çarpma sonucu tedavisi mümkün olmayacak şekilde kırılan dişler diğer diş çekme sebeplerindendir. Peki dişimizi çektirdikten sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Diş Çektirdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş hekimleri, her ne kadar ağız ve diş sağlığı açısından öncelikle dişi tedavi etmeyi amaçlasalar da geç kalınan çürük tedavisi, yanlış çürük tedavisi, diş apsesi, zamanında düşmeyen süt dişleri ve tedavisi mümkün olmayacak şekilde kırılan dişler yüzünden diş kaybı yaşanabiliyor ve hekim dişi çekmek zorunda kalabiliyor. Doğru diş çekimi kadar diş çekiminden sonra yapılması gerekenlerde ağız ve diş sağlığı için bir o kadar önemlidir.

1. Tampon

 20137916249_gazli_bezDiş hekiminin taze yaranın üzerine koyduğu tampon veya gazlı bez hemen atılmamalı, en az 15-20 dakika sıkıca bastırılarak yerinde tutulmalıdır. Bu tamponu attıktan sonra, yerine kesinlikle yeni bir tampon konulmamalıdır. Çünkü tamponu sık sık değiştirirseniz yaranın üzerinde oluşan kan pıhtısının dağılmasına sebep olacaksınız ve pıhtının oluşmasını engelleyeceksiniz. Pıhtı, orada oluşan boşluğu doğal bir şekilde kapatacak ve ileride bu boşluğun kapanması için gerekli ortamı hazırlayacaktır. Eğer pıhtının oluşmasını engellerseniz ya da pıhtıyı bir şekilde kopartırsanız, yaranın iyileşmesini geciktirir ve ağrılı bir sürece katlanmak zorunda kalırsınız.

2. Beklemek

sigara alkol

Dişinizi çektirdikten sonra yapmanız gerekenlerden biri de beklemektir. Mesela su içmek için birkaç saat beklemelisiniz. Eğer beklemeden hemen su içerseniz ya da ağzınızı suyla çalkalarsanız, çekimden sonra yaranın iyileşmesini sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesini geciktirirsiniz. Bir diğer beklemeniz gereken şey ise yemek yemektir. Dişinizi çektirdikten sonra 2 saat kadar bir şey yememelisiniz. Çünkü ağzınız dişiniz çekilirken uyuşturulacaktır ve eğer hemen sonrasında yemek yerseniz, farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralayabilirsiniz.

Yemek konusunda bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise, çekim sonrası ilk 24 saat çok sıcak ve çok soğuk gıdalar yememeniz ve içmemenizdir. İlk 24 saat için sıvı ve çiğnemeye gerek olmayan yumuşak ve ılık gıdalar almanızı öneririz. Sonra tedbirli olarak, kendinizi yavaş yavaş test ederek günlük gıdalara geçebilirsiniz. Diş çekiminden sonra ilk 24 saat ağız bakımınıza ara vermelisiniz. Bu sürede seyreltik ılık tuzlu su veya ağız gargaralarından yararlanabilirsiniz. Bu işlemler ağzınızdaki yaranızı temizler, iyileşmeyi hızlandırır, çekim sonrası ağız kokunuzu azaltır ve mikrop birikimini engeller. Ancak 24 saat sonra normal ağız bakımınızı uygulamaya devam etmeyi unutmayın. Son olarak ise 24 saat boyunca yaranızın enfeksiyon kapmaması için sigara ve alkol kullanımından kaçınmanızı öneririz.

3. Ağrı

diş sıkma

Dişinizi çektirdiğiniz gün ağzınızın uyuşukluğunun geçmesine doğru bir ağrı yaşamanız normaldir. Özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek seviyeye ulaşır. Bu gayet normaldir. Bu yüzden uyuşukluk geçmeden önce ağrı kesici almak yararlı olacaktır. Ancak aspirin türevi ağrı kesiciler kanamayı arttırır, bu yüzden diş çekimi sonrası önerilmez. Bir ağrı kesici almak için diş hekiminize danışmalısınız. 48-72 saat sonra oluşan şiddetli bir ağrınız var ise ve buna kanama, kötü tat ve kötü koku eşlik ediyorsa hemen diş hekiminize başvurmalısınız. Çünkü bunlara büyük ihtimalle kötü ağız hijyeni ve çok sigara içilmesinden kaynaklanan “kuru boşluk iltihabı” denilen durum sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için lütfen yukarıda saydıklarımızı dikkate alın.

Diğer dikkat etmeniz gerekenler:

  • Dişler çene kemiğine bağlı olduğundan çekim sonrası kemik ortaya çıkar ve siz panikleyebilirsiniz. O bölgeyi hiç dert etmenize gerek yoktur. Çünkü o bölge birkaç gün içinde diş etiniz tarafından kapatılacaktır.
  • Diş çekimi normale göre zor olduysa; mutlaka çekilen diş bölgesine dışarıdan bir 8 saat boyunca 10-15 dakika buz tatbiki yapmalısınız. Şişme ve morarmalar bu sayede engellenecektir.
  • Cerrahi operasyondan sonra mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup operasyon yaptırdığınız gün yatıp dinleniniz.
  • Diş çekimi veya cerrahi operasyon sonrasında sızıntı şeklinde kanamanız olacaktır. Bu kanama 6 saat 24 saat arasında bir süre devam edebilir. Kanın, tükürüğü boyama özelliği çok fazladır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.