Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çıkaran Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Tehllikeli midir?

Diş çıkarmak, bebeklerin gelişim evresindeki önemli dönüm noktalarından biridir. Bazı bebekler ilk dişlerini çıkarırken biraz huzursuz ve huysuz olabilirler. Özellikle ilk kez anne-baba olan ebeveynler ise tam da artık bebeklerinin huyunu iyice öğrendiklerini düşündükleri sırada karşılaştıkları bu sıkıntıların sebebini anlayamamaktan yakınır. Hele bir de bebeğin ateşinin yükseldiğini fark ettiklerinde, hasta olduğu endişesine kapılırlar.

Bebekler ilk süt dişlerini, her bebekte farklı zamanlarda olmak üzere, genel olarak 5-9. aylar arasında çıkarırlar. Bebek 2-2,5 yaşına geldiğinde ise genel olarak süt dişlerinin tamamı (toplam 20 tane) çıkmış olur. Bebeğin diş gelişimi ve diş çıkarma sırasında yaşadığı zorluklar çoğunlukla genetik faktörlere bağlıdır.Yani anne ya da baba bebekliklerinde nasıl diş çıkardılarsa, çocukları da o şekilde diş çıkarır. Eğer ebeveynler kendi bebekliklerini hatırlayacak olsalardı, ortada endişelenecek bir durum olmadığını, 1-2 gün içinde her şeyin normale döneceğini de bilirlerdi.

Bebeklerde Diş Ateşi Nasıl Olur?

kulak termometresi

Çoğu bebek ilk dişlerini 5. ve 9. aylar arasında çıkarır. Bazı bebekler diş çıkarma sürecini hiçbir sıkıntı çekmeden atlatırlar. Hatta bu bebeklerin diş çıkardıkları anne-babaları tarafından tesadüfen fark edilir. Fakat pek çok anne-baba, bebeklerinin ilk diş çıkarma deneyiminin hiç de kolay geçmediğini söyler. Gerçekten de bazı bebekler için sıkıntılı bir süreç olabilir. Diş etleri şişmiş olduğu için yemeyi reddetme, uyku düzeninde değişiklikler, artan tükürük salgısına bağlı ağız çevresindeki kızarıklık bebeği huzursuz eder. Bütün bu şikayetler bir yana, anne-babaları en çok endişelendiren ise bebeğin ateşinin yükselmesidir.

Bilimsel olarak, diş çıkarmanın yüksek ateşe sebep olduğuna dair hiçbir veri yoktur. Öte yandan bazı bebeklerin bu dönemde ateşlerinde hafif bir yükselme olduğu da bir gerçek. Çocuk doktorları bu belirtileri, bebeğin diş etlerindeki gerginliği rahatlatmak için her şeyi ağzına sokması nedeniyle, virüsler ve diğer mikroplarla temas ettiği ve bu yüzden hasta olduğu şeklinde değerlendiriyorlar.

Diş ateşi genel olarak bebeğin huzurunu kaçıracak kadar yüksek olmaz. Bebek, ateşi olmasına rağmen neşesini kaybetmez. Eğer varsa iştahsızlığının sebebi, diş etlerinin şiş ve ağrılı olmasıdır. Bebeğin ateşi basit önlemlerle kolayca kontrol altına alınabilir.

Diş Çıkaran Bebeklerde Ateş Kaç Derecedir?

Aslında diş çıkarmaktan kaynaklanan ateş genellikle 38 dereceyi geçmez, bu değer 3 aylıktan büyük bebekler için çok da yüksek sayılmaz. Ancak ateşle birlikte kusma ve döküntüler varsa ve bebeğin genel durumu giderek kötüleşiyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Bebeklerde Diş Ateşi Nasıl Anlaşılır?

annesinin parmağını yiyen bebek

Bebeğin ateşi olup olmadığını anlamanın en basit yolu, dudakların bebeğin alnına koyulmasıdır. Bu geleneksel yöntemle bebeğin ateşinin yüksek olduğu hissedilirse, bir ateş ölçer kullanarak ateşinin kaç derece olduğu ölçülmelidir. Gün içinde bebeğin ateşinin ve genel durumunun takibini kolaylaştırmak üzere, bu derece bir yere not edilmeli. Bebek ağlamıyorsa, genel halinde, beslenme alışkanlıklarında bir değişiklik yoksa ama ateşi 37-38 derece arasındaysa, akla önce diş çıkarma ihtimali gelmelidir. İlk çıkan diş genellikle alt-orta dişler olur. Bebeğin alt damağına bakıldığında, diş etlerinin beyazladığı görülebilir. Bu beyazlık iyice gerilen diş etlerinin ardındaki minik dişin beyazlığıdır. Serçe parmak burada gezdirildiğinde ise, sertlik hissedilebilir.

Diş çıkaran bebeklerin ateşi, telaş etmeyi gerektirecek kadar yüksek olmaz. Bebeğin hasta olduğunu düşündürecek başka bir belirti de yoktur. Diş etlerini kaşımak için, eline geçen her şeyi ağzına sokmak dışında keyfi yerindedir. Diş çıkmadan 1-2 gün önce hafifçe yükselmeye başlayan ateş, dişin çıkmasıyla birlikte düşer. Sadece daha hafif giysiler giydirerek ve bol sıvı almasını sağlayarak ateş kontrol altına alınabilir. Hala anne sütüyle beslenen bebekleri sık sık emzirmek de artan sıvı ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, annesine yakın olmak bebeğe kendisini daha iyi hissettirir.

Diş Ateşi Havale Yapar mı?

Diş ateşi havale yapmaz. Bebeklerde yüksek ateş, beraberinde kusma ve deri döküntüleri varsa ciddiye alınmalı ve doktoruyla iletişime geçilmelidir.

Diş Ateşi Kaç Gün Sürer?

Diş ateşi, diş eti patlayıp da diş ucunu gösterinceye kadar, 1-2 gün sürer. Fakat aynı anda ya da birbirinin peşi sıra birden fazla diş çıkıyor da olabilir. Bu durumda şikayetler 1-2 ay sürebilir.

Kaynaklar

Kaynak 1

Kaynak 2

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.