Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Bebeklerin bakımıyla ilgili en önemli hususlardan biri de sorunların hangi sebepten kaynaklandığını tespit etmektir. Böylelikle ebeveynlerin bebeklerinin ihtiyaçlarına daha kolay cevap vermeleri mümkündür. Tüm bebeklerde diş çıkarma döneminde çeşitli belirtiler gözlenebilir. Normal koşullarda bebekler 6. aydan itibaren diş çıkarmaya başlar ve diş çıkarma süreci 1 yaşına kadar devam eder. Bebekleri huzursuz eden belirtilerin en yoğun şekilde varlık gösterdiği zaman aralığı ise ön dişlerin çıktığı dönemdir. Bununla birlikte bebeğin gelişimine bağlı olarak diş çıkarma zamanı ve sürecinde farklılıklar görülebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

gülen bebek

Gözlenen belirtilere göre bebeğin diş çıkarıp çıkarmadığı kolayca tespit edilebilir. Bebeğin diş çıkardığının söylenmesi için tüm belirtilerin bir arada gözlenmesi şart değildir. Ayrıca belirtiler, diş çıkarma zamanına ve hangi diş olduğuna göre değişkenlik gösterebilir.

1. Salya

Bebekler, 2-3 aydan itibaren salya akıtmaya başlar ve bu her bebek için doğal bir durumdur. Ancak bebeklerin diş çıkarmaya başladığı zamanlarda salya akıntısı değişir. Genellikle ilk diş etinin açılmasından 3 ay önce görülen salya, erken diş çıkarma belirtileri arasında en belirleyicisidir. Çünkü bu dönemde bebekte gözlenen salya miktarı, ağız çevresinde döküntülere yol açabilecek kadar artışa geçer.

2. Huysuzluk

Diş, etin yüzeyine yaklaştıkça daha fazla ağrı ve acı yapmaya başlar. Dolayısıyla bu durum doğrudan bebeğin huzurunu ve rahatını bozarak huysuzlanmasına yol açar. Huysuzluk problemi, özellikle ilk diş çıkarma döneminde daha belirgin şekilde hissedilir. Bebek, en ufak dokunuşta bile huzursuz olabilir, sessizlik isteyebilir, sebepsiz yere ağlayabilir veya durmadan annesiyle birlikte olmak isteyebilir.

3. Yüksek ateş

Bebeklerde 3 yaş dişi çıkarma belirtileri arasında en belirgin olanı yüksek ateştir. Çocuk sağlığı uzmanları, diş çıkarma döneminde 37 derece olan ateşi normal kabul ederler. Ancak 37 derecenin üzerine çıkan ateş, bu dönemde bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına bağlı olarak meydana gelen viral enfeksiyondan kaynaklanabilir.

4. Yanak, çene ve alın bölgesinde kızarıklık

Bebeklerin diş çıkarma döneminde, salya akıntısı dolayısıyla yanak, çene ve alın bölgelerinde bazı kızarıklar görülebilir. Eğer bebeğin yüz bölgesinde salya akıntısıyla beraber kızarıklıklar artıyorsa akla ilk olarak diş çıkarma ihtimali getirilmelidir. Ayrıca yüksek ateşe bağlı da hafif bir kızarıklık görülmesi normaldir.

5. Kulak kaşıma ve çekiştirme

Ebeveynler genellikle azı dişi çıkarma belirtilerinin ortaya çıktığı dönemde bebeklerinin kulak kaşıntısı yaşadığından şikayetçi olurlar. Bunun en temel sebebi ise diş etinde hissedilen ağrının kulak bölgesine de yansımasıdır. Ancak sadece kulak bölgesinde hissedilen ağrı ve kaşıntı, bebekte orta kulak iltihabının da belirtisi olabilir. Dolayısıyla kulak ağrısı ve kaşıntısı yaşayan bebeğin mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

6. Öksürük

Diş çıkaran bebeğin ağız bölgesinde artan salya akıntısı çoğu zaman boğazda birikerek öksürüğe sebebiyet verebilir. Ayrıca bebeklerin bazıları bu dönemde anne ve babalarından daha fazla ilgi bekledikleri için psikolojik olarak da öksürüyor olabilirler.

7. El ısırma

Diş çıkarma evresinde bebeklerin diş etleri de kaşınır. Dolayısıyla bebek, durmadan diş etlerini kaşıyacak şeyler aramaya başlar. Kaşıyıcı olarak etrafında bulunan oyuncak, emzik veya biberon gibi çeşitli nesneleri kullanabilir. Hatta anne ve babalar, bu dönemde bebeklerin her bulduklarını ağızlarına götürdüklerinden yakınır. Bebek, etrafında veya bulunduğu çevrede herhangi bir nesne bulamadığı zaman da elini emmeyi veya elini ısırmayı tercih edecektir.

8. Uykusuzluk ve iştahsızlık

Diş çıkaran bebek, diş etlerindeki acıdan ve ağrıdan dolayı geceleri uyumakta güçlük çekebilir. Haliyle bu durum ebeveynlerin de uykusuz kalmasına yol açar. Bebeklerin, bu dönemde katı gıda tüketmek istememeleri olağandır ve endişe edilecek bir durum yoktur. Dişleri çıktıktan sonra eski iştahı tekrar yerine gelecektir.

9. Diş etinde kanama

Diş çıkarken diş etine baskı olacağı için biraz kanama görülmesi normaldir. Kanama, mavi ve mor benekler halinde görülebilir. Bu aslında oldukça normal bir durum olsa da ilk bebeği olan ebeveynler için endişe verici olabilir. Eğer sıklıkla yaşanıyorsa, diş etine buzlu bir pamuk konularak bebeğin ferahlaması sağlanabilir.

10. İshal

Diş çıkarma döneminde tükürük salgıları artacağı için bağırsaklar da daha fazla çalışmaya başlayacaktır. Bu durum da kısa süreli ishale elverişli bir ortam hazırlayabilir. Ancak ateş gibi ishal de birçok farklı hastalıktan kaynaklı yaşanıyor olabilir. Dolayısıyla en net sonucu alabilmek adına bebeğin bir çocuk kliniğe götürülmesi gerekir .

Diş Çıkarma Tablosu

diş çıkarma tablosu

 • 2 alt ön kesiciler: (6-8 ay)
 • 2 üst ön kesiciler: (7-9 ay)
 • 2 üst yan kesiciler: (8-10 ay)
 • 2 alt yan kesiciler: (10-12 ay)
 • 4 alt ve üst ilk azı dişleri: ( 12-18 ay)
 • 4 alt ve üst köpek dişleri: (18-24 ay)
 • 4 alt ve üst arka azı dişleri: (24-36 ay)
 • Kalıcı dişler: (6-7 yaş)

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

Gülen bebek

Her bebeğin diş çıkarma sırası ve diş çıkarma süreci aynı olmayacağı için bebeklerin ne zaman rahatlayabilecekleri konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak diş çıkarma sürecinin tamamlanmasından sonra bebekler, yine eski neşelerine ve sağlıklarına kavuşabilirler. Özellikle ilk dişin çıktığı zaman ebeveynleri, gerek ilk diş sevincinden gerekse bebeklerinin eski huzuruna ve rahatına kavuşmasından dolayı büyük bir mutluluk sarar.

Bebeklerin Kolay Diş Çıkarması için Ne Yapılmalı?

Diş kaşıyan bebek

 • Bebeğinize çiğneyebileceği şeyler vermeye çalışın. Örneğin: Soğuk bir muz, pırasa, havuç veya kaliteli bir diş kaşıyıcı halkası olabilir. Eğer sebze-meyve gibi yiyecekleri, diş kaşıyıcısı olarak veriyorsanız büyük bir parça kopararak boğazına kaçırmaması için mutlaka gözetiminiz altında tutun.
 • Diş etlerine soğuk ve hijyenik bir bezle masaj yapmayı deneyin. Bu masaj bebeğinizin ağrı ve acılarını bir nebze de olsa rahatlatacaktır.
 • Diş kaşıyıcı olarak seçeceğiniz ürünleri, plastiği iyi kalitede olan bilindik markalardan seçmeye özen gösterin.
 • Bebeğiniz bu dönemde sütten kesilmemişse daha fazla salya akıttığı için sıvı ihtiyacını karşılamak adına sık sık emzirmeye çalışın.
 • Ağız çevresinde kızarıklık ve döküntü oluşmaması için yüzünü her gün yumuşak ve steril bezle silmeye çalışın. Ayrıca içeriği bitkisel özlerden hazırlanmış doğal ve nemlendirici bir krem de kullanılabilir.

Diş Çıkarma Döneminde İlaç Kullanımı

Evde uygulanan rahatlatıcı yöntemlere rağmen şikayetlerde bir hafifleme görülmüyorsa mutlaka bir uzman hekime başvurulması gerekir. Bu durumda hekim tarafından diş jeli, ağrı ve ateş düşürücü şurup reçete edilebilir.

Diş etlerine sürülen ilaçlar: Diş etlerini kısa süreli uyuşturarak ağrıyı hafifletir. Ancak bazı çocuklar, bu jellerin tadını beğenmediği için sürülmesini istemeyebilir. Ayrıca jelin boğaza kaçmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde jel, öğürme refleksiyle birlikte yiyeceklerin akciğere kaçmasına neden olabilir.

Ağız yolundan alınan şuruplar: İbuprofen ve parasetamol adlı şuruplar, bebeklere diş çıkarma döneminde reçete edilen ilaçlardan ikisidir. Bu ilaçlar, diğer yöntemler denendikten sonra doktor önerisiyle bebeğe verilebilir. Ancak mutlaka belirtilen dozdan fazla verilmemeye özen gösterilmelidir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.