Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çıkarma Belirtileri

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda, uçları alt ve üst çeneye gömülü, iki kavis halinde bulunan ve besinlerin koparılması, parçalanması ve öğütülmesi gibi işlevleri üstlenen sert yapıya “diş” denir. Kısaca dişlerimizin ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamaktır. Mekanik sindirimin yanı sıra konuşmamızın düzgünlüğü ve yüz güzelliğimiz için de önemlidir. Peki dişlerimiz nasıl çıkar ve belirtileri nelerdir, işte bu yazımızda diş çıkarma ve belirtileri üzerinde duracağız. Tüm dişlerin tamamlanması bebeğin ilk 6 ve 30 aylık döneminde oluyor. Bebeğinizin ilk dişini çıkarması sizin için çoğu zaman büyük bir sevinç kaynağıdır ve bebeğinizin diş çıkarması ilk yıllardaki gelişiminin önemli bir parçasıdır. Ancak bu süreç bazı bebeklerde sorunsuzca bir gecede gerçekleşirken, bazı bebeklerde uzun ve yıpratıcı bir süreç olabilir. Bazen diş etinde şişlik ya da keskinleşmiş bir kenar haftalar, hatta aylar öncesinden dişin habercisidir bazen de hiçbir ipucu bulunmayabilir. Hamileliğin 3. ve 6. ayları arasında anne karnında şekillenmeye başlayan dişler, doğum sonrası genellikle 7. aydan itibaren alt ön kesici dişlerin belirmesiyle ağızda yerlerini almaya başlarlar. Uzmanlar diş çıkarma sürecinin kalıtsal faktörlere de bağlı olduğunu söylüyor ve anne ve babanın da diş çıkarma süreçlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyor.

Yine her hastalık, sorun ya da gelişim sürecinde olduğu gibi halk arasında dolaşan inanışlara itibar edilmemelidir. Halk arasında, erken diş çıkarmak akıl belirtisi olarak, geç diş çıkarmanın ise ileride öğrenme problemlerine yol açacağı inanışı vardır. Ancak tabii ki bunu destekleyen hiçbir tıbbi kanıt yoktur. Anne veya baba geç diş çıkardıysa, bebek de geç diş çıkarabilir. Çünkü bu süreçte en etkili faktör kalıtsal faktörlerdir.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişebilir. Ancak genellikle diş çıkartırken; ishal, ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, tükürük üretiminde artış, iştah kaybı ve kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Özellikle de halk arasında bebeklerde diş ateşi olarak bilinen ateş görülebilir. Yüksek ateş görüldüğü zaman doktorunuza görünmelisinizdir. Diş çıkartma belirtileri saydıklarımızın bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma-şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir.

1. Tükürük Artışı

tukuruk_ne_ise_yariyor_h18077

Bazı ebeveynler, bebeklerinin salyasının aktığını gördüğünde bunun diş çıkarma belirtisi olduğunu düşünürler. Ancak her ne kadar diş çıkarmanın salgılanan tükürük miktarında artışa sebep olduğu doğru olsa da, bebeklerin zaten tümü bu aylarda tükürük bezlerinin harekete geçmesiyle salyalarını tutamamaya başlarlar. Salya, çene ve ağız çevresindeki deride kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bu durumda düzenli olarak yumuşak bir bezle yüz silinmeli ve kuruyan cilde nemlendirici krem sürülmelidir.

2. Ateş

bebeklerde-kolik-sebepsiz-nedensiz-aglama

Araştırmalar hafif ateşin, diş çıkarmaya sıklıkla eşlik edebildiğini gösterse de, bu ateş hiçbir zaman çok yüksek değildir. Bebeğiniz diş çıkartırken görülen hafif ateş, yüksek ateşe yani 38.5° C’ nin üstüne çıktığı zaman doktorunuza başvurmanız gereklidir. Diş çıkartırken bebeklerin bağışıklık sistemi zayıflar ve bu yüzden bebeğinizde nezle, soğuk algınlığı ve benzeri viral enfeksiyonların görülme olasılığı artar.

3. İştah Kaybı

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Diş çıkarırken, bebeğinizin diş etleri çok hassaslaşacak ve bundan ötürü bir şeyler yemeyi reddedecektir. Hatta bu yüzden bebeğinizin kilo alımı yavaşlayabilir. Besinleri reddeden bebeğinize sadece anne sütü ve mama takviyesi yetecektir. Bu durumda telaşa kapılmamalısınız ve bebeğinizi yemek yemesi için zorlamamalısınız. İştahsızlık yaşayan bebeğinize soğuk meyve püreleri ve su vererek hem ağrısını hafifletmiş olur hem de besin ve su kaybının önüne geçebilirsiniz. Çünkü soğuk besinler bebeğinizin ağzını uyuşturacak ve ağrısının hafiflemesine sebep olacaktır.

4. Diş Eti Şişmesi

bebeklerde diş çürümesi

Dişin çıkacağı bölgede diş etinde şişme ve kızarıklıklar olabilir. Bunu diş etinde beyazlaşma daha sonra dişin ağızda görülmesi takip eder. Dişin ağızda belirmesiyle bu bölgede kanama olabilir. Genelde kendi kendine iyileşir fakat iyileşemediği noktada mutlaka diş hekimine başvurmak gerekir.

-Bu süreçte bebeğinize yardımcı olmak için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu süreçte bebeğinize ağrı kesici şurup verebilirsiniz. Tabii ki bunu da doktorunuzun kontrolünde yapmalısınız. Çünkü vereceğiniz ilaç başka bir hastalık kökenli ateşi düşürebileceğinden sizi ve doktorunuzu bu hastalıktan habersiz bırakabilir.
  • Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği, özellikle soğuk şeyler verilebilir. Bebeğinize çiğnemesi için bir şey verdiğiniz zaman akciğerlerine kaçırmaması için mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
  • Oyun oynayarak, bebeğinizin dikkatini dağıtacak aktiviteler hazırlayarak ya da kucağınıza alıp güvende olduğunu hissettirerek onu rahatlatabilirsiniz.
  • Yaptığınız her şey rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa, çocuk diş hekimine danışarak anestezik madde içeren diş jelleri kullanabilirsiniz. Ancak bunların düzensiz ve sık kullanımının bebeğinizin çeşitli organları, özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.
  • Diğer önlemlerle beraber bebeğinizin çok sıkıntısı varsa, parasetamol vermek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Diş çıkarmak tek başına acilen doktora başvurmak için bir sebep değildir. Ancak bu süreç çok uzun sürdüyse ya da bunun yanında başka bir sorundan daha şüpheleniliyorsa doktorunuza zaman kaybetmeden başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.