Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çürüğü Kanser Yapar Mı

İnsanlar dış görünüşleri ile ilgili olduğu kadar gülüşlerine de oldukça özen gösterirler. Güzel bir gülüşe sahip olmak için insanlar her ne kadar sıklıkla dişlerini beyazlatsalar da ancak görünmeyen çürükler daha da önemlidir. İnsan sağlığını tehdit eden durumlardan biri de çürük dişlerdir. Diş çürükleri insan sağlığını tehdit ettiği kadar sosyal alanda da insanları olumsuz etkilemektedir. Çünkü sadece görsel açıdan değil gerek kokusu ile gerek verdiği zararlar nedeni ile insanları ve çevresindekileri oldukça olumsuz etkiler.

Uzmanlar son zamanlarda yaptıkları araştırmalar doğrultusunda diş çürüklerinin iç organlarının tamamen tehdit ettiği kanısına varmıştır. Diş çürükleri genellikle sadece ağız içinde etkileri görülse de başta boğazlar olmak üzere diğer organlarında bundan zarar görmesine neden olur.

Diş çürükleri yemek artıklarından sonra ağzın ve dişlerin arasında kalan yemek artıklarının zamanla yerleşmesi ve burada bakterilerin oluşmasına neden olarak ortaya çıkmaktadır. Diş çürüklerinin oluşmasını önlemek adına düzenli diş fırçalamak oldukça önemlidir. Düzenli diş fırçalamak yemek artıklarından dişlerin ve ağzın arınmasına sebep olur. Eğer kişi özellikle yemeklerden sonra dişlerini fırçalamıyorsa burada oluşan bakteriler beslenecekleri dişlerin köklerinden başlayarak dişlerin işlevselliğini bozar ve kemik yapısını tamamen etkiler. Bu etkileşim sonucunda da kişinin ağız sağlığı riske girer. Diş fırçalamak her yaş grubundaki kişi için önem arz etmektedir. Bu nedenden dolayı küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın yanında bir de ağız gargaraları kullanılabilir.

Diş Çürüğü Kansere Sebep Olur Mu?

Diş çürüğü öncelikle diş kemiğine yerleşir ve burada hızlı bir şekilde bulunduğu alanı olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Bu etkileşimle birlikte bulunduğu diş kemiğini çürütür. Bu hem diş renginin değişmesine hem de burada bakteriler olduğu için kötü kokulara da sebep olur. Sık sık dişlerinizi fırçalasanız da eğer diş kemiğine çürük yerleşmiş ise bu durumu ortadan kaldırmaya yeterli olmayabilir. Bu nedenden dolayı altı ayda bir mutlaka diş hekimine kontrol amaçlı da olsa gidilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalara göre ağızda bulunan herhangi bir çürüğün tüm sistemlerimizi etkilediği kanısına varmışlardır. Ağızda oluşan bakteriler yemek ve gerek su yolu ile kolay bir şekilde sindirim sistemimiz başta olmak üzere diğer sistemlerimizde bulunan organlara yerleşirler. Ve bu bakteriler iyi bakteriler değildir. Bakteriler bulunduğu yerden beslenerek insan vücudunda çeşitli hastalıklara sebebiyet verir.

Son zamanlarda oluşan kanser çeşitlerinin de diş çürüğünün neden olduğu örneklerine rastlamakta mümkündür. Bu kanserler genellikle organ yetmezliği ile başlar ve bakteriler bulundukları organların işlevlerini sağlayan hücrelerini yavaşça öldürür. Ardından bağışıklık sistemini devre dışı bırakarak tüm vücuda yayılıp, kanser başta olmak üzere diğer hastalıklara da neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.