Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çürükleri Nelere Yol Açar?

Dişlerimiz mekanik sindirim, konuşmamız ve dış güzelliğimiz gibi konularda önemli etkilere sahiptir. Ama hepimiz hayatımızda çürük dişlerden epey çekmişizdir. Peki nedir diş çürümesi? Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak kabul edilmektedir. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın hemen hemen hepimiz diş çürümesi sorunuyla karşılaşmışlığı vardır. Asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür. Bu asitleri Bakteri plağı adı verilen yapışkan bir film tabakası oluşturur. Bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar içerir. Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde, diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içinde dişlerimizde diş çürümesi yüzünden delikler oluşmaya başlar. Bunlara çürük adı verilir. Tedavi edilmezse, çürükler büyüyebilir. Hatta dişi öldürebilir. Dişinizi öldürmesi dışında diş çürükleri farklı ve tehlikeli sorunlara da yol açabilir. Bu yazımızda diş çürüklerinin nelere yol açabileceğinden bahsedeceğiz.

Diş Çürüklerinin Yol Açtığı Problemler

1. Saç Dökülmeleri ve Saç Kıran

3 Adımda Saç Dökülmesine Dur Deyin

Uzun süredir cilt yaraları, deri dökülmeleri ve ani saç dökülmeleriyle uğraşıyorsunuz ve ne yaptıysanız bir çözüm bulamadınız mı? Aslında bütün bunların tek sebebi, asla ciddiye almadığınız ve diş hekiminize doğru bir tedavi için başvurmadığınız, diş çürüğünüz olabilir. Birdenbire ortaya çıkıp hayatımızı karartabilen bir sorun olan saç kıranında sebebinin diş çürüğünüz olabileceğini biliyor muydunuz? Dişinizdeki çürüğün yani enfeksiyonun saçlarınıza uzanan saç kıran gibi bir etkisi olabilmektedir. Saç kıran, kendi bağışıklık hücrelerinizin saç köklerinize saldırmasıyla oluşan bir hastalıktır. Aynı bu şekilde diş çürükleriyle vücuda giren bakterilere karşı savaşan bağışıklık sistemi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir.  Diş çürükleri sonucunda da bağışıklık sisteminiz sağlıklı saç hücrelerinize zarar verebilir ve saç kırana sebep olabilir. Bu ve bunun gibi sorunlarla yüzleşmemek için ve diş çürüğünüze zamanında ve doğru tedavi için bir an önce diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

2.Diş Apsesi

diş eti kanaması

Diş apsesinin en büyük nedenlerinden biri zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmemiş diş çürükleridir. Çürümeyle birlikte enfeksiyona neden olan bakteri diş içine daha derine doğru ilerleyebilir. Eğer durdurulmazsa diş köküne ve çevre kemiğine yayılır. Buna diş apsesi denir. Bakteriniz diş kökünüze ulaşmasıyla beraber, enfekte diş kökünüz ve etrafındaki şişmiş doku ağrıya sebep olacaktır. Eğer diş kökünüz ölürse, ağrınız da yavaş yavaş duracaktır ancak bu sırada da bitişik kemiğe zarar verecek ve dişinizi kaybetmenize yol açabilecektir.

3. Ağız Kokusu

Ağız-kuruluğu-ağız-kokusuna-yol-açar

Diş çürüğünüze zamanında ve doğru tedavi yaptırmazsanız diş çukurlarınız bakterilerin yuvası haline gelecek ve atıkların birikmesi için yeterli alanı oluşturacaktır. Bu bakterilerin bu çukurlarda birikmesiyle, bakteriler zamanla sülfür atıkları ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Burada yaşayan ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri ortaya çıkarır. Bakımı yapılmayan dişlerde, bu süre zarfı hızlanarak kendi başınıza temizlenebilmesi mümkün olmayan alanları çoktan yaratmış olurlar. Bu durumda ileri derecede dişeti rahatsızlıkları başlar ve kötü kokuya neden olur. Yani diş çürüklerinin sebep olacağı bir çok hastalığın yanında, kötü ağız kokusu sorunundan da bahsedebiliriz.

4. Kalp Hastalıkları

kalp ve damar (2)

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırmanın sonuçlarına göre çürük dişlerle kalp hastalıkları arasında bir bağlantı var. Çalışmaların sonucuna göre, ağız bakımınızı düzenli yapmanız ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz, sadece ağız sağlığınıza iyi gelmiyor üstelik kalp hastalıklarına yakalanma olasılığınızı da epey düşürüyor. Sağlıksız dişlerin, vücuttaki tüm sistemleri etkileyebileceği ve vücutta sürekli enfeksiyon odağına dönüşebileceği unutulmamalıdır.

5. Diş Çarpıklığı

diş

Bebeklerde tespit edilen diş çürükleri “nasıl olsa yenileri gelecek” denilerek yok sayılmamalı ve tedavi edilmelidir. Süt dişlerinde tedavi edilmeyen çürükler olan bebeklerin ileride hem başka çürüklerle karşılaşması daha yüksek bir ihtimal olacaktır hem de ağızda kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve estetik bakımdan hoş olmayan bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş çürükleri büyük ihtimalle ileride diş çarpıklığına da sebep olacaktır. Kısaca bebek ve çocuklarda, asla ve asla “nasıl olsa yenileri gelecek” denilerek diş çürükleri küçümsenmemelidir.

-Bütün bu sorunlarla karşılaşmamak için kendimizi diş çürüklerine karşı koruyabiliriz. Peki neler yapabiliriz?

  • Düzenli diş fırçalanması suretiyle yemeklerden sonra oluşan bakteri plağı uzaklaştırılmalıdır.
  • Diş hekimimize düzenli kontrole giderek, varsa ya da oluşuyorsa çürüğümüzün erken tespiti ve doğru tedavisiyle kendimizi diş çürüklerinden koruyabiliriz.
  • Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerinde ve dil yüzeyinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalıdır.
  • Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.
  • Diş macunu su ile ıslatılmadan, kuru diş fırçası üzerine sürülerek fırçalanmalıdır.
  • Abur cubur tüketimi azaltılarak, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Florürlü diş macunu seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalıdır.
  • Diş fırçalamaya ek olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı, alkolsüz gargaralar kullanılmalıdır.
  • Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler, kahverengi lekelenmeler ve oyuklar görüldüğünde vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.