Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Çürümesi

Dişlerimiz mekanik sindirim, konuşmamız ve dış güzelliğimiz gibi konularda önemli etkilere sahiptir. Ama hepimiz hayatımızda çürük dişlerden epey çekmişizdir. Peki nedir diş çürümesi? Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak kabul edilmektedir. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın hemen hemen hepimiz diş çürümesi sorunuyla karşılaşmışlığı vardır. Asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür. Bu asitleri Bakteri plağı adı verilen yapışkan bir film tabakası oluşturur. Bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar içerir. Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde, diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içinde dişlerimizde diş çürümesi yüzünden delikler oluşmaya başlar. Bunlara çürük adı verilir. Tedavi edilmezse, çürükler büyüyebilir. Hatta dişi öldürebilir.

Diş Çürümesi Neden Olur?

dis-curumelerinin-asamalari_1

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür.  Diş çürüğü dişin sert dokusu olarak kabul edilen mine, onun altında bulunan dentin ve bazen kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması olarak da ifade edilebilir. Daha çok karbonhidratlı içeceklerin(kola, fanta vs.) ve yapışkan gıdaların(kek,çikolata vs.) diş yüzeyinde uzun bir müddet temas etmesi ile meydana gelmektedir. Asitler diş yüzeylerine sürekli olarak saldırır ancak dişte çürüme bir seferde olmaz. Bunun nedeni, ağzımızdaki diğer etken maddelerin dişlerinizi güçlendirmek ve dişin çürümesi sürecini durdurmak için çalışmasıdır. Bu maddelere örnek olarak tükürük ve içme sularında bulunan flörürü örnek verebiliriz. Tükürük, diş yüzeylerin güçlenmesine yardımcı olan mineraller içerir. Genellikle içme suyuna eklenen ve diş macununda bulunan doğal bir mineral olan florür de dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Diş çürümesinin 4 Aşaması vardır. Bunlar:

1. Aşama

Aynadan baktığınızda gördüğünüz soluk renkli noktalar çürük olabilir. Dişlerinizi florür içerikli diş macunu ile fırçalamanız veya diş ipi kullanımı bu noktanın çürüğe dönüşmesine engel olabilir.

2. Aşama

Bu aşamada artık dişiniz çürüğe dönüşmüştür. Çürük dişinizin sert tabakasını geçmiştir.

3. Aşama

Çürüğünüz artık dişinizin yumuşak tabakasına ulaşmıştır ve artık daha hızlı yayılmaya başlayacaktır.

4. Aşama

Bu aşamadan itibaren artık dişinize dolgu yapılmazsa, çürük dişinizin daha derin tabakalarında çok daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bu aşamada diş hekiminiz düzenli ziyaret etmeniz, bu sebepten ötürü önemlidir.

-Kısaca diş çürümesi hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Asitler dişin sert yüzey tabakasını yıprattığında çürük oluşur.
  • Diş çürümesi dişlerinizde delikler oluşmasına neden olur.
  • Günde iki defa florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması ve dişlerin arasının diş ipi ile temizlenmesiyle çürük önlenebilir.
  • Florür içeren diş macunları ve ağız çalkalama suları da dişlerin güçlenmesine ve çürük ile savaşa yardımcı olur.
  • Çok fazla şekerli yiyecekler ve içecekler ile beslenmekten uzak durun.

Diş Çürümesi Tedavisi

Öncelikle çürüğünüzün tedavisi için bir diş hekimine gitmelisiniz. Diş hekiminiz ilk olarak gözle muayene edecektir. Daha sonra, eğer bu yeterli gelmezse, çürüğününüz durumunu ve geçmişini tespit etmek için bir röntgen çekecektir. Diş hekiminizin yapacağı diş çürüğü tedavisi çürüğünüzün bulunduğu aşamalara göre olacaktır.

1. Flor Tatbiki ve/veya Ozon Tedavisi

4. Diş eti problemlerine birebir

Diş hekiminiz tarafından diş çürüğünüzün tespitinin ardından, eğer diş çürüğünüz çok çok başlangıç aşamasındaysa flor tatbiki ve/veya ozon tedavisi uygulanabilir. Bu tedavilerle de dişinizin eski haline gelmesi mümkün değildir. Ancak bu tedavilerle en azından başlangıç aşamasında olan çürüğünüzün ilerlemesi durdurulabilir. Yine de flor tatbiki ve ozon tedavisi diş hekimleri tarafından çok sık kullanılan tedaviler değillerdir.

2. Dolgu Tedavisi

Hamilelikte Diş Ağrısı

Dolgu, diş hekimleri tarafından sık kullanılan diş çürüğü tedavilerindendir. Eğer çürük başlangıç aşamasını geçmiş ama henüz pulpaya zarar vermemişse diş hekimi tarafından dolgu tedavisi uygulanır. İlk olarak, gerekli ise çürüğün bulunduğu diş lokal anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra el aleti ya da laser ile çürük temizlenir. Çürük uzaklaştırıldıktan sonra, boşluk dolgu için hazırlanır. Dolgunun yerinde kalabilmesi için farklı dolguların farklı tiplerde şekillendirilmeleri gerekmektedir. Diş asit jeli ile pürüzlendirilerek dolgunun iyi adaptasyonu için hazırlanır. Bonding ajanı dişe uygulanır. Dolgu materyali yerleştirildikten sonra birkaç kez mavi, parlak bir ışık ile polimerize edilerek sertleştirilir. Dolgu yapıldıktan sonra disk ve lastiklerle cilalanır. Ancak dolgu işleminde sonra da hasta dikkatli olmaya devam etmelidir. Tedaviden sonra 1-2 hafta dişlerinizde hassasiyet hissedebilirsiniz. Dış basınç, ısı, hava ve tatlı yiyecekler gibi dış etkenler hassasiyetinizi arttırabilir. Eğer iki hafta içinde azalmayan şiddetli bir hassasiyetiniz varsa diş hekiminizi ziyaret etmek için zaman kaybetmeyin.

3. Kanal Tedavisi

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürüğü eğer daha ileri aşamalardaysa, yani artık pulpaya zarar vermeye başlamışsa diş hekiminiz kanal tedavisini uygulayacaktır. Öncelikle hekiminiz sorunlu dişinizi tespit edecek ve dişinizi ve çevresini lokal anestezi ile uyuşturacaktır. Dişinizin mine ve dentin tabakalarındaki çürükleri temizleyerek pulpaya giden bir boşluk açacak ve dişinizi izole edecektir. Daha sonra hekiminiz döner alet sistemleri ve dezenfektanlar kullanarak kök kanal içindeki dentin tabakalarını ve mikroorganizmaları yok edecektir. Kök kanalı tedavisinden sonra, dişin çevre dokularla ilişkisi kesilerek enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır.

Kanal tedavisinden sonra bir kaç gün katlanabilir bir ağrı olması normaldir. Bugünlerde doğru tedavi yöntemleriyle uygulanan kanal tedavisiyle başarı oranı %90’dır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.