Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Farkında Olmasak Da Eksik Dişlerin Vücudumuzda Yarattığı 8 Sorun

İnsanların pek çoğu bazen dişçiye gitmeye korktukları için, bazen masraflardan kaçtıkları için, bazen de tamamen üşendikleri için ağızlarında eksik olan dişlerini yaptırma yoluna gitmezler. Elbette diş ilk kaybedildiğinde eksikliği ya da yaratabileceği sorunlar anında fark edilmez. Anında fark edilmediği için de her birimiz o eksik dişle gayet rahat bir şekilde yaşayabileceğimizi düşünürüz. Fakat gerçekler yıllar sonra ortaya çıkar. O eksik diş ya da dişler hem ağzımızda hem de vücudumuzda çeşitli sorunlara yol açmıştır. Bu yüzden mutlaka diş kaybından sonra doktorun uygun bulduğu zamanda o yere tekrar diş yapılması gerekir. İnsanlar arasında korkutucu olarak görülen implant da bu işlem için en doğru ve en sağlıklı tercih olacaktır. Sanıyoruz bu kadar açıklama sizi hala implant yaptırmak için ikna etmedi. Bunu anlayabiliyoruz. Ama öyleyse şimdi bir de diş eksikliği olduğunda zaman içinde vücudumuzda ne gibi değişimlerin ortaya çıkabileceğini detaylı olarak inceleyelim. Belki bu gerçekler sizi bir diş doktoruna gitmeye yönlendirebilir.

1. Yüzümüzü daha yaşlı gösterir, öz güvenimizi zedeler

Ağzınızda bir diş eksik olduğunda, hele ki o diş biraz olsun dışarıdan görünen bir yerde olduğunda direkt gülüşünüzü değiştirmeye başlarsınız. Ya da her gülmek istediğinizde elinizle ağzınızı kapatmaya ihtiyacı hissedersiniz. Bu durum ağzından diş eksikliği olan herkes için ayırt edici bir durumdur. Tabii kişinin gülüşünün kısıtlanması, eksik dişinin görünmemesini sağlamaya çalışması ve bazen de ondan utanması kişide zaman içinde öz güven eksikliğine neden olur. Hatta bazen öyle ileri seviyelere ulaşır ki sosyal ilişkiler bile bozulabilir. Bunun yanı sıra eksik dişlerden dolayı dudaklarda ya da yanaklarda çökmeler meydana gelir. Aynı zamanda o bölgelerde kırışma da oluşur ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

2. Diğer dişlerin de yapısını bozar

Ağzınızda bir dişiniz eksildiğinde aslında yalnızca o dişi kaybetmiş olmazsınız. O vakitten sonra artık onun yanındaki ve hatta altında ya da üstündeki dişler de tehlike altına girer. Dişin önündeki ve arkasındaki dişler boş yere doğru devrilebilir ya da örneğin alttaki bir dişiniz eksildiğinde o dişin karşıtı olan üst taraftaki diş o boşluğu doldurmak istercesine aşağıya doğru uzamaya başlayabilir. Bu elbette bir anda olabilecek bir şey değil. Fakat siz nasıl olsa henüz olmuyor diye düşünürken bir süre bu tehlikeyi unutursunuz ve yeniden hatırladığınızda çoktan iş işten geçmiş olur.

3. Çürük ve iltihap riskini arttırır

Eksilen dişin bıraktığı boşluğa doğru uzayan ya da devrilen dişlerin artık temizliği ve bakımı da oldukça güç olacaktır. Bu yüzden o saatten sonra dişleriniz artık eskisinden daha hassas olabilir. Bu durum da beraberinde çürükleri ve diş eti iltihaplarını getirebilir. Hatta sorun sadece ağrı ile kısıtlı olmaz, diğer dişlerinizi bile kaybedebilirsiniz.

4. Çiğneme alışkanlığını ve düzenini bozar

Ağzınızda bir diş eksildiğinde direkt olarak çiğneme düzeniniz de değişecektir. Çünkü sağlıklı çiğnemede hem ağzın her iki tarafı kullanılmalı hem de üstteki ve alttaki dişler belirli oranlarda kuvvet uygulamalıdır. Ancak eksik diş gündeme geldiğinde bu rutin tamamen bozulur. Bu bozulmanın sonucunda ağrının ve sesli çiğnemenin yanı sıra kilitlenmeler de meydana gelebilir.

5. Çene kemiğinin yapısını değiştirir

Eksik dişin olduğu kemik bölgesinde çiğneme fonksiyonu yeteri kadar yerine getirilemediği için çene kemiğinde zezorpsiyon adı verilen erimeler ya da incelmeler de meydana gelebilir.

6. Yüzün genel görünümünde değişiklik yaratır

Ağzımızdaki bazı dişlerin eksikliği yüzünden dişlerimizin aralarında açılmalar olur. Bunun yanı sıra dişlerimizin orta hattıyla yüzümüzün orta hattı arasında da uyumsuzluk meydana gelir. Bu da zaman içinde yüzünüzdeki havanın değişmesine neden olur.

7. Mide problemlerine sebep olabilir

Ağzımızda eksik dişler olduğunda bazı gıdaları yeteri kadar çiğneyemeyiz. Dişlerde iyice çiğnenmemiş bazı besinler de öğütülemedikleri için yuttuktan sonra vücudumuzda şişlik, hazım problemi ve hatta gastrik ve ülser gibi ciddi mide sorunları yaratabilir. Bu yüzden mide rahatsızlıklarından kaçınmak için de ağzımızda eksik diş olmaması gerekir.

8. Fazla kilo yapabilir

Aynı zamanda yeteri kadar çiğnenmeden yutulmuş olan gıdalar zaman içinde vücudumuza fazla kilo olarak da geri dönebilir. Çünkü bilindiği üzere sindirim ilk olarak ağızda başlar. Ağzında fazla eksik diş olan kişilerde bu durum tabii yeteri kadar gerçekleşmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.