Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Erozyonu

Diş erozyonu insanlar tarafından çok da bilinmeyen ancak hızla ilerlemekte olan bir tür diş rahatsızlığıdır. Bunu kendi gözlerinizle gözlemlemek istiyorsanız hemen şuan en yakınınızdaki kişiye gidip “diş erozyonu” hakkında herhangi bir önlem alıp almadığını sorabilirsiniz. Alacağınız cevap muhtemelen diş erozyonunun ne olduğunu bilmedikleri hakkında olacaktır. Farkında olmadan aşırı miktarlarda tükettiğimiz meyve suları ve asitli içecekler bu sinsi rahatsızlığın en büyük destekçileri. Eğer günde 2 bardaktan fazla meyve suyu ve asitli içecek tüketiyorsanız sizin de diş erozyonu sorunuyla karşı karşıya kalmanız hiç de göz ardı edilebilecek bir ihtimal değil. Günümüzde alınan sağlık önlemleriyle birlikte en büyük diş rahatsızlıklarının başında gelen diş çürüğü oranı özellikle batı ülkelerinde hızla düşmekte iken diş erozyonu oranı gittikçe artmaktadır. İngiltere’de yapılan araştırmalara göre çocuk yaştaki bireylerin süt dişlerinde yüzde 65, daimi dişlerinde ise yüzde 62 oranında diş erozyonu gözlemlenmiştir. Eğer siz de ileride bu rahatsızlıktan şikayetçi olmak istemiyorsanız diş erozyonunun ne olduğu ve nasıl önleneceği hakkında iyi bilgilenmelisiniz. Bu konuda çevrenizdeki sevdiklerinizi uyarmayı da ihmal etmeyin. Şimdi aşağıdaki yazımızı okuyarak konu hakkında gerekli bilgileri edinebilir ve bir an önce gerekli önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

Diş Erozyonu Nedir?

Smiling women

Diş erozyonu her yaşta görülebilen bir tür diş rahatsızlığıdır. Asitli yiyeceklerin ve içeceklerin dişe teması sonucu oluşan bu rahatsızlık sizde veya herhangi bir tanıdığınızda görülebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve yakınınızdakileri uyarmakta fayda var. Asitli yiyecekler ve içecekler dişe temas ettikten sonra diş minesinin yüzeyi geçici olarak yumuşar. Bu yumuşama zararlı değildir ve az önce de belirtildiği gibi geçicidir. Ancak devamlı olarak asitli yiyecekler ve içecekler tüketmek ve bu yumuşamayı devamlı olarak tetiklemek zamanla bu asidik yumuşamanın önemli bir aşınmaya dönüşmesine neden olabiliyor. Bu aşınma dolayısıyla diş minesinin zayıflamasına ve kalınlığının azalmasına davetiye çıkarıyor. Eğer önlem alınmazsa bu rahatsızlık zamanla dişin dokusunda, şeklinde ve görüntüsünde çeşitli değişimlere neden olabiliyor. Siz de biliyorsunuz ki kimse kötü bir gülümsemeye sahip olmak istemez ve iyi bir gülümseme bazen bir insanın kalbine ulaşan en kısa yoldur. Bu yüzden diş erozyonu ile ilgili gerekli önemleri almayı ihmal etmeyin ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.

Diş Erozyonu Nasıl Oluşur?

gazli-asitli-icecekler-hakkinda-bilgi-nedir-bilesenleri-ve-zararlari

Diş erozyonuna karşı önlem almadan önce bu rahatsızlığın hangi koşullarda görüldüğünü bilmekte fayda var. Daha öncede bahsettiğimiz gibi asitli içeceklerin dişe sık teması sonucu dişte kalıcı aşınmalara, bu aşınmalar ise diş şeklinde ve görüntüsünde bozulmalara neden oluyor. Buradan da anlayabileceğiniz üzere asitli içecek tüketen bireylerde tüketmeyenlere kıyasla bu rahatsızlığın görülme olasılığı oldukça yüksek. Eğer sayılardan ve oranlardan bahsetmek gerekirse diş erozyonu günde iki bardaktan fazla meyve suyu ve asitli içecek tüketen bir bireyde, dikkatli olup yeterli miktarlarda veya tüketmeyen birine kıyasla 37 kat daha fazla görülüyor. Ancak buradan meyve suları zararlıdır gibi bir anlam çıkartılmamalıdır. Sadece her şeyde olduğu gibi meyve sularının da fazlasından kaçınmak yeterli olacaktır.

Günlük yaşamın temposunda bu duruma dikkat edip bu rahatsızlık hakkında önlemler almak zor olabiliyor. Günlük koşuşturma içerisinde ayak üstü yenen yemekler ve bu yemeklerin yanında tüketilen içeceklerin içerisindeki asit bu rahatsızlığın başlıca kaynağı. Siz de bu rahatsızlıktan şikayetçi olmak istemiyorsanız farkındalığınızı arttırıp bu duruma bir son demeyi gözden geçirmelisiniz. Şunu unutmamalısınız ki düzenli olarak diş fırçalamak bu soruna bir çözüm olamayabiliyor. Diş fırçalamak her ne kadar diş plağı ve diş çürüklerine karşı önemli bir koruma yöntemi olsa da dişlerin sert dokusundaki aşınmayı önlemede yeterli bir uygulama değil. Bu nedenle yeme-içme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Dikkat etmeniz gereken yiyecekler arasında şekerli ve şekersiz tüm asitli içeceklerin bulunduğunu bilin. Şekersiz veya diyet içeceklerin dişlerde meydana gelen erozyonda en az şekerli içecekler kadar payı olduğunu unutmayın. Asitli içeceklerin yanında taze sıkılmış veya hazır meyve suları ve bazı meyveler de diş erozyonuna neden olabiliyor. Ayrıntılı bilgi için diş doktorunuza danışmanız en doğru davranış olacaktır. Bu içecekler yerine ne tüketeceğinizi merak ediyorsanız sizin için iyi bir haberimiz var. Çay ve kahve diş erozyonunda diğer içecekler kadar etkili olmadığından rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Diş Erozyonunun Tedavisi Nedir?

sedation-dentist-salem-or

Diş erozyonun tedavisine geçmeden önce belirtilerinin neler olduğunu öğrenmek gerekiyor. Yiyecek ve içeceklerden aldığınız asit diş minesini aşındırmaya başlar. Aşınan dişin minesi zamanla zayıflar ve incelir. Diş minesinin incelmesinden dolayı dişlerde başlayan aşırı hassasiyet bu rahatsızlığın ilk belirtilerindendir. Eğer tedavi edilmezse rahatsızlığın belirtileri devam eder. Hassasiyetten sonraki aşamalarda dişlerde sarı lekeler ve diş uçlarında çatlaklara rastlanır. Son aşama olarak da diş yüzeyinde çukurlaşmalar oluşur. Bu rahatsızlıkta kişiyi en çok rahatsız eden durum tabii ki hassasiyet. İlerlemiş durumlarda bu hassasiyet sorunu çok büyük bir hal alabilir ve dişlerinizde sürekli sızlamalara neden olabilir. Eğer bu belirtileri bilirseniz ve ilerlemeden doktorunuza başvurursanız çeşitli koruyucu yöntemlerle diş erozyonu sorununuzu tedavi edebilirsiniz. Ancak eğer rahatsızlığınız ciddi boyutlara ulaşmış ise dişin bozulan yapısının düzeltilmesi için daha ciddi tedavilere ihtiyaç olabilir.

Bu yüzden her zaman dediğimiz gibi en iyi tedavi gerekli önlemleri zamanında almaktır. Eğer bu belirtileri göstermiyorsanız gerekli birkaç önlemle bu rahatsızlıktan kolayca korunabilirsiniz. Ancak dişlerinizde hassasiyet problemi varsa acilen doktorunuza başvurmanız sizin için en iyisi olacaktır. Unutmayın, sizin için en iyisini doktorunuz bizden daha iyi bilecektir. Bu yazıda belirtilenlerin birer tavsiye olduğunu unutmayın. Tavsiye demişken sizin için son bir öneride bulunalım. Bireylerin çok büyük bir kısmı asitli bir içecek tükettikleri bir yemek sonrasında daha temiz hissetmek için dişlerini fırçalama eğilimi gösteriyor. Ancak bu tutum oldukça yanlış. Hali hazırda yumuşamış olan diş minenizi fırçalamak diş minenize daha çok zarar verebilir. Eğer fırçalamak zorundaysanız fırçalamadan önce ağzınıza bir miktar su alarak ağzınızın içerisindeki pH değerini nötr hale getirmeye çalışıp ondan sonra dişlerinizi fırçalamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.