Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Estetiği

Dişlerimiz hem sağlığımız hem de görüntümüz açısından çok önemlidir. Çünkü güzel bir gülüş ancak güzel ve estetik görünen dişler ile mümkün olmaktadır. Bunun için de dişlerin bakımına çok önem vermek gerekir. Dişlerin düzensiz görünmesi, dişlerde şekil bozuklukları olması ve dişlerin renginin istenilen tonlarda olmaması kişinin psikolojik olarak çeşitli rahatsızlıklar yaşamasına bile sebep olabilir. Bu yüzden de diş hekimliği özellikle son yıllarda bu noktalara önem vermeye başlamıştır. Tabii bunda kullanılabilecek estetik malzemelerinin gelişmesinin de çok büyük bir payı vardır. Bu sayede etkili diş estetikleri yapmak ve hastaları memnun etmek mümkün bir hale gelmektedir. Biz de bu yazımızda diş estetiğini anlatacağız.

Diş Estetiği ve Gülüş Tasarımı Nedir?

Diş estetiği ve gülüş tasarımı ile hasta dişlerinde istediği görüntüye kavuşmasının yanı sıra ideal ve kendisine en çok yakışan gülüşe de sahip olabilir. Bu uygulamalarda genellikle tıp ile sanatın bir araya geldiğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda tüm süreç hastanın istekleri, sosyal yaşamı, statüsü ve karakteri de göz önünde bulundurularak yürütülmektedir. Nihayetinde hasta kendine en çok yakışan ve en sağlıklı duran bir gülüşe sahip olabilir.

Mesleğe Göre Diş Estetiği ve Gülüş Tasarımı

Bu diş estetiğinde kişinin yaptığı meslek çok önemlidir. Aynı zamanda hastanın yaşının, cinsiyetinin, yüz şeklinin, karakterinin ve sosyal yaşamının da önemi büyük olmaktadır. Bu yüzden de tamamen hastaya uygun bir görüntü ortaya çıkartılmaktadır.

Diş Estetiğine ve Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Diş estetiği ve gülüş tasarımı uygulamalarına başlamadan önce hasta ile alakalı bazı saptamaların yapılması gerekir. Bu saptamalar şöyle listelenebilir:

 • Yüz hatları
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gülüş simetrisi
 • Dişlerin sıralanışı ve dişlerin renkleri
 • Dudaklar
 • Diş etleri

Operasyona başlamadan evvel yüz hatları hakkında detaylı bir inceleme yapılır ve hastanın yüz hatlarının hangi geometrik şekle uygun olduğu ortaya konur. Bu saptamalar neticesinde dişin formuna da karar verebilmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla her bir yüz şeklinde uygun bir diş formu bulunmaktadır.

Gülüş Tasarımı

Erkeklerin ve kadınların anatomileri birbirlerinden çok büyük farklılıklar taşımaktadır. Bu yüzden erkeğe uygulanan diş estetiği ile kadına uygulanan diş estetiği de çok farklı olmaktadır. Özellikle erkeklerin yüz hatları kadınlara oran ile çok daha belirgin ve keskin olmaktadır. Bu da kadınlara yapılan diş estetiğinin daha yumuşak formlara sahip olması gerektiğini ortaya koyar. Çünkü diş estetiği direkt olarak yüz hatlarının bir yansıması olmalıdır. Kadınların ve erkeklerin diş yapıları ile ilgili farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kadınlarda:

 • Dişlerin köşeleri erkeklere göre çok daha yumuşak döner.
 • Gülme hattında yukarıya doğru bir kavis bulunur.
 • Ortada bulunan iki diş yanda bulunan dişlerden biraz daha uzun olur.
 • Komşu dişlerin köşelerinin arasında küçük aralıklar bulunur.

Erkeklerde:

 • Komşu dişler kadınların dişlerine oran ile çok daha düz bir hat üzerinde birleşirler.
 • Diş hatları da kadınlara göre çok daha belirgin olur.
 • Gülme hattı daha düz olur.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

Genel anlamda üç farklı gülüş ifadesi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak yine de bu başlıkların da kendi içlerinde bir takım farklılıklar taşıdığını söylemek gerekir.

1- Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Çekici bir gülüş ihtiyacı ile diş estetiği yapılan dişlerde ön dişlerin yan dişlere oran ile büyük ölçüde uzun olduğu görülebilir. Genelde gençlerin dişlerinde zaten böyle bir durum vardır fakat yaşın ilerlemesi ile beraber ön dişlerin yıpranması nedeni ile boyları da kısalmaktadır. Dolayısıyla dişler direkt olarak yaşlı bir görünüm kazanır maalesef. Ancak kesinlikle çekici bir gülüşün ön koşulunun ön dişlerin yan dişlere göre uzun olması gerektiği belirtilmelidir. Eğer diş estetiği çerçevesinde ön dişler bu biçimde düzenlenir ise kişi çok daha çekici, genç ve aktif bir görünüm kazanacaktır. Bu tip diş estetikleri ağırlıklı olarak genç kişilere gitmektedir.

2- Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Entelektüel gülümsemede dişler genelde yatay ve düz bir sıra halinde dizilmektedir. Bu tip bir diş dizilimi kişiyi çok daha entelektüel ve bilgin yapmaktadır. Hatta bir diş dizaynı neticesinde yüzün alt bölümü de çok daha fazla vurgulanmış olur. Bu diş dizilimi ağırlıklı olarak doğal hali ile orta yaşlı insanlarda ortaya çıkmaktadır. Fakat diş estetiği sayesinde kişinin yaşı ne olur ise olsun kendisine istediği havayı katacak dişlere rahat bir şekilde sahip olabilir. Tabii yine de en uygunu kişinin özelliklerine gidecek bir diş yapılması olacaktır.

3- Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Eğer entelektüel gülüşü bir tarafa çekici gülüşü de diğer tarafa koyacak olur isek sportif gülüş bu ikisinin tam ortasında yer alır. Bu diş dizaynında orta dişler yanlardaki dişlerden çok az uzun olmaktadır. Sportif gülümseme diş tasarımında yüz çok daha sıcak, canlı ve sıra dışı bir görünüme sahip olmaktadır. Ancak kesinlikle sportif gülümseme entelektüel gülümseme gibi fazla ciddi ve çekici gülüş gibi genç görünmemektedir. Bu yüzden eğer ikisinin arasında bir görünüme sahip olmak istiyor iseniz kesinlikle sportif gülümse sağlayacak diş estetiğini tercih edebilirsiniz.

Yatay Hizalama

Yatay hizalama ideal gülüş için gözetilen hizalamadır. Bu hizalama göz bebekleri ile dişlerin ortasında bulunan hat gözetilerek belirlenir.

Simetri

Diş estetiğinde simetrinin önemi çok ama çok büyüktür. Çünkü özellikle ön dişlerde bulunan herhangi bir asimetrik durum dışarıdan çok net bir şekilde fark edilebilir. Bu da kişinin hem görüntüsüne hem de gülüşüne olumsuz etki eder. Bunun için diş estetiği ve diş tasarımı yapılır iken simetri ilkelerine dikkat edilmesi gerekir.

Diş Eti Hattı

Kişi gülümsediği zaman diş etleri bir hat oluşturur. Bu hattın üst dudağın çizgisine paralel olması gerekir. Uzmanlar bu diş eti hattının gülüşü çevreleyen ve ön plana çıkartan bir çerçeve olduğunu söylerler.

Gülüş Genişliği

Doğru, şık ve estetik bir gülüşte dişler de belirli ölçüde ortaya çıkmalıdır. Yani tamamı görünen ya da hiç görünmeyen dişler gülümseme açısından doğru olmamaktadır. Bu yüzden diş estetiği çerçevesinde gülüş genişliği de ideal bir şekilde belirlenmektedir.

Son dönemlerde insanlar sağlıklı dişlere sahip olmanın yanı sıra güzel görünen ve ifadelerini güçlendiren dişlere sahip olmayı da önemser bir hale gelmiştir. Bu yüzden insanların beklentilerini karşılamak adına diş hekimleri diş estetiği alanında oldukça etkili çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Çünkü dişlerin yeniden dizaynı ve gülüşün tasarımı ile kişi çok daha hoş bir ifadeye, buna bağlı olarak da öz güvene sahip olmaktadır. Yani gülüş tam anlamı ile kişinin yaşamını en başından değiştirmektedir. Ancak kesinlikle diş estetiği çok detaylı analizler sonucunda yapılmalıdır. Çünkü kişiye uymayan ya da çok yapay duran bir diş estetiğinin hiç ama hiç önemi yoktur. En doğru diş estetiği kişiye en çok yakışan ve kişide en çok doğal duran diş estetiğidir. Bunun için de hastaların bu konuda oldukça geniş tecrübelere sahip ve bilgili hekimlere dişlerini emanet etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kendileri de ortaya çıkan sonuçlardan çok fazla memnun olmayabilir. Bu da kişinin öz güvenini direkt olarak olumsuz yönde etkileyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.