Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Diş eti ağrılarının çoğu geçicidir ve herhangi bir endişe duyulması gerekmez. Uygulanacak olan ağız ve diş bakımı ile geçici ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ancak nadiren de olsa bazı diş ağrıları dikkat edilmesi gereken hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple sizlere bu yazımızda diş ağrısına sebep olan etkenlerden ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Diş Eti Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diş eti ağrılarına sebep olan birçok etken bulunur. Bunlara aşağıdaki kısımda sırasıyla yer verilmiştir.

 • Ağız temizliği oldukça önemlidir ve bu temizliğin içerisine dişlerin yanında diş eti temizliği de girer. Ağız temizliği kadar temizleme yöntemi de oldukça önemlidir. Ağız bakımının yapıldığı esnada yapılan yanlış uygulamalar orada bulunan dokulara zarar verir ve sürekli olarak diş eti ağrısına ve bu bölgede sızlamaların olmasına yol açar. Bu yanlış uygulamalar dişleri gerekenden fazla fırçalamak, sert diş fırçası kullanmak, diş fırçasını sert bir şekilde kullanmak ve diş ipini diş eti bölgesine fazlaca bastırmaktır. Bu uygulamaların bırakılması bu bölgede oluşan ağrının son bulmasına yol açabilir.
 • Diş eti bölgesi oldukça hassas olduğundan buralar tahriş oluşumuna ve küçük yaralanmalara oldukça müsaittir. Bu bölgelerde bulunan yoğun sinir ve damar ağı dışarıdan gelebilen darbelerle hemen hasar görebilir. Tüketilen sert besinler bu bölgelerde yaralanmalara ve diş eti ağrısına sebep olabilir. Oluşan bu yaralar kısa sürelidir. Ancak bu iyileşme sürecinde yaranın iltihap kapmamasına özen gösterilmesi gerekir.
 • Diş eti bölgesinde oluşabilecek olan belli başlı hastalıklar bu bölgede ağrıya sebep olabilir. Bu hastalıklar arasında hafif(jinivit) ya da ağır(periyodontit) diş eti hastalıkları bulunur. Hastalıkların genel olarak oluşum nedenleri ağız temizliğine önem verilmemesi, dişte kırıkların oluşması, oluşan çürüklere tedavi uygulanmaması, sıkışık veya çarpık dişler, diş, dil ve damak bölgesini etkileyen darbeler veya yaralanmalardır. Bu sebeplerle veya başka sebeplerle oluşan diş eti hastalıkları diş kaybı gibi birçok büyük soruna yol açabileceği için tedavisinin ihmal edilmemesi gerekir.
 • Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan diş problemlerinden birisi olan diş eti çekilmesi diş eti ağrısına sebep olan sık nedenlerden birisidir. Yaşlılığın yanı sıra diş eti çekilmesine sebep olan bazı durumlar bulunur. Bunlar sigara kullanmak veya tütün çiğnemek, dişlerin gıcırdatılması, dişlerin agresif bir şekilde fırçalanması, içerisinde sodyum laurik sülfat bulunduran diş macunları ve dudak veya dil bölgesine takılan piercinglerdir. Bunların uygulanmasından vazgeçmek diş eti ağrısının azalmasını veya tamamen yok olmasını sağlar.
 • Diş ağrısına sebep olan diğer bir sebep ise hamileliktir. Hamileliğin başlaması ile birlikte vücutta hormon dengesi değişir ve bu değişim diş eti bölgesinde iltihaplanma, şişme veya ağrılara yol açabilir. Ancak bu belirtiler şiddetli olmaması gerekir ve doğum ile birlikte bunlar da geçecektir. Aynı zamanda adet döneminde uygulanan hormon tedavileri gibi hormon değişikliğine sebep olan diğer durumlar diş eti bölgesinde ağrı ve acılara yol açabilir.
 • Yukarıda bahsedilen sebepler dışında da bazı sebeplerde bulunur. Bunlardan birisi sigaradır. Sigara içerisinde barındırdığı zehirler yüzünden ağız bölgesinde kolayca yaralanmalara, dudak bölgesinde çatlamalara, diş eti problemlerine sebep olabilir. Hatta ağız bölgesinde kansere yol açabilir. Ayrıca çiğnenebilir tütün ve türevlerini kullanmak sigara kullanmaktan çok daha kötü etki yapar. Bunların dışında ağza batan, bol gelen, sağlıksız takma dişler, diş düzenini değiştiren diş tedavileri, diş çekimi, dolgu ve kanal gibi diş tedavileri, yoğun stres ve bebeklerde veya çocuklarda diş çıkarması diş eti bölgesinde ağrılara sebep olabilir.

Diş Eti Ağrısında Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Dişlerin günde 2 kere fırçalanması gerekir. Ayrıca diş ipini ise iki günde toplam bir kere kullanılması gerekir. Bunlarla beraber ağız bakımının yapılması diş eti ağrılarının kaybolması sağlar. Kullanılacak olan diş fırçası yumuşak olmalı ve fırçalama işlemi sert olmayan hareketlerle yapılmalıdır. Diş ipi kullanımı sırasında diş etlerine biraz masaj yapmak kan dolaşımını arttırır ve diş etlerinin daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar. Ancak uygulanacak olan masaj uzun olmamalıdır.
 • Sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sigaranın yanında herhangi bir tütün ürünü kullanılıyorsa derhal bırakılmalıdır.
 • Diş bölgesinde kırık, çürük gibi oluşan sorunlarda diş hekimine gidilerek tedavi başlatılmalıdır.
 • Ağrı kesici ilaçların kullanılması olası bir iltihap durumuna karşı diş etlerini korur. Ayrıca diş eti bölgesine soğuk uygulama yapılarak ağrının hafifletilmesi sağlanabilir.
 • Bal iltihap giderici ve bakteri önleyici özelliğe sahip olduğu için bu bölgeye uygulanması ağrının azalmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.