Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Diş eti çekilmesi dişlerin çevresini saran diş eti dokusunun yok olmaya başlamasıdır. Diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama ile başlar. Tedavi edilmez ise sağlam dişlerin kaybedilmesine kadar gider. Diş eti çekilmesi yaşayanların dişleri gittikçe daha uzun görünür, diş hassasiyeti artar, tedavi ihmal edilmezse iltihaplanma ve ağız kokusu problemleri ortaya çıkabilir.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş Eti Çekilmesi

1. Ağız Bakımında Yapılan Hatalar

Fazla sert diş fırçası seçimi, dişleri fırçalarken aşırı bastırmak ya da diş fırçalamamak ve diş ipi kullanılmaması sonucu diş etlerinin zarar görmesi sonucu oluşabilir. Ağız bakımı gerektiği gibi yapılmaz ise bakteriler dişlerin üzerinde birikerek bir plak oluşturur. Diş eti çekilmesini en önemli nedeni bu bakteri plağıdır.

2. Genetik Yatkınlık

Aile geçmişinde diş eti hastalığı olanların diş etlerinde çekilme yaşama ihtimali daha fazladır. Böyle bir durumda ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermek gerekir.

3. Diş Sıkma

Uykuda veya gündüz olması fark etmeksizin dişleri sıkma ve gıcırdatma diş etlerinde hassasiyet yaratır. Diş sıkma ve gıcırdatmanın nedeni büyük ölçüde psikolojiktir.

4. Sigara İçmek

Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler ağız mukozasına zarar vererek diş eti çekilmesi için zemin oluşturur.

5. Hormonal Değişiklikler

Kadınlarda gebelik, menopoz gibi zamanlarda yaşanan hormonal değişiklikler diş etinin hassaslaşmasına ve diş eti çekilmesi yaşanmasına sebep olabilir.

6. Düzensiz Beslenme

Dengeli beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemi zamanla zarar görür. Bağışıklık sistemi iyi çalışmayan kişiler, diş eti hastalıkları dahil birçok rahatsızlığın tehdidi altındadırlar.

7. İlaç Kullanımı

Sürekli kullanım gerektiren bazı ilaçlar ağız sağlığını olumsuz etkiler. Kalp ilacı, anti depresan ve doğum kontrol hapı kullananların diş hekimlerine mutlaka kullandıkları ilaçları söylemeleri gerekir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi tedavi edilebilir bir durumdur. Diş hekimi diş etinin çekilmesinin ardında yatan nedeni tespit ettikten sonra gerekli tedaviye başlar. Öncelikle dişlerin temizliği yapılır. Diş taşları temizlendikten sonra, diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişi, dişlerini doğru diş fırçası ve yöntemle düzenli olarak fırçalamalıdır. Gerekli görülürse daha ileri uygulamalar ile tedavi devam ettirilir.

Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözümler

Kekik Suyu İle Gargara: Tedavinin başarılı olması için kullanılacak kekiğin mutlaka dağ kekiği olması gerekir. Dağ kekiği aktarlardan kolayca bulunabilir. Sofra kekiğinden farkı, aromasının daha keskin olmasıdır. Bir bardak suya bir tutam dağ kekiği atılır. Beş veya altı dakika kadar kaynatıldıktan sonra güzelce süzülür. Günde iki kere hazırlanan kekik çayı ile dişler güzelce fırçalanır. Kekik kürü her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Yeşil Çay: Yoğun antioksidan içerin yeşil çay, diş eti çekilmesi sorunu olanlarında derdine deva. Günde düzenli olarak içilecek iki bardak yeşil çay, diş eti çekilmesi sorunun çözümüne yardım edecektir.

Karanfil: Diş ağrıları içinde hafifletici etki gösteren karanfil, antiseptik ve mikroplarla savaşan yapısı ile diş eti çekilmesi ile ağız kokusu için de fayda gösterir. Yemeklerden sonra iki diş karanfil ağızda güzelce çiğnenir ya da karanfil yağı ile diş etlerine masaj yapılır.

Limon Yağı: Haftada iki ya da üç defa limon yağı ile diş etlerine masaj yapılır. Aşırı dozlarda diş minesine zarar verme ihtimali vardır. Limon yağı evde de yapılabilir. Bunun için dört adet limonun kabukları rendelenir. Rendelerken sadece sarı kısmın rendelenmesine özen gösterilir. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ilave edilir. Kırk gün kadar güneş görmeyen bir yerde, ara sıra çalkalanarak bekletilir. Ardından süzülür.

Aloe Vera: Antibakteriyel etkisi olan aloe vera ortadan ikiye kesilir ve diş etlerine düzenli olarak bitkinin jeli ile masaj yapılır. Bir başka yöntem ise, bitkinin içinden çıkan jeli bir bardak su ile karıştırıp gargara yapmaktır.

Nane: Bir bardak suya iki tatlı kaşığı nane atılır. Birkaç dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra bu su ile gargara yapılır. Taze nane yemek de diş eti hastalıklarına iyi gelir.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi antimikrobiyal etkiye sahiptir. Dişler günde bir kez hindistan cevizi yağı ile fırçalanırsa hem daha parlak ve beyaz olur, hem de diş etleri güçlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.