Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Çekilmesi

Diş çürükleri günümüzde en çok bilinen ve korkulan diş rahatsızlıklarının başında geliyor. Bunun başlıca sebebi ise diş çürüklerinin sızlamalara yol açması ve hatta diş kaybına neden olması. Kimse bir dişini kaybedip o güzel gülümsemesinin bozulmasını istemiyor. Bu nedenle bireyler dişlerini çürüklere karşı korumak için çeşitli önlemlere başvuruyor. Bunların başında elbette kaliteli bir diş macunu ve kaliteli bir diş fırçası geliyor. Bunların yanı sıra diş çürüklerinden korunmak için diş doktorunuzdan öğrenebileceğiniz tonlarca yöntem mevcut ama bunların arasında tabii ki en etkili olanı dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak. Peki çok sık diş fırçalamak sizi diş çürüklerinden daha çok koruyabilir mi? Bu sorunun yanıtı ne yazık ki kocaman bir hayır. Hatta günde 3 defadan fazla diş fırçalamak sizi başka bir diş rahatsızlığıyla karşı karşıya getirebilir. En az diş çürükleri kadar tehlikeli olan bu diş eti çekilmeleri de aynı şekilde sızlamalara ve diş kayıplarına neden olabilir. Diş eti çekilmesi her ne kadar diş çürükleri kadar ünlü olmasa da oldukça tehlikeli bir rahatsızlık.

Eğer dişlerinizi yanlış ve sert fırçalıyorsanız, diş gıcırdatma veya kalem ısırma gibi alışkanlıklarınız varsa ve dişlerinizi gün içerisinde gereğinden fazla fırçalıyorsanız bu rahatsızlığın sizde de görülme olasılığı oldukça yüksek. Bazı diş eti hastalıkları gibi bireyin elinde olmayan durumlarda da gözlemlense de kişinin gerekli önlemleri alması ve yanlış alışkanlıklardan kurtulması çok önemli. Eğer siz de diş eti çekilmesi probleminin başlangıç aşamalarındaysanız veya yukarıda belirtilen durumlardan bir yada birkaç tanesine uyuyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı ve ardından doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

thinkstock_rf_photo_of_teeth_closeup

Diş eti çekilmesi kısaca özetlemek gerekirse yanlış veya gereğinden fazla diş fırçalama alışkanlıkları yada diş gıcırdatma gibi fonksiyon dışı alışkanlıklar sonucunda ortaya çıkan bir tür diş rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın sonucunda diş eti sınırı diş minesi seviyesinin altına düşer ve diş kökü açığa çıkar. Bu durum doğal olarak konforsuz bir hayat sürmenize neden olur. Yarattığı rahatsızlıkların yanı sıra dişlerinizin çirkin gözükmesine de neden olur.

Diş eti çekilmesinin ilerlemesi durumlarında kökü açığa çıkan diş düşebilir ve bireyde diş kayıpları gözlenmiş olur. Genelde belirli bir yaşı geçmiş insanlarda görülüyor olsa da her yaşta görülebilecek bu rahatsızlığa neden olan en basit sebep dişlerin sert ve gereğinden fazla fırçalanmasıdır. Ancak beklenmedik bazı diş eti hastalıkları da diş eti çekilmesine neden olabilir. Bu sebeple kendinize uygun bir diş fırçası tercih etmeyi ve dişlerinizi doğru zamanlarda 3 kereden fazla fırçalamamaya özen gösterin. Unutmayın ki diş eti çekilmesi de diş çürükleri gibi dişlerde sızlamalara ve hatta diş kayıplarına neden olabilir. Eğer diş eti çekilmesinden şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavisi de bir o kadar kolay olacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Oluşur?

18-0458632635648235

Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu rahatsızlığın tek sebebi bireylerin yanlış uygulamaları ve alışkanlıkları değil. Aslına bakılırsa bu rahatsızlığın en büyük sebebi “periodontitis” adı verilen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu hastalığına neden olan ise mikroorganizmalardır. Bu hastalığın asıl şiddetini belirleyen şey ise vücudun bu mikroorganizmalara verdiği tepkinin seviyesidir. Bu hastalığa yakalanan bireylerde periodontal bağ dokusu yıkımı ve alveoler kemik kaybı gözlemlenir. Vücudun bu tepkisinin sonucunda ise diş eti çekilmesi gözlenmesi oldukça muhtemeldir. Eriyen kemik dokusuyla birlikte geriye çekilen diş etinin ardından dişlere kıyasla daha sarımtırak bir renge sahip olan diş kökleri açığa çıkar.

Diş köklerinin açığa çıkması durumunda sıcak-soğuk içecekleri tüketirken dişte hassasiyet başlar. İlerleyen durumlarda diş kökünün açıkta kalması nedeniyle diş kökü çürüklerine rastlanabilir. Bütün bunların yanında estetik problemlerine neden olacağını da unutmamak gerekir. Fiziksel anlamda diş hassasiyeti ve çok acılı geçen diş kökü çürüklerine neden olabilecek bu tehlikeli rahatsızlık yarattığı kötü görüntü ile psikolojik olarak da zarar görmenize neden olabilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz hastalık diş eti çekilmesinin tek nedeni değil. Diş eti çekilmesinden muzdarip olmak istemiyorsanız diş fırçalama alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Sert bir fırça ile yanlış şekilde fırçalanan dişlerde diş eti çekilmesi gözlemlenme olasılığı oldukça yüksek. Eğer diş eti çekilmesinden şüpheleniyorsanız kesinlikle diş etlerinizle oynamayın ve kendi çözümünüzü bulmaya çalışmayın. Unutmayın diş eti çekilmesi diş kaybına neden olabilir ve tehlikeli olabilir.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Nedir?

ankara-dis-hekimi

Diş eti çekilmesinin tedavisine başlamadan önce doğal olarak bu duruma sebep olan unsurun tespit edilmesi gerekmektedir. Daha önceden de söylediğimiz gibi bu rahatsızlığa bireysel hatalar neden olabileceği gibi bazı diş eti hastalıkları da neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer diş eti çekilmesinden rahatsızsanız mutlaka diş doktorunuza danışmalısınız. Eğer bir diş eti hastalığı söz konusuysa bunu kendi kendine anlamanız neredeyse imkansızdır. Rahatsızlığa neden olan unsur belirlendikten sonra tedaviye başlanabilir. Eğer diş eti çekilmesi seviyesi henüz yüksek seviyelere ulaşmamış ise koruyucu bazı yöntemler ile önlemek oldukça kolaydır. Ancak rahatsızlığın seviyesi arttıkça alınması gereken önlemlerin ciddiyeti de bir o kadar artmaktadır.

İlerlemiş durumlarda diş eti operasyonları kaçınılmazdır. Diş eti çekilmesinin tedavisi ise rahatsızlığın seviyesine göre bir hafta ile bir-iki ay arasında sürmektedir. Eğer ciddi bir operasyon ile karşı karşıya iseniz korkmanıza gerek yok. Diş eti cerrahileri lokal anestezi altında yapılmaktadır ve herhangi bir acı çekmemeniz için doktorunuz elinden geleni yapacaktır. Ancak sigara kullanıcı iseniz operasyondan sonra bir süre sigaradan uzak kalmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Eğer böyle bir diş eti rahatsızlığınız varsa ve tedavi sürecinin maliyetinden çekiniyorsanız şunu unutmayın ki eğer tedavi edilmezse bu rahatsızlığın sonunda ortaya çıkacak sorunları tedavi ettirmeniz her zaman diş eti çekilmesi tedavisinden pahalı olacaktır. Sizden isteğimiz rahatsızlıklarınızı göz ardı etmemeniz ve her zaman doktorunuza danışmanız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.