Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Hastalıkları

Günümüzde herkes güzel sağlıklı dişlerin ve güzel bir gülümsemenin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve gerek yarattığı ağrı gerek ise kötü görünüşü nedeniyle diş çürüklerinden korunmaya çalışıyor. Ancak şunu unutmamalıyız ki güzel bir gülüşün tek anahtarı sağlıklı ve beyaz dişler değil. Güzel ve sağlıklı bir gülüş için diş etlerinin de en az dişler kadar önemli olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle ağız sağlığınıza dikkat ederken sadece dişlerinizle değil, diş etlerinizle de ilgilenmeniz şart. Birey diş etlerini sağlıklı tutabilmek için kendisine önemli bir pay düştüğünü unutmamalı. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile sağlayabileceğiniz günlük ağız temizliğiniz ile bakteri plağını dişlerinizden uzak tutmanız diş eti sağlığınızı koruyabilmeniz için oldukça etkili olacaktır. Bakteri plağı olarak adlandırdığımız şeyler aslında gün içerisinde dişlerde birikmekte olan püremsi kalıntılardır. Bu püremsi kalıntılar diş eti hastalıklarının baş sorumlusu olduğu gibi diş çürüklerine de sebebiyet vermektelerdir. Bu nedenle günlük ağız temizliğinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu bakteri plağı olarak adlandırdığımız püremsi kalıntı zamanla tükürüğün çökelmesi sonucunda diş taşlarını da oluşturmaktadır. Peki bu plak olarak adlandırdığımız şey nasıl oluyorsa dişlerimizde ve diş etlerimizde rahatsızlığa neden olabiliyor? Süreç basitçe şöyle işliyor. Bakteri plağının içerisinde üreyen mikroorganizmalar gün içinde tükettiğiniz gıdaların içerisindeki şekeri parçalamaya başlarlar. Parçalama sürecinin sonunda ise dişleriniz için zararlı olan bir tür asit üretirler. Ürettikleri bu asit ise hem dişlerde hem de diş etlerinde farklı farklı sorunlara neden olur. Önlem alınmadığı takdirde ise her iki durum da ne yazık ki diş kaybı ile sonuçlanır.

dis-eti-hastaliklari

Peki diş eti iltihabının ilk belirtileri nedir ? Diş eti iltihabının ilk belirtisi çoğu insanın hayatında bir kez de olsa karşılaşmış olduğu diş eti kanamalarıdır. Bu kanamaların birçok sebebi olabildiği için sebebinin iyice araştırılması ve eğer ciddi bir sebebi var ise tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş eti iltihabının ikici aşaması olarak dişlerde renk ve şekil bozuklukları görülmektedir. Bu dişlerdeki yapı bozukluğunu ise ağız kokusu takip etmektedir. Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız acilen bir diş doktoruna görünmenizi öneriyoruz. Unutmayın ki tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarılı olma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. Diş eti iltihaplarının diş çürüklerinden çok daha fazla diş kaybına neden olduğu düşünüldüğünde aslında ne kadar ciddi bir rahatsızlık olduğunu siz de rahatça anlayabilirsiniz. Hemen şimdi bir aynanın karşısına geçin ve diş etlerinizi gözden geçirin. Sağlıklı diş etleri açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış haldedir ve portakal kabuğu gibi parlak pütürlü bir görünümü vardır. Eğer diş etinizin herhangi bir bölümünü kırmızı mat bir renk alıp şişmiş haldeyse bu kötü bir şeylerin habercisi olabilir. Diş eti rahatsızlıkları önemli bir konu olduğu için üzerinden son bir kez geçmekte fayda var. Tedaviye bir an önce başlayabilmek için önce hastalığın belirtilerini bilmek gerektiğinden belirtilerin üzerinden maddeler halinde tekrar geçelim:

  • İlk ve en önemli belirti diş eti kanamasıdır. Sağlık diş etlerinin aslı kanamayacağını unutmayın.
  • Diş etlerinin kızarıp şişmesi de bu hastalık için oldukça önemli bir belirtidir.
  • Diş eti hastalıkları diş eti çekilmelerine neden olacağından diş etinin çekilmesi de dolaylı yoldan bir belirti sayılabilir.
  • Dişlerin yanlarında diş taşlarına bağlı olarak kararmalar görülmesi de diş plağının dolayısıyla diş eti hastalıklarının habercisi olabilir.
  • Ağızda sürekli kötü bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bunun sebebi de diş eti hastalıkları olabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri Nedir ?

dil sararması

Diş eti hastalıklarının en temel sebebi daha önce de söylediğimiz gibi bakteri plağıdır. Bakteri plağının ne olduğunu merak ediyorsanız ellerinizi güzelce yıkadıktan sonra tırnağınızın ucu ile dişlerinizi hafifçe kazımanız yeterli olacaktır. Dişe yapışan bu saydam tabakaya bakteri plağı adı verilmektedir. Bu püremsi kalıntının bir miligramında ise 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunmaktadır. Bu yüzden bu kalıntıdan kurtulmak oldukça önemlidir. Ancak diş eti hastalıklarının tek sebebi elbette bu mikroorganizmalar değil.

Bazı hastalıklar gibi bu hastalık da gen yoluyla taşınabilmektedir. O yüzden genetik yatkınlık bu hastalık ile karşılaşıp karşılaşmamanız konusunda oldukça etkilidir. Araştırmalara göre genetik yatkınlık yüzde 30 oranında etkili olabilmektedir. Eğer ailenizde diş eti sorunları yaşayan bir birey varsa sizin de bir an önce bir doktora danışmanız en doğru karar olacaktır.

Sigara akciğerlere düşman olduğu kadar ağız sağlığına da zarar vermektedir. Sigara kullanımı zamanla diş etlerinin yumuşamasına dolayısıyla diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Eğer diş eti hastalığınız varsa iyileşmeniz için sigarayı mutlaka bırakmalısınız.

ilacjpg

Bazı ilaçların kullanımı da bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Doğum kontrol hapları ve anti-depresanlar dolaylı yollardan ağız sağlığınızı etkilemektedir. Bu tür ilaçları kullanmaktaysanız doktorunuzu bu konuda bilgilendirin ve ağız temizliğinizi kesinlikle ihmal etmeyin.

Hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde diş etlerinizin daha hassas olacağını ve daha çok ilgi ve dikkat isteyeceğini unutmayın. Hamilelik, menapoz gibi dönemlerde ağız temizliğinize ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kötü beslenme de bir çok hastalığın sebebi olduğu gibi diş eti hastalıklarına da neden olabilmektedir. Kötü ve dengesiz beslenen bireyin bağışıklı sistemi zayıflayacağı için diş etlerinde enfeksiyon oluşması oldukça kolaylaşmış olacaktır. Ayrıca kötü beslenmeye devam edilirse hastalığın tedavi süreci de oldukça yavaşlayacaktır.

Kötü yapılmış dolgular da diş eti problemlerine neden olabilir. Doğru yapılmamış dışarı taşan dolgular diş etlerinizi rahatsız edeceğinden farklı problemlere neden olabilir.

Ve son olarak stresten mutlaka kaçınmaya özen gösterin. Stres her yaşta değişik problemlere neden olsa da belirli yaşı geçmiş bireylerde çok ciddi sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Diş eti rahatsızlıklarına da neden olabilecek stresten kaçınmanız bu nedenle oldukça önemlidir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

dentist

Öncelikle tedavi konusunda farkında olmanız gereken bir kaç konu var. İlk olarak tedavinize ne kadar erken başlanırsa o kadar hızlı ve başarılı sonuç alınacağını unutmayın. İkinci olarak tedavinizi boşuna harcanan para olarak görmeyin çünkü ağız hastalıkları tedavi edilmediğinde tedavisi daha pahalı olan ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Diş eti hastalıkları tedavisinin erken döneminde tedavi diş üzerindeki plağın temizlenmesi olarak başlar. Dişler plaktan temizlendikten sonra birkaç korucu önlem alınır. Ardından bireyin kendi kendine uygulayacağı günlük ağız temizliği sorunun çözümü için yeterli olacaktır. Ancak ilerleyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu gibi durumlarda korkmanıza gerek yok çünkü cerrahi müdahaleler lokal anestezi ile canınızı acıtmayacak şekilde yapılmaktadır. Eğer bu yazımızda bahsettiğimiz belirtileri gösteriyorsanız hiç gecikmeden doğru tedavi yöntemini öğrenmek için doktorunuza başvurun. Herhangi bir belirti göstermiyorsanız da bu şekilde devam etmek için ağız temizliğinize özen göstermeye devam edin. Hepinize kocaman sağlıklı gülüşler diliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.