Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti İltihabı İçin Doğal Tedavi

Diş sağlığı her birey için oldukça önemli bir konudur. Dişlerimizin bakımını günlük olarak iyi bir şekilde yapmalıyız. Aksi takdirde çürüklerle ve diş eti iltihabıyla karşılaşabiliriz. Diş eti iltihabı oluştuğunda doktora gidebileceğiniz gibi, doktor tedavisine artı olarak doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda diş eti iltihabı için doğal tedavi yollarını anlatacağız.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, sinirlerde oluşmuş olan iltihaptan dolayı ve diş çürümesinde dolayı olmaktadır. Diş eti iltihabının kontrol altına alınabilmesi için doktora gitmenin yanında doğal yöntemler de kullanılmaktadır. Fakat doğal yöntemler tek başına kullanılmamalıdır. Çünkü ekstra olarak antibiyotik tedavisi de gerekebilir.

Diş eti iltihaplanmasına neden olan bazı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş temizliğinin yanlış yapılması.
  • Sert diş fırçası kullanımı.
  • Yemekten sonra dişleri fırçalamamak.
  • Diş ipi kullanmamak.
  • Duygusal stres.
  • Hamilelik ya da adet dönemi gibi hormonal dengesizlik.
  • Beslenme düzensizliği ve eksikliği
  • Diyabet ve kemik erimesi.
  • Kan inceltici ilaçlar, anti epilepsi ilaçları ve antibiyotik kullanımı.

Diş eti iltihabı önemsenmesi gereken bir durumdur. Doktor tedavisine ek olarak doğal tedavi yöntemlerini kullanarak diş eti iltihabından kendinizi koruyabilirsiniz. Şimdi diş eti iltihabı için doğal tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Diş İltihabı İçin Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

1. Kan Otu

Yapılan araştırmalara göre kan otunun yapısındaki bazı bileşiklerinin diş plakların oluşmasını engellediği belirlenmiştir. Kan otunu diş eti iltihabı için de kullanabilirsiniz. Bunun için kan otu özlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ayrıca macuna ek olarak kan otu özlü ağız çalkalama sularını da kullanabilirsiniz.

Kan otu reçetesiz satılan ürünlerde kullanıldığı gibi diş doktorları tarafından peridontal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

2. Papatya

Papatya, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi diş eti iltihaplarında başvurulan bir yöntemdir. Papatya özlü diş macunu ve ağız çalkalama sularını kullanarak diş eti iltihaplarınızı önleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Papatyanın içeriğinde bulunan antiseptik bileşikler diş eti iltihaplarını önlemede kullanılmaktadır.

Papatya, diş eti iltihapları sırasında değil, diş ile ilgili hastalıkların daha öncesinde de kullanılır. Bunun için bir miktar sıcak suyun içine 2 ya da 3 çay kaşığı papatya atın ve on dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra kalan su ile ağzınızı belirli saatlerde çalkalayın. Fakat papatyaya alerjiniz varsa, papatya kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda var.

3. Ekinezya

Ekinezya da diş eti iltihabında kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Ekinezya bitkisi bağışıklık sistemini güçlendiren ve antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Bunun için, ağız çalkalama suyunuzun içine birkaç damla ekinezya karıştırarak ağzınızı bu su ile çalkalamalısınız.

4. Meyan Kökü

Meyan kökü tatlandırıcı olmasına rağmen diş eti iltihabına ve diş çürümelerine yol açmamaktadır. Bu yüzden diş eti iltihabı için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olarak kullanılır. Çayınıza şeker koymak yerine meyan kökü koyabilirsiniz.

Meyan kökü yapısında bulunan magnezyum sayesinde diş eti iltihabı ve plak oluşumunu da engeller. Çok aşırıya kaçmamak şartı ile günde üç fincan olarak tüketebilirsiniz. Fakat uzun süre kullanımı sonucunda uyuşukluk, baş ağrısı gibi yan etkileri görüldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca yüksek tansiyona ve vücudun aşırı su tutmasına da neden olabilir.

5. Semizotu

Bilindiği gibi diş eti hastalıklarının tedavisinde en çok önerilen yiyeceklerde magnezyum ve C vitamini yoğunluğu fazladır. Magnezyum açısından zengin olan besinler ise semizotu, meyan kökü, ıspanak, karahindiba, ısırgan otu ve taze fasulyedir.

6. Adaçayı

Diş eti hastalıklarında adaçayının kullanılmasını dünyaya Avrupa’dan yayılmış bir gelenektir. Avrupalılar, dişlerini ve diş etlerini adaçayı yaprağı ile ovarlar. Adaçayının içeriğindeki bazı maddeler kanı durdurucu özelliktedir ve bu da diş eti iltihaplarına iyi gelmektedir.

7. Çay

Adaçayı gibi, normal çayın da kanı durdurma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinde dolayı diş eti iltihaplanmalarında ve diş çürümelerinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bu hastalıklara yol açan bakterilerin ağızda kalmasına engel olur.

8. Aynısafa Çiçeği

Aynısafa çiçeği, içinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini uyarır ve diş eti iltihabı tedavisinde kullanılır. Fakat bu tarz bitkilere alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız. Aksi takdirde daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

9. Nane

nane

Nane, en çok ağız kokusunu gidermede kullanılsa da günümüzde birçok ürünün tatlandırılmasında sürekli kullanılmaktadır. Nanenin içeriğinde bulunanlar, diş eti iltihapları ve diş çürümelerinde de kullanılır. Bir miktar sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar kuru anne atarak kendinize hafif bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu çayı içerek tüketebilirsiniz ya da ağız çalkalama sıvısı olarak da faydalanabilirsiniz. Naneli sakız çiğnemek de diğer bir diş iltihabı tedavi yöntemlerindendir.

10. Ratanya

Diş eti iltihaplanmasında kullanılan bir diğer doğal yöntem de ratanya bitkisidir. Ratanya bitkisi, çay gibi antiseptik bileşen içermektedir. Bir miktar su içerisine kurutulmuş ratanya koyarak kendisine çay yapabilirsiniz. Ayrıca bunu ağız çalkalama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

11. Isırgan Otu

Isırgan otu yaprakları magnezyum içermektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda anti bakteriyel özelliğe de sahip olduğu bulunmuştur. Isırgan otu özlü ağız çalkalama suları ve diş macunları dişlerdeki plak oluşmasını azaltmaktadır ve diş eti iltihapları sırasında da kullanılır.

12. Teatree

Teatree yağı güç bir antiseptik olması ile bilinmektedir. Teatree yağını diş eti iltihabı tedavisinde kullanırken yutulmamalıdır. Ayrıca Teatree yağı ile yapmış olduğunuz ağız çalkalama suyunu da diş eti iltihabı sırasında kullanabilirsiniz.

13. Su Teresi

Su teresi özellikle Çin’de diş eti iltihabı tedavisinde ve diş etinde oluşan yaraları temizleme sırasında sıkça kullanılmaktadır. Diş eti iltihabınızı önlemek için su teresi çiğneyebilirsiniz.

14. Karbonat

Bilindiği gibi karbonat özellikle dişleri beyazlatma sürecinde sıkça kullanılmaktadır. Karbonat, ağızdaki pH seviyesini dengeler ve bu sayede de diş eti iltihabına faydalıdır. Ayrıca bu özelliğinde dolayı ağız içerisindeki bakterilerin ve mikropların çoğalmasını engeller.

15. Limon Suyu

Diş eti iltihabı tedavisi sırasında limon suyu da kullanılmaktadır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde limon suyu ağız enfeksiyonlarına birebirdir. Bunun için her gün limon suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Ağız bakımı en önemli bakımlardan birisidir. Bunun için belirli zamanlarda diş doktoruna gidilmeli ve doktorun söyledikleri harfiyen uygulanmalıdır. Ayrıca doktor tedavisine ek olarak diş ve ağız sorunları için doğal bitkileri de kullanabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.