Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabının tedavisine geçmeden önce bu hastalığın ne olduğunu ve nelerin bu hastalığa sebebiyet verdiğini öğrenmek, tedavi sürecinde size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Herkesin bildiği gibi günlük ağız bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımı sizi diş çürükleri gibi rahatsızlık verebilecek problemlerden korumak için oldukça etkili silahlardır. Aynı şekilde günlük ağız bakımınızı düzenli olarak devam ettirirseniz diş eti iltihaplarından da korunabilirsiniz. Diş eti iltihaplarının temel sebebinin temizlenmemiş dişler olduğunu unutmayın. Eğer dişlerinizi gerektiği gibi düzgünce temizlemezseniz zamanla dişlerinizin üzerinde ve aralarında yemek artıkları birikmeye başlar. Dişlerinizin aralarında biriken bu yemek artıkları ise zamanla bakterilerin oluşmasına neden olurlar. Biz bu tür tortulara diş plağı adını veriyoruz. Bu diş plağı eğer temizlenmezse diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına neden olabilmektedir. Ayrıca zaman içerisinde tükürüğün çökelmesi ile birlikte de dişlerinizin kenarlarında siyah izlere neden olan diş taşlarını oluşturmaktadırlar.

Diş aralarındaki yemek artıkları içinde üreyen bu bakteriler zamanla yemek artıklarının içerisindeki şekeri sindirmeye başlar. Bu sindirme işlemi sırasında ise diş ve diş etleri için zararlı olan bir tür asit üretir. Ürettiği bu asit hem diş eti iltihaplarına hem de diş çürüklerine neden olabilmektedir. Bu hastalıkların tedavi edilmediği halde büyük bir ihtimalle diş kaybına neden olacağını unutmayın. Diş kaybına neden olmasa bile oldukça konforsuz bir hayat geçirmenize neden olacaklardır. Bu iki hastalık arasından diş çürükleri daha tehlikeli gözükse de diş eti iltihabının daha tehlikeli olabileceğini unutmayın. İlerlemiş bir diş eti iltihabı ilerlemiş bir çürük rahatsızlığından daha çok diş kaybına neden olacaktır çünkü diş eti iltihapları toplu diş kayıplarına sebebiyet vermektedir. Eğer diş etleriniz kanıyorsa, kızarmış ve şişmiş ise ve yaralı bir görüntüye sahip ise mutlaka diş doktorunuza başvurmalı ve gerekli tedaviye bir an önce başlamalısınız. Unutmayın ki sağlıklı diş etleri açık pembe renktedir, dişi sıkıca kavramıştır ve parlak sağlıklı bir görüntüye sahiptir. Sağlıklı diş etleri diş fırçalama sırasında kanamamalıdır.

Diş Eti İltihabının Belirtileri

sağlıklı-diş-eti

Herhangi bir hastalığın tedavisine geçmeden önce hastalığın sebebini bulmak oldukça önemlidir. Daha önce de dediğimiz gibi, sağlıklı bir diş eti asla kanamaz. Bu nedenle eğer diş etlerinizde kanamalar oluyorsa belki de diş eti iltihabından şüphelenmenizin vakti gelmiştir. Kanayan diş etleri diş eti iltihabının en büyük belirtisidir. Diş fırçalama sırasında diş etleriniz sık sık kanıyorsa diş eti iltihabınızın olma olasılığı oldukça yüksek. Kanayan diş etlerinin yanında diş etlerindeki kızarmalar ve şişmeler bu ihtimali oldukça destekler niteliktedir. Bunun yanı sıra diş eti iltihaplarının diş eti çekilmelerine de neden olduğu bilinen bir gerçektir. Diş eti çekilmesi sonucunda diş köklerinin açığa çıkması ve dişte artan hassasiyet hem oldukça rahatsız edicidir hem de diş eti iltihapları için oldukça güçlü bir kanıttır. Ayrıca bir türlü geçmek bilmez bir ağız kokusu probleminiz varsa bir türlü sebebini bulamadıysanız aradığınız sebep diş eti iltihabı olabilir. Son olarak söylememize gerek olduğunu düşünmüyoruz ama dişlerin arasından çıkan iltihap kesinlikle diş eti iltihabına sahip olduğunuzun göstergesidir. Eğer bu belirtilerden birini veya birkaçını gösteriyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tedaviye bir an önce başlayın. Unutmayın ki tedaviye ne kadar erken başlanırsa o sıkıntıdan da o kadar hızlı kurtulabilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Tedavisi

Dentist-Selection

Biliyoruz ki ülkemizde diş doktorlarından korkan birey sayısı oldukça yüksek. Ama doktorunuzdan korkmanız için hiç bir sebep olmadığını bilmelisiniz. Doktorunuza güvenin ve doktorunuzun canınızın acımaması için elinden gelen her şeyi yapacağından kuşkunuz olmasın. Canınızın acımasından korktuğunuz için tedavi olmaktan çekinmeniz durumunda rahatsızlığınızın daha da can acıtabilecek bir boyuta varabileceğini unutmamalısınız. Bu tür bireylerin bir başka boyutu da dişçilik masraflarının çok fazla olacağından çekinen insanlardır. Şunu unutmamalısınız ki tedavi edilmeyen diş ve ağız rahatsızlıkları ileride çok daha pahalıya mal olacak ve tedavi edilmesi zorunlu rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu iki konuda anlaştığımıza göre tedavi sürecinden bahsetmeye geçebiliriz.

Diş eti iltihaplanması tıp dilinde jinjivit olarak adlandırılmaktadır ve genelde tedavisi çok zor olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavisi gecikmiş bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Bu nedenle erken tedavi çok önemlidir ve hastalığın kolayca tedavi edilmesini sağlamaktadır. Diş eti iltihabının birçok nedeni olsa da bu nedenlerin çoğunun temelinde bakteriler yatmaktadır. Diş eti iltihapları sızlamalara neden olabileceği gibi aynı zamanda ağızda kötü bir görüntü de oluşturmaktadır. Bu iltihaplar diş fırçası ile dokunulduğunda hemen kanama yapar ve ağızda kötü bir kokuya sebebiyet verir.

agiz-ve-dis-sagligi-tu1

Diş eti iltihabının tedavisi önce bireyde başlamaktadır. Bireyin daha bu hastalığa yakalanmadan önce dişlerini düzenli fırçalaması ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmesi oldukça önemlidir. Bu iki önemli alışkanlık ağızda bakteri üremesini önlenmesinde önemli rol oynamaktadır ve dolayısıyla iltihap oluşumuna veya tedavisine katkı sağlamaktadır. Tedavi edilmeyen ve önlenmesi için hiçbir tedbir alınmayan diş eti iltihapları ciddi damak hastalıklarına ve hatta kemik ve diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş eti iltihabından şikayetçi birey doktoruna danıştığında eğer çok geç olmamışsa ve rahatsızlık ilerlemiş durumda değilse koruyucu birkaç önlem ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilir. Diş eti iltihabının tedavisi için öncelikle diş taşı temizliği ve kök yüzünün düzleştirilmesi işlemleri uygulanır. Bu tedaviler sonucunda ağız ve dişlerden bakteriler uzaklaştırılmış olur ve rahatsızlığınız tedavi edilmiş olur. Hekiminize ne kadar erken başvurduğunuza göre değişse de ilerlememiş vakalarda 1 hafta içinde iyileşme gözlenmektedir.

Eğer tedavide çeşitli sebeplerden ötürü geç kalınmış ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu cerrahi müdahalenin içeriği de az önce bahsettiğimiz ile aynıdır. Diş taşları temizlenir ve diş kökü düzleştirilerek diş etleri kolayca temizlenecek bir duruma getirilir. Bu sırada bakteriler de uzaklaştırılmış olur. Ancak bu durumun tekrar etmemesi için tedavi sürecinden sonra kişisel ağız bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği halde bu sorunun tekrar görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Sonuç olarak diş eti iltihabına neyin iyi geleceğini merak ediyorsanız size şunu söyleyebiliriz ki dikkat etmeniz gereken en önemli nokta günlük ağız temizliği. Eğer rahatsızlığınız diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ile düzelmeyecek bir seviyeye gelmişse de doktorunuza başvurmak en doğru hareket olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.