Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan diş pek çok besinin mekanik sindirimini tek başına gerçekleştirebilir. Bu sindirim sayesinde kimyasallar sindirimlerin daha sonra emilimi sağlanır. Diş sağlığı bu yüzden önemlidir. Diş sağlığının bozulmasıyla birlikte sadece dişler çürümez ya da hasar görmez. Aynı zamanda diş eti sağlığı da bu durumdan olumsuz etkilenir. Diş eti sağlığı bozulduğunun ilk belirtileri genelde diş etinde gerçekleşen kanamalardır. Bu kanamalar pek dikkate alınmaz. Ancak diş sağlığını bütünüyle korumak istiyorsanız diş eti kanamalarını göz ardı etmemelisiniz.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş sağlığı sadece dişlerin kontrolünün yapılmasıyla birlikte korunmaz. Diş eti sağlığı da bir o kadar önemlidir. Diş eti kanamaları diş sağlığıyla ilgili bir problem olduğunu gösterirken aynı zamanda başka hastalıklarında belirtisi olabilir. Sağlıklı diş etleri genelde mat bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda dişlerin tutunmasını sağlayan diş etleri birbirine oldukça yakındır.

Soluk pembe renkte olası gereken diş etinde hassaslaşan bir süre sonra daha canlı bir renge sahip olur. Bu kanamaların etkisiyle birlikte ortaya çıkar. Ardından diş eti kanamaları önlenmezse diş etleri birbirinden ayrılabilir. Parlak bir görünüme sahip olur. Pek çok farklı diş eti kanama sebepleri vardır. Tedavi edebilmek için bu nedeni teşhis edebilmek önemlidir.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

  • Diş eti kanamaları bir belirti olabileceği gibi bir hastalık da olabilir. Diş sağlığını bozan pek çok faktör diş eti sağlığını da bozabilir. Sigara kullanan kişilerin diş sağlığı kolay bir şekilde bozulur, diş etini de etkileyerek ağzın içinde bulunan mukozanın yapısını değiştirir. Bu da kanamalara sebebiyet verir.
  • Genetik faktörleri de göz ardı etmemek gerekir. Diş eti problemleri bulunan hastalarının %30 genetik yatkınlık sebebiyle bu durumu yaşamıştır. Genetik yatkınlık kişinin dikkat ve özen göstermesiyle birlikte minimum seviyeye inebilir. Diş eti kanamaları da bu genetik yatkınlığın sonuçlarından biri olabilir.
  • Çağımızın hastalığından biri olan stres de diş eti kanamalarına da yol açabiliyor. Diş enfeksiyonuyla birlikte oluşan diş eti kanaması stresli kişiler üzerinde tedavi edilmesi zor bir hale geliyor. Vücudun enfeksiyonla olan mücadelesini zayıflatıyor.
  • Diş eti kanamalarının bir sebebi de 20’lik dişler olabiliyor. Yirmilik dişlerin çıkmasıyla birlikte diş eti hasar görür, bu hasarla birlikte diş çıkıncaya dek kanamalar da görülebilir.
  • Diş eti kanamaları bir ilacın yan etkisi de olabilir. Özellikle doğum kontrol haplarını kullanan kişilerde görülen diş eti kanamaları kişilerin önlem alması gerektiği aynı zamanda ağız sağlığını da koruyan ürünler kullanması gerekir.
  • Kimi zaman kendimiz kimi zaman bir yakınımızdan duyduğumuz dişleri sıkma gıcırdatma durumları diş sağlığını doğrudan olumsuz etkiler. Özellikle gece kişinin bilinci neredeyse kapalı haldeyken diş gıcırdatmaları fazlalaşır. Bu da diş etinin hasara uğramasına neden olur.
  • Bir diğer sebep de kötü beslenmedir. Diş eti kanamaları aynı zamanda vücutta bir vitamin eksikliğinin de göstergesi olabilir. Besinlerden yeterince alınmayan vitaminler diş eti kanamasıyla birlikte belirtilerini gösterir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Öncelikle diş sağlığının korunması gerekir. Kişi düzenli olarak dişlerini fırçalamalı ve gerekiyorsa da diş ipi kullanmalıdır. Aynı zamanda altı ayda bir diş kontrolüne de gidilmelidir. Özellikle yirmili dişler diğer dişlerin çürümesine neden olarak iltihap oluşturur. Bu da kanamaları oluşturur, bunun önüne geçebilmek için uzman birinden destek almalısınız. Aynı zamanda kötü alışkanlıklar diş sağlığını bozduğu gibi diş etinin de tahriş olmasına neden olur.

Bu yüzden kişi kötü alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Eğer kişi geceleri dişlerini gıcırdatıyorsa mutlaka gece yatmadan önce gece plağı kullanmalıdır. Bu dişlerin sağlığını korur. Kişi diş sağlığını destekleyecek gıda takviyelerini aksatmamalıdır. Eğer bular yetersiz geliyorsa gerekli vitamin haplarıyla takviye almalısınız. Eğer herhangi bir ilacın yan etkisi olarak bu durumu yaşıyorsanız da öncesinde mutlaka diş hassasiyetinizi doktora bildirmeli ve bu yan etkiye yönelik bir ilaç kullanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.