Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanamaları oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olup genelde bireyler tarafından çok da umursanmamaktadır. Aslında bu kanamalar oldukça tehlikeli olabilir ve ciddi bir sorunun habercisi olabilmektedir. Oldukça yaygın olarak görülmekte olan bu rahatsızlığın bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olan etmenleri öğrenip bunlara karşı önlemler almak ise oldukça önemlidir. Ağız ve diş hastalıklarının vücudun birçok bölümünü etkileyip başka hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır. Diş eti kanamaları da vücuttaki birçok organa olumsuz etki edebilir. Ağız ve diş yapısının temelini oluşturmakta olan diş etleri ile ilgili bilgi almak ve genel vücut sağlığını korumak için diş eti kanamalarına karşı önlem almak ve gerekirse tedavi ettirmek bu nedenle oldukça önemlidir.

Öncelikle sağlıklı bir diş eti nasıl görünür bundan bahsetmek gerek. Sağlıklı diş etleri soluk pembe bir renge sahiptir ve ayrıca mattır. Sağlıklı bir diş eti dişi sıkıca sarmış durumdadır ve gevşek bir görüntüye sahip değildir. Dişin tüm kökünü sıkıca sarmış haldedir ve dişlere kıyasla daha sarı bir renge sahip olan diş kökleri gözükmez. Keskin bir diş eti sınırına sahiptir. Sağlık bir diş etinde herhangi bir kızarma, şişme veya enfeksiyon belirtisi gözükmez. Ayrıca sağlıklı bir diş eti diş fırçalama sırasında ve ya diş ipi kullanımı sonucunda kanama yapmaz ve rahatsızlık hissi oluşturmaz. Eğer diş etlerinizde kızarma ve şişkinlik varsa ve bu belirtileri sık sık kanama takip ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıklarına periodontal hastalıklar denmektedir. Bu hastalık tipi diş ve ağız içerisinde bulunan kemik dokularını etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Bu rahatsızlık oldukça önemli diş kayıplarına neden olabilmektedir. Kayıtlara göre yetişkinlerdeki diş kayıplarının yüzde 70’inden bu hastalık sorumludur. Bu tür hastalıkların tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Erken başlanan bir tedavi oldukça kolay bir şekilde başarılı olmaktadır ve tedavi çok kısa bir sürede sonlanmaktadır.

tumblr_inline_ngo2cu4hn01t3svsj

Belli başlı diş eti hastalıkları ise Gingivitis ve Periodontitistir. Gingivitis diş eti hastalığının başlangıç aşamasıdır. Bu hastalık çok rahatsızlık vermemektedir. Genel olarak diş eti kanamaları ve kızaran, şişen diş etleri ile kendini göstermektedir. Bu hastalık çok rahatsızlık vermese de tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hastalık ilerler ve Periodontitise dönüşebilir. Bu rahatsızlık ise dişi destekleyen kemik yapılarında hasarlar oluşturur. Bu hastalık sonucunda ağızda bakterilerin üremesine izin veren cepler oluşur ve birey bu cepleri kendisi temizleyemeyeceği için bakteri üretimi hızla devam eder. Bu nedenle diş etlerinde iltihaplar gözlenir. Ayrıca dişleri desteklemekte olan kemik dokusu kaybolmaya başladığı için ağız içerisinde sürekli bir hareketlilik vardır. Zaman içerisinde dişler sallanmaya başlar ve hatta çekilmesi gerekebilir.

Bazı durumlarda ise bu hastalıklar hiç belirti göstermemektedir. Belirti göstermeden ilerleyebildiği için düzenli aralıklarla doktorunuza kontrol ettirmek oldukça önemlidir. Bu konuda bilinçli olmak oldukça önemli. Unutmayın ki önemsiz olarak gördüğünüz diş eti kanamaları önce Gingivitise, tedavi edilmez ise periodontitiste dönüşebilmektedir. Dolayısıyla diş eti kanamaları ilerleyen zamanlarda daha ciddi rahatsızlıklara ve diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş Eti Kanamalarının Nedenleri

dis-eti-kanamasi-nasil-onlenir

Diş eti kanamalarının birçok sebebi vardır. Ancak bu sebeplerin başında bireyin ağız bakımını düzenli olarak sağlamaması gelmektedir. Düzenli olarak fırçalanmayan ya da yanlış şekillerde fırçalanan dişlerde diş eti kanamaları görülmektedir. Bunun sebebi düzenli olarak temizlenmeyen dişlerde bakteri plağının oluşmasıdır. Oluşan bu bakteri plağının içindeki bakteriler yediğiniz yiyeceklerden arta kalan şekeri sindirerek diş ve diş etleri için oldukça zararlı olan bir asit üretir. Bu nedenle de diş eti kanamaları ve diş çürükleri görülmektedir. Diş eti kanamaları diş çürükleri kadar zararlı gözükmese de ilerleyen zamanlarda diş çürüklerinden daha fazla diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş eti kanamalarının bir başka sebebi de çeşitli nedenlerle oluşabilecek diş eti hastalıklarıdır. Bu hastalıkların temelinde de bakteri plağı yattığı için diş eti kanamaları ve diş eti hastalıklarının aslında iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli olarak yapılmayan ağız bakımı bu tür rahatsızlıklara neden olabildiği gibi bazı kötü alışkanlıklar da böyle rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu alışkanlıkların başında ise sigara gelmektedir. Sigara akciğer gibi bir çok organa zararlı olduğu kadar ağız ve diş sağlığına da düşmandır. Bir başka alışkanlık olarak ise diş gıcırdatmak da diş eti rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Bu istemsiz alışkanlık için de bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Önemsiz bir şey olarak görülüp ihmal edilmemelidir. Bu sebeplerin yanı sıra hamilelik gibi hormonların dengesiz olduğu dönemlerde ve bazı ilaçların kullanımı sırasında diş eti rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bunun sebebi ise bozulan hormon dengesi sebebiyle bakterilerin ağızda daha rahat üreyebilmesidir. Bu nedenle bu dönemlerde ağız bakımına ayrıca dikkat edilmelidir. Son olarak stresin bir çok hastalığa davet çıkardığını ve aynı şekilde ağız hastalıklarına ve dolayısıyla diş eti kanamalarına neden olabileceğini unutmayın.

Diş Eti Kanamasının Tedavisi

dentist-4

Aslında diş eti kanamaları henüz ilerlemediği takdirde tedavi etmesi çok kolay bir rahatsızlıktır. Yapmanız gereken tek şey diş fırçalama, diş ipi kullanımı gibi günlük temizlik alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirerek daha düzenli bir hale getirmek. Ancak eğer diş eti kanamanız bir diş eti hastalığı nedeniyle oluyorsa ve bu durum ilerlemiş ise diş doktorunuzun yardımına ihtiyacınız var demektir. Diş eti hastalıklarının tedavisine periodontal tedavi adı verilmektedir. Bu tedavinin amacı ise hastalığın hasar vermiş olduğu dokuların tedavisidir. İlerlememiş vakalarda bazı küçük müdahaleler ile hastalığın tedavisi mümkündür. Ancak ilerlemiş durumlarda bakterilerin üremekte olduğu ceplerin temizlenmesi ve kaybolmuş kemik dokusunun tekrar oluşturulması için bazı cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Bu müdahaleler lokal anestezi ile yapılır ve yeni doku oluşturmak için biomateryallerin yardımıyla uygulanmaktadır.

Özetle diş eti kanaması gibi bir rahatsızlığınız varsa yapabileceğiniz tek ve en iyi şey düzenli diş temizliğidir. Böyle bir rahatsızlığa sahipseniz kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın ve hiç zaman kaybetmeden diş doktorunuza danışarak gerekli tedaviyi uygulamaya başlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.