Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dış Eti Morarması Neden Olur?

Yaygın olarak pek çok kişide görülen diş eti morarmasına, damakta bulunan dokuların rengini veren pigmentlerin yoğunlaşması sebebiyet verir. Zaman içerisinde, pigmentlerin bu yoğunlaşmasından dolayı diş etleri mor renge dönüşür ve diş eti morarması meydana gelir. Aynı zamanda yoğun alkol, sigara ve kahve tüketimi de diş eti morarmasına neden olur.  Bu sebepler dışında diş eti morarması bazen genetik geçişli de olabilir. Kendisinde diş eti morarması rahatsızlığı olan bir bireyin ailesindeki diğer bir bireyde önceden diş eti morarmasının görülmüş olması, bu durumun ırsi olarak kişiden kişiye geçebildiğinin bir kanıtı olarak gösterilir. Yazımızın devamında diş eti morarması ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Diş Eti Morarmasını Neler Tetikler?

Diş eti morarması; çoğunlukla kadınların ergenlik, hamilelik gibi hormon değişiminin yoğun olarak yaşandığı evrelerinde, artan östrojen seviyesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu tür hormon dengesizlikleri, diş etlerinde var olan melanin pigmentinin yoğunlaşmasına neden olarak, zamanla diş etlerinin istenmeyen bir görüntüye, yani morlaşmasına sebebiyet verir. Diş eti morarması; kadın, erkek, genç, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin birtakım faktörleri içerir. Diş eti morarmasına sebep olabilecek bu faktörleri sıralayacak olursak:

 • Dış faktörler
 • Sigara
 • Yanlış diş tedavileri (implant, dolgu vb.)
 • Kafein tüketimi (başta kahve olmak üzere)
 • Dengeli beslenememek
 • Alkol kullanımı
 • Genetik yapı

Diş Eti Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

 • Diş eti morarması genetik değilse, morarmalarının tedavisi mümkün olabilir. Eğer diş eti morarmasına, diş eti ya da damak yapısına uygun olmayan bir köprü, dolgu vb. sebep oluyor ise bu dolgu ve köprülerin diş etine uygun olacak şekilde yeniden yapılmaları diş eti morarmalarının azalarak, zamanla iyileşmesini sağlar.
 • Diş etlerine düzenli uygulanan solisyon ile pansuman tedavisi de diş eti morarmasında sıklıkla tercih edilen diğer bir yöntemdir. Bu yöntem ile giderek diş eti morluklarının azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Zaman içerisinde diş eti morarmaları siyah renge dönüşebilir. Bu morarmaların siyah renge dönüşmesinin vücudumuza bir zararı olmasa da estetik olarak kişide yaratacağı negatif etkisi tartışılmazdır. Teknolojinin giderek ilerlemesi; ağız ve diş sağlığı bakımından önem teşkil eden tedavi yöntemlerini de beraberinde sunar.
 • Buna örnek olarak tıpta yeni çıkmış bir tedavi yöntemi olan diş peelingi, diş eti morluğu için en önemli sayılacak yöntemlerden biri olarak kullanılıyor. Bu peeling yöntemi, diş etinde tabakalaşarak boğumlaşan deriyi yavaş yavaş inceltir ve zamanla diş etleri soyulur. Böylece kişi diş etlerindeki morluklardan kurtulmuş olur. Üstelik bu yöntemde herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Ayrıca kişi estetik açıdan da harika bir görünüme kavuşur. Diş peelingi, diş doktorları tarafından da oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
 • Diş eti morarmasının tedavisinde en önemlilerden sayılan ve basitçe uygulanılabilecek bir diğer yöntem ise düzenli olarak diş ipi kullanımıdır. Diş eti morarmasına karşı evde yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisi olarak bilinir.
 • Diş eti morarmasının en önemli sebepleri arasında, kişinin ağız ve diş sağlığına yeteri kadar özen göstermemesi de bulunur. Bu noktada kişinin dişi için önemli üç nokta bulunur. Bunlar dişlerin her gün düzenli ve bilinçli bir şekilde fırçalanması, diş ipi kullanılması ve şayet varsa hemen diş çürüklerinin tedavi edilmesi. Bu üç noktayı prensipli bir şekilde uygulamanız sayesinde ağız ve diş sağlığınızı riske atabilecek problemlerden büyük ölçüde kurtulabilmeniz mümkündür.
 • Diş eti morarmaları, ilk evrelerde acı vermediği için kişi uzun bir zaman şikayet etmeyebilir ancak ilerleyen zamanlarda bu durum, diş eti çekilmesi ve diş kaybı gibi telafisi olmayan ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu sebeple diş eti morarması asla ihmal edilmemesi gereken bir sorun olarak görülmeli ve üzerinde durulmalıdır.
 • Diş eti morarması için tuzlu su ile gargara ve zerdeçal macunu önerilir. Yarım çağ kaşığı tuz, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve hardal yağı macun haline getirilir, dişler bu macun ile hafifçe fırçalanır. Kısa bir süre bekletilip durulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.