Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Eti Yarası

İnsan vücudunun ilk sindirim noktası olan diş ve diş etinde bazı zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı yaralar meydana gelebilir. Diş eti yarası, insanların en çok rahatsızlık duyduğu bir sağlık sorunudur. Diş eti yarası ilerleyen zamanlarda herhangi bir yiyeceği yemekte zorlanma durumu olur. Bu nedenle diş eti yarası sanılanın aksine, insan hayatını ve aynı zamanda yaşam standardını olumsuz bir şekilde etkiler.

Diş Eti Yarası Neden Olur?

Diş eti yarası, genel olarak iş başlarda ağız içerisinde ağrı, kızarıklık ve ayrıca şişlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Sadece diş eti yüzeyinde ortaya çıkmaz, aynı zamanda dilde ve damakta da oluşabilir. Bu nedenle sadece diş eti yarası olarak sınırlamak yanlış olabilir. Diş eti yaralarının insanlara vermiş olduğu en büyük zarar, yemek yemeği engellemesi, buna bağlı olarak aynı zamanda kilo kaybının yaşanması. Ağız içinde ya da diş etlerinde ortaya çıkan yaralar, küçük bir alanda oluşabilir. Bazı yaralar ise diş eti çizgisi boyunca uzanabilir. Bazı yaralarda kanama ya da şişme durumu ortaya çıkararak, diş etlerini olumsuz bir şekilde etkiler. Diş eti yaralarında, kanama varsa ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve bu durumun önemsenmesi gerekir. Aksi bir durumda diş eti yaraları insan vücudu üzerinde ciddi ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların erken teşhis konulmasını ve hastalığın tedavisinin başlamasını sağlar.

Yaralar

Diş eti yaraları çok farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Diş eti yaralarının ortaya çıkmasında etkisi olan sebepler ise,

  • Diş eti yaralarına, direkt olarak ağız içinde yer alan ve burada temizlenmediği zaman biriken bakteriler sebep olur. Diş eti yarasının tek sebebi ağız içinde biriken ve temizlenmediği zaman ortaya çıkan bakteriler ise, bunun için ilk olarak ağzınızın içini temizlemeniz gerekir. Ağız çalkalama suyu, sirke ya da farklı bir ağız içi temizleyici ise temiz tutmaya özen gösterin. Düzenli olarak ağız içi temizliğini her gün yapabilirsiniz.
  • İnsanların çok fazla asitli içecek tüketmesi sonucunda ağız içine zarar vererek, yara oluşumuna uygun bir zemin hazırlar. Çünkü asitli içeceklerin içerisinde yoğun oranda yer alan asit ve diğer maddeler ağız içine zarar verir. Ağız içi yaralarının sebebi çok fazla tüketilen asitli içecekler ise, asitli içecekleri biraz azaltmanız ve günlük olarak ağız içi hijyenine dikkat etmeniz gerekir.

Yaralar

  • Çok fazla çikolata, şeker tüketilmesi ve aynı zamanda dişlerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi sonucunda dişler bir süreden sonra çürümeye başlar. Diş çürümesi beraberinde aynı zamanda diş eti yaralarını getirir. Sağlıklı olmayan dişlerin, diş eti de bu durumdan zarar görür.
  • İnsanlar bazı durumlarda diş etine zarar verebilecek darbeler alabilir. Bu darbelerin çok sert olması durumunda diş eti direkt olarak iltihaplanır ve aynı zamanda diş eti yarası ortaya çıkar. Bu nedenle eğer diş etine büyük oranda zarar verecek darbe aldıysanız, diş eti yaralarını için tedavi ettirmeniz gerekir.

Yaralar

  • İnsanlarda ortaya çıkan diş eti yaralarının bir başka sebebi ise, demir eksikliğidir. Demir eksikliği başta olmak üzere, diğer minerallerin insan vücudunda eksik olması durumunda diş eti yarası ortaya çıkar. Aynı zamanda vitamin eksikliği, insan vücudunun bağışıklık sistemi yetersizliği sendromu, HIV virüsü, Behçet sendromu, deri, yumuşak doku ya da kemik enfeksiyonları da diş eti yaralarının oluşmasına neden olur.
  • İltihaplı olan diş etinde daha çok yara oluşabilir. Diş yüzeyinde ortaya çıkan plaklar diş eti yaralarının oluşmasına neden olur. Diş yüzeyinde oluşan plak yapışkan bir film tabakası olarak bilinir. Plağı ve buna bağlı olarak diş eti yaralarını engellemek için diş bakımına, temizliğine çok özen gösterin.

Yaralar

  • Diş eti yaralarının oluşum nedenlerinden biri, yanlış olarak tasarlanmış, diş yapısına uyum sağlamayan protez, dolgu ve aynı zamanda takma dişler. Tüm bu faktörler diş eti yaralarının ortaya çıkmasında başlıca etken.
  • Doğum kontrol hapının kullanımı, ergenlik ve menopoz gibi vücudun hormon oranının değiştirme özelliğine sahip olan ilaçlar da diş eti kanamasının oluşmasına neden olur.
  • İnsan vücudunun en önemli koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin yetersiz olduğu durumlarda, diş eti yaraları ortaya çıkabilir.

Diş Eti Yaralarının Belirtileri

Yaralar

İnsanlarda, ağız içinde farklı sebeplere bağlı olarak diş eti yaraları ortaya çıkabilir. Diş eti yaralarının kendini belli eden ağrı şeklinde ilk belirtisi olur. Diş eti yaralarının oluşumuyla birlikte başlayan ağrı çok şiddetli bir seviyeye de gelebilir. Bu nedenle eğer diş eti yaraları çok şiddetli bir hale gelirse, kısa süreliğine yeme, içme eylemine son vermek gerekir. Diş eti yaralarında görülen ağrının yanı sıra, aynı zamanda diş etinde kızarıklık da oluşur. Bu tür yaraların diğer bir belirtisi ise, diş etinin şişmesi. Diş etinde ortaya çıkan yaraların şişmesi, estetik açıdan hoş değildir. Diş eti yaralarında aynı zamanda diş eti kanaması da çok sık bir şekilde görülür. Nefesin kötü kokması, ishal, dişlerin gevşemesi, cildin solgunlaşması, dilde yaranın oluşması, lenf düğümleri, baş dönmesi ve aynı zamanda yorgunluk görülen diğer belirtiler arasında yer alır.

Diş Eti Yaraları Nasıl Geçer?

Yaralar

Diş eti yaralarının hangi faktöre bağlı olarak ortaya çıktığını tespit etmek çok önemli. Bunun için mutlaka doktora başvurmalısınız. Genel olarak diş eti yaraları çok önemsenmez ama bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirgin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Diş eti yaralarında ortaya çıkan semptomları azaltmak için antiseptik ya da anestezik içerikli olan gargara, sprey ya da jel kullanabilirsiniz. Diş eti yaralarının ortaya çıktığı kısma su ve karbonatı karıştırarak, kompres yapabilirsiniz.

Diş eti yaralarının oluşmasından sonra, daha çok alana yayılmasını ve büyümesini önlemek için, asitli ve tuzlu yiyecekleri tüketmekten özellikle kaçının. Bitkisel gargara yaparak, diş eti yaralarının daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Gargara ve aynı zamanda antiseptik spreyler diş eti yaralarının acısını hafifletir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.