Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dış Etinde Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız içi vücudumuzun en hassas yerlerinden bir tanesidir. Yediğimiz yiyeceklerden içtiğimiz içeceklere kadar gün içinde ağzımı fazlaca kullanırız. Buradan da anlaşılacağı üzere ağzımızın içi dış etkenlere fazlasıyla karşı karşıya kalır. Ağız içinde bulunan diş etlerimiz bu hassas bölgelerden bir tanesidir. Diş etlerini kimi zaman olduğundan daha fazla hassaslaşabilir ve bundan kaynaklı size birtakım problemler yaratabilir. Bu problemlerden bir tanesi diş etinin kızarmasıdır. Diş etinin kızarmasının önemli sebepleri olabilir. Bu yazıda diş eti kızarmasının ne olduğu, nelerin diş eti kızarıklığına sebep olduğu ve diş eti kızarıklığında neler yapılabileceği konularından bahsedeceğiz.

Diş Eti Kızarıklığı Nedir?

Diş Etinde Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Diş eti kızarıklığı adı üstünde diş etinin bölgesel olarak veya tamamının olduğundan daha kırmızı bir hal almasıdır. Diş eti kızarıklıklarında o bölgede bir acı da hissedilebilir. Diş etinin normal renginin de kırmızı olması sebebiyle kızarıklığı belirlemek için dikkatlice bakılmalıdır. Diş etinizin normalden daha kızarık olması ve hafif bir sızı veya ağrı hissetmeniz durumunda bir diş hekimine görünmenizde fayda vardır. Eğer önemli bir sorundan kaynaklı diş etinizde kızarıklık var ise tedaviye bir an önce başlanmış olur ve bu sayede probleminiz artmadan iyileşme sürecini kısaltmış olursunuz.

Diş Eti Kızarıklığının Nedenleri Nelerdir?

Diş Etinde Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günümüzde ağız sağlığı için yapılan uyarılar genellikle diş üzerine olsa da hassas bir dokuya sahip diş etlerinin bakımı da bir o kadar önemlidir. Çünkü ilerlemiş diş eti rahatsızlıklarında diş düşmesi durumları dahi görülebilir. Bu sebeple diş eti kızarıklıklarına ve rahatsızlıklarına dikkat edilmelidir. Diş eti rahatsızlıklarının birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri diş çürümesi, sigara kullanımı, diş eti çekilmesi ve çeşitli enfeksiyonlar şeklinde sıralamak mümkündür.

1. Diş Çürümesi

Diş etinin kızarıklığının en büyük sebeplerinden bir tanesi diş çürümesi olarak belirtmek yanlış olmayacaktır. Herkesin diş yapısı farklıdır ve çürüme durumu da buna bağlı değişebilir. Düzenli diş fırçalamamanın kaçınılmaz sonuçların birisi diş çürümesidir. Kimi durumlarda düzenli diş fırçalamaları da yetmeyebilir. Çürük dişler bağlı olduğu diş eti bölgesinde kızarıklık ve şişlere neden olabilirler. Çoğu diş çürüğü dış bölgeden anlaşabilir fakat bazı diş çürükleri içten de gerçekleşebildiği için anlaşılamayabilir. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda vardır.

2. Sigara Kullanımı

Dişlere ve diş etine en büyük zarar veren şeylerden birisi sigaradır. Sigara kullanımın genel olarak da sağlığa zararlı olmasının yanı sıra ağız yolu ile kullanıldığı ve direkt olarak ağza etki etmesi sebebiyle olumsuz durumlar gözlenir. Sigara dumanının içinde bulunan zehirli maddeler diş etlerine zararlı olabilir. Bu durum diş etinin hassaslığına ve genetik yatkınlığa da bağlı olmakla birlikte değişkenlik gösterebilir. Nihai durumda ise sigara kullanımın diş etlerine faydası olmadığı bir gerçektir.

3. Diş Eti Çekilmesi

Diş eti kızarıklığına sebep olan diğer bir durum ise diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi diş etinin zamanla çekilmesi dişin görünür şekilde ortada kalması durumudur. Diş eti çekilmesi ağrı, şişlik ve kızarıklığa sebep olur. Dişe eti çekilmesinin erken tedavi edilmesi önemli bir konudur çünkü ilerlemiş durumlarda tedavi imkansız hale gelebilir.

4. Çeşitli Enfeksiyonlar

Yazının başında da belirtildiği gibi ağız içi hassas bir bölgedir ve gün içinde ağzımızı fazlaca kullanırız. Bu da ağzımızın dolayısıyla diş etlerimizin mikroplarla karşı karşıya gelmesi anlamına da gelir. Bunun yanı sıra ağzımızda birçok mikroorganizma mevcuttur. Kimi zaman bu mikroorganizmalar çeşitli sebepler nedeniyle diş etinde kızarıklar meydana getirebilir.

Diş Eti Kızarıklığında Ne Yapılır?

Diş Etinde Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Diş eti kızarıklığının bahsi geçtiği gibi birçok sebebi olabilir. Yapabiliyorsanız durumu hissettiğiniz ve gördüğünüz kadarıyla tespit etmelisiniz. Sonrasında ise mutlaka ilgili sağlık birimine gitmeli ve şikayetini anlatmalısınız. Bu sürece kadar evinizde gargara var ise kullanabilir, ağzınızın hijyenini sağlayabilirsiniz. Kontrole gidene kadar kızarıklık bölgesine yiyecek veya içecek temas etmemesine dikkat etmenizde fayda vardır.

Kontrolden sonra doktorunuzun verdiği diş etine iyi gelen jel tarzı ilaçları düzenli olarak kullanmanız önemli bir konudur. Bunun yanı sıra diş eti kızarıklığının önüne geçmek için mutlaka dişlerinizi düzenli temizlemeli, ağız temizliğinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca dişlerinizde veya diş etinizde herhangi bir sorun olmasa da 6 ayda bir diş hekimine kontrole gitmeniz, bu gibi sıkıntıları yaşamanızın önüne geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.