Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Etinde Uyuşma Neden Olur?

Kimi zaman birden bire kendini gösterebilen diş eti uyuşması birçok insan tarafından sıkça görülebilen bir durumdur. Diş eti uyuşmasının arkasında birçok değişik sebep yer alabilir ve bunların kimisi çevresel etkenli olup kimisi ise kronik bir sebeptir. Bu sebeple uygulanacak olan tedavi kaynağına göre değişiklik gösterir ve kaynağın teşhisi düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Biz de bu yazımızda sizlere diş etinde uyuşmaya sebep olan nedenlerden ve uygulanacak olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Diş Etinde Uyuşma Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Sert Cisim Çarpmaları

Dışarıdan darbe alındığı zaman diş ve diş eti hasar görür ve bu hasar görme içerisindeki kılcal damarlar ve sinirlerin hasar görmesi ile olur. Bu sebeple bu bölgelerde uyuşmalar meydana gelir. Hasarın büyüklüğüne göre oluşabilecek olan etkide oldukça fazla olabilir. Hatta bu diş etinin uyuşmasının yanında ağrıma ve kanamalarda gözükebilir.

2. Ağza Alınan Cisimler

Çoğu zaman birçok şeyi ağzımızla açmaya veya kırmaya çalışırız. Bu şekilde dişlerimizi zorlayarak buralara zarar verebiliriz. Bu zararlar genel olarak diş ve diş etindeki sinirlere ve dokulara zarar vermekle gerçekleşir. Bu zararların sonucunda diş ve diş eti bölgesinde uyuşma, ağrıma ve kanamalar gerçekleşebilir.

3. İlaçlar

Kullanılan ilaçların neredeyse hepsinin yan etkisi bulunur. Bu yan etkiler değişik bölgelerde kendisini gösterir ve bazı ilaçların kullanımı ile ağız bölgesinde yan etki gösterir. Bu yan etkiler arasında diş ve diş etinde uyuşmalar ve ağrılar meydana gelir. Özellikle ağız bölgesi için kullanılan ilaçların yan etkileri arasında diş etinde uyuşması bulunabilir.

4. Hastalıklar

Vücutta beliren bazı hastalıkların belirtileri arasında ağız bölgesinde ağrı ve uyuşma yer alır. Temel olarak hastalıkların bazıları enfeksiyona bağlı olabilir. Bu enfeksiyonlar bazı sistemlerin yapısını bozabilir ve bulundukları yere zarar verebilirler. Ağız bölgesinde meydana gelebilen enfeksiyon oluşumları bölgedeki diş ve diş eti sağlığına zarar verebilir ve buralarda uyuşma, ağrıma ve yer yer kanamaya sebep olabilir. Ayrıca diyabet hastaları diş etinde enfeksiyon oluşma durumuna karşı büyük risk altındadırlar. Bu sebeple diyabet hastaları düzenli olarak diş ve diş eti kontrollerini yapmalıdırlar. Çünkü normale göre ağız sağlıkları daha fazla hassastır.

5. Aşırı Sıcak ve Soğuk Tüketimi

Vücuda alınan sıvı ve gıdaların sıcaklığı ideal olmalı ve vücuda zarar verecek derecede olmamalıdır. Ağza alınan bu gıda veya sıvılar aşırı veya aşırı soğuk olması durumunda ağza hasar verir ve birçok kötü etki meydana getirir. Aşırı sıcak tüketiminde bu bölgedeki hücreler zarar görür ve çoğu geri döndürülmez bir hasar alabilir. Bu da bölgede ağrı ve uyuşmalara sebep olabilir. Aynı şey aşırı soğuk tüketimlerinde de olabilir.

6. Genetik Faktörler

Bazı durumlarda genetik olarak ağız ve diş problemleri aktarılabilir. Bu sebeple doğuştan gelen bir durum üzerine diş etlerinde problem yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda ağız bölgesi enfeksiyon kapmaya çok daha müsait olabilir ve bu bölgede belirli sorunlar oluşabilir. Bunlar arasında diş etinde uyuşma meydana gelmesi yer alır.

7. Hormonal Değişimler

Dönem dönem gerçekleşen bazı hormonal değişiklikler ağız bölgesinde problemlere yol açabilir. Özellikle hamilelik ve menopoz döneminde bu sıkça rastlanan bir durumdur. Burada gerçekleşen hormonal etkiler arasında diş eti uyuşması da yer alır. Bu sebeple hormonlardaki bu değişim geçene kadar bu etkilemeler devam edecektir.

8. Dengesiz Beslenme

Vücudun bütün bölümlerinde olduğu gibi ağız bölgesinin sağlığı da beslenme ile sağlanır. Sağlıksız beslenme vücudun bütün bölümlerine zarar verdiği için ağız bölgesi de zarar görür. Düzensiz beslenme ile diş etlerindeki bağışıklık sistemi etkili bir şekilde çalışamaz ve hastalıklara ve sistem bozulmalarına müsait bir hale gelir. Bu sebeple diş etlerinde problem meydana gelebilir. Bu problemler arasında diş eti uyuşması da bulunur.

9. Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol tüketimi gerçekleştiğinde ağız bölgesindeki hücreler ve sinirler hasar görür ve faaliyetlerinde zamanla azalma gözükür. Bu sebeple tüketimin artması ile diş etlerinde uyuşma gözlemlenebilir.

Diş Eti Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

  • Diş etinde uyuşmaya sebep olan faktör tüketilen besinler veya sıvılar ile alakalı ise bunlara dikkat etmek sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Aşırı soğuk veya sıcak tüketiminden kaçınılmalı ve dişleri zorlayacak herhangi bir harekette bulunulmamalıdır.
  • Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve ağız sağlığı korunmaya çalışılmalıdır. Ayrıca sigara veya alkol gibi ağza zarar verecek olan maddelerin kullanımından da kaçınılmalıdır.
  • Bölgede oluşmuş olan herhangi bir enfeksiyon için diş doktoruna gidilmeli ve gerekirse ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ayrıca enfeksiyon dışında dişlerde oluşabilecek olan çürüme gibi sorunlar için de sorunlu dişin tedavisinin uygulanması gerekir. Böylelikle uyuşmanın nedenleri ortadan kaldırılmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.