Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş fırçalama bireyin sadece dişlerini değil, tam anlamıyla bütün ağız sağlığını koruması açısından oldukça önemli bir korunma yöntemidir. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı ağızdaki diş plağını uzaklaştırarak diş çürükleri, diş eti kanamaları ve çeşitli diş eti hastalıklarına karışı koruma sağlayacaktır. Ağızdan uzaklaştırılamayan diş plağı zamanla bakterilerin üremesine ve bu bakterilerin ürettiği asidin diş ve ağız rahatsızlıklarına sebebiyet vermesine neden olur. Bu nedenle bu tip rahatsızlıklar karşı yapabileceğiniz en iyi şey dişlerinizi düzenli şekilde fırçalamaktır. Ancak diş fırçalamanın önemli olduğu kadar doğru şekilde fırçalamanın da önemli olduğunu unutmamalısınız. Yanlış diş fırçalama alışkanlıkları da en az diş fırçalamamak kadar zararlı olabilmektedir. Örneğin günde 3 seferden fazla diş fırçalamak diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilir. Bu nedenle küçük yaştan itibaren doğru diş fırçalama tekniklerinin öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Diş fırçalama konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka şey ise diş fırçanızın özellikleridir. Bazı diş fırçaları sert olması nedeniyle bazı bireylere yarardan çok zarara neden olmaktadır. Sert diş fırçası ile diş fırçalamak da diş eti çekilmesine ve diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle diş fırçanızı seçerken ağız içinde rahatça hareket ettirebildiğiniz, arka dişlerinize ulaşabilen naylon yapıda orta sertlikte bir diş fırçası tercih etmeye özen gösterin. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasını diş eti çizgisiyle aynı yönde tutmaya özen göstermelisiniz. Üst dişleri fırçalarken yukarıdan aşağıya doğru, alt dişleri fırçalarken ise aşağıdan yukarıya doğru bir süpürme işlemi uygulamalısınız. Dişlerin dış ve iç yüzeylerini fırçaladıktan sonra ezici dişlerin üst yüzeylerini de fırçalamayı unutmamalısınız. Dişlerinizi doğru şekilde fırçalamadığınız takdirde diş macununuzun ve ağız gargaranızın çok da etkili olamayacağını unutmayın.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır ?

dis_fircalama_ana_gorsel

Diş fırçalamaya başlamadan önce diş fırçanızı doğru şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Doğru fırçalama tekniklerine göre diş fırçanız dişleriniz ile 45 derece açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Diş fırçanızı bu konumda tuttuktan sonra diş etinizden ağız boşluğunuza gidecek şekilde dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz. Tersi yönde fırçalamanız dişlerinizin üzerindeki bakteri plağını diş etlerinize doğru iteceğinden ulaşmak istediğiniz temizliği sağlamayacaktır. Bunun yanı sıra fırçalamayı sert yapmanızın dişlerinizi daha temiz yapacağı gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Dişlerinizi adeta birine masaj yapıyormuş gibi nazikçe fırçalamalısınız. Sert fırçalamanın dişlerde travmaya sebebiyet vererek çeşitli rahatsızlıklara neden verebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi dişlerinizin her iki yüzünü de diş etinden ağız boşluğuna gelecek şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Diş yüzeylerini fırçaladıktan sonra ezici dişlerin üst yüzeylerini de temizleyebilirsiniz. Öndeki dişleri güzelce fırçaladıktan sonra en arkadaki dişleri de fırçalamayı ihmal etmeyin. Sadece öndeki dişleri fırçalamak size güzel beyaz bir gülüş sağlayabilir ancak sağlıklı bir ağız sağlamaz. Son olarak dişlerinizi doğru şekilde fırçalamak istiyorsanız her iki çeneyi de ayrı ayrı fırçalamanız gerekmektedir. Dişlerinizi sıkarak iki çeneyi de aynı anda fırçalamak doğru bir yöntem değildir. Diş fırçanızın sadece size özel olması gerektiğini kesinlikle unutmayın. Karşınızdaki insanla yakın oluşunuz veya onu çok sevmenizin ortak bir diş fırçası kullanmak için bir bahane olmadığını aklınızda tutun. Diş fırçanızı 2-3 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı diş etleri diş fırçalama sırasında kanamaz. Eğer diş fırçalamanız sırasında diş etlerinizin kanadığını fark ederseniz fırçalamayı bırakmayın ve korkmadan dişlerinizi fırçalamaya devam edin. Fırçalama sırasında diş etlerinizin kanaması, kanayan bölgedeki diş plağının temizlenemediğini ve bölgenin diş taşlarıyla kaplı olabileceğini göstermektedir. Eğer birkaç gün içerisinde diş eti kanamanız düzelmez ise ağzınızda diş taşları oluşmuş olabilir veya dişlerinizi yanlış fırçalıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da bir diş doktoruna danışmanız sizin için en iyisi olacaktır. Diş taşlarının ileride ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini göz ardı edilmemeli ve gerekli tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Diş Fırçalama Sırasında Yapılan Hatalar Nelerdir ?

44a33686-b770-4388-9d48-494f0f7791fe1

Dişlerin fırçalanması sırasında yapılan en büyük hata sadece dişlerin veya dişlerin bir kısmının fırçalanmasıdır. Çoğu birey diş fırçalama işlemini bir an önce bitirebilmek için acele etmektedir. Bu acele nedeniyle de arka dişlerin veya dişlerin iç yüzlerinin fırçalanması ihmal edilmektedir. Tüm dişler güzelce fırçalansa bile diş fırçalama sırasında diş etlerinin de temizlendiğinden emin olunmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin de fırçalanmasını sağlamak için dişlerinizi diş etlerinizden ağız boşluğuna doğru fırçalamalısınız.

İkinci bir hata ise aynı şekilde acele ile diş fırçalama sırasında dişlerin çok kısa süreyle fırçalanmasıdır. Kısa sürelerde diş fırçalamak dişlerinize yarar sağlamayacaktır. Doğru bir diş fırçalamanın en az 2 dakika sürmesi gerektiğini unutmayın. Ancak diş fırçalama süresinin abartılmasın da dişlere zarar vereceğini de belirtmemiz gerek.

Yapılan en büyük hatalardan biri de gereğinden fazla diş macunu kullanımıdır. Diş fırçanızın üzerine sıkacağınız bir nohutun yarısı kadar diş macunu yeterli olacaktır. 12 yaşından küçük çocuklarda bu miktar daha az olmalıdır. 12 yaşını geçmiş çocuklarda ise dişler fırçalandıktan sonra ağız 3-4 kez su ile temizlenmelidir.

Diş eti kanaması  sırasında diş fırçalanmanın bırakılması da oldukça yanlış bir davranıştır. Eğer diş etlerinizin kanadığını fark ederseniz korku ile dişlerinizi fırçalamayı kesmemelisiniz.Diş etlerinin kanaması zaten o bölgenin yeterince temizlenmediğini göstermektedir. Düzenli diş fırçalaması ile diş eti kanaması probleminden kurtulabilirsiniz. Eğer rahatsızlığınız devam ederse mutlaka bir diş doktoruna görünmelisiniz.

Çok yaygın hatalardan biri de fazla güç uygulayarak diş fırçalamanın dişleri daha temiz yapacağına inanmaktır. Bu davranış tam aksine dişlerde ve diş etlerinde aşınmaya sebebiyet vererek dişlerde travmaya neden olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.