Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde beyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak neredeyse herkesin hayali. Güzel, beyaz bir gülüşe sahip olmak için çeşitli ağız bakım ürünleri kullanmak, bazı diş beyazlatıcı operasyonlara girmek çok alışılmış bir durum haline gelmiş durumda. Ancak güzel ve beyaz dişlerin arkasında sağlıklı bir ağız yattığı unutulmaması gerekmektedir. Eğer ağız sağlığınıza dikkat etmezseniz ilerleyen süreçte bembeyaz olması için birçok uğraş verdiğiniz dişlerinizi kaybetmeniz işten bile değildir. Sağlıklı dişlerin temelinde de düzenli ağız bakımı yatmaktadır. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak eğer herhangi bir rahatsızlığınız yok ise dişlerinizin sağlıklı kalması için yeterli olacaktır. Kısacası ağzınıza ve dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. İyi bir ağız bakımı da doğru bir diş fırçası seçimi ile başlamaktadır.

Günümüzde sertinden yumuşağına, büyüğünden küçüğüne, şarjlısından normaline kadar bin bir türlü diş fırçası bulunmaktadır. Bu kadar çok seçenek içerisinden doğru fırçayı seçmek en az düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak kadar önemlidir. Yanlış seçilen diş fırçaları da çeşitli ağız rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Diş fırçası seçiminde ilk adım kendi diş yapınızı öğrenmek olduğundan doğru diş fırçası seçimini yapmak için diş doktorunuza başvurmanız yapılacak en doğru hareket olacaktır. Ancak yine de diş fırçası seçiminde en doğru kararı vermeniz için bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Bu yazının ardından diş fırçası tercihinizi gözden geçirmenizi ve eğer yanlış bir seçim yaptığınızı düşünüyorsanız sağlıklı bir gülüş için kendinize uygun yeni bir diş fırçası almanızı öneriyoruz.

Diş Fırçası Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

dis-fircasi

Diş fırçası seçimi sanıldığı kadar kolay değildir. Çoğu insan en pahalısının, en yeni çıkanının daha iyi olacağını düşünse de aslında diş fırçası seçiminde dikkate alınması gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri ise bireyin ağız sağlığının ne durumda olduğudur. Eğer bireyde çeşitli diş eti problemleri, diş hassasiyeti ya da diş erozyonu gibi bir rahatsızlık varsa sert kıllı fırçalar kullanması bu rahatsızlıkların daha kötü bir hal almasına neden olacaktır. Bu gibi rahatsızlık durumlarında daha fazla hassasiyete ve aşınmaya neden olmamak için yumuşak kıllı fırçaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle diş fırçanızı seçerken herhangi bir problem olmadığından emin olmak için diş doktorunuza danışmalısınız. Bazı bireylerin kullanım kolaylığı olması açısından açılı fırçaları veya şarjlı fırçaları tercih etmesinde bir sıkıntı yoktur. Aksine eğer ağızdaki her bölgeye ulaşabilmenize yardımcı olacaksa böyle fırçalar tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Değişik açılı fırçaların tercih edilmesinde de aynı şekilde ağız içerisindeki her noktaya ulaşıp ulaşmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ağız sağlığınızı korumanız açısından dişlerinizi temizlemeniz kadar dil yüzeyinin ve diş etlerinin de temizlenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise diş ve diş eti rahatsızlıklarına neden olan bakterilerin sadece diş yüzeyinde değil, aynı zamanda dil ve diş etleri üzerinde de üreyip yayılabilmesidir. Bu nedenle doğru sertlikte bir diş fırçası bulduktan sonra dikkat etmeniz gereken ikinci bir nokta dil yüzeyi temizleyici olan bir fırça tercih etmektir. Size uygun sertlikte bir fırça bulduğunuza göre ve istediğiniz özelliklere göre ( sarjlı vb.) tercihlerinizi yaptığınıza göre diş fırçanızı kullanırken nelere dikkate etmeniz gerektiğine geçebiliriz.

Diş fırçanızı en fazla 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Diş fırçalarının da her şeyin olduğu gibi bir ömrü vardır. Ömrü biten diş fırçaları dişlerinizi temizlemez ve size zaman kaybından başka bir şey sağlamaz. Bunun yanı sıra diş fırçanızı ıslak bırakmamalı veya ıslatarak kullanmamalısınız. Bunun nedeni ıslak kalan fırça kıllarının işlevini tam olarak yerine getirememesidir. İdeal olanı diş fırçanızı kuru olarak kullanmaktır. Bazı bireylerin diş fırçasının kılları zamanla paralelliğini kaybederek yana doğru açılmaktadır. Bu durum dişlerinizi fırçalarken gereğinden fazla kuvvet uyguladığınız göstermektedir. Gereğinden fazla güç uygulamak hem diş fırçasının işlevini yerine getirmesini önleyecektir hem de dişlerinizde ve diş etlerinizde travmalara neden olacaktır. Bu nedenle dişlerinizi fırçalarken dişlerinize masaj yapıyormuş gibi davranmalısınız. Eğer bu alışkanlığınızdan vazgeçmekte zorlanıyorsanız yapmanız gereken diş fırçanızı daha sık değiştirmek ve yumuşak kıllı fırçalar tercih etmenizdir. Ancak bu alışkanlığınızdan kurtulmanız uzun vadede diş ve diş eti sağlığınız için en doğru karar olacaktır.

1004064_620x413

Çocuklarda diş fırçası seçimini ebeveynleri yapacağı için ebeveynlerin bu konuda bilgilenmesi de oldukça önemlidir. Çocuklarda diş temizliği ilk süt dişinin çıkması ile başlamaktadır. Ancak bu diş fırçası kullanımına başlanması gerektiğini göstermemektedir. Çocuğunuzun yeni çıkan dişlerini temizlemek için temiz bir tülbent veya gazlı bezlerden faydalanabilirsiniz. İlerleyen yıllarda, çocuk 2,5-3 yaşlarına geldiğinde ise ona diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak açısından renkli diş fırçaları ve tatlandırılmış diş macunları tercih etmelisiniz. Alışkanlıkların en kolay çocuk yaşlarda kazanıldığı düşünüldüğünde ebeveynlerin bu konuda dikkatli olması oldukça önemli. Çocuğunuz için diş fırçası seçimi yaparken de yumuşak kıllı ve küçük başlı fırçaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde çocuğunuz zamanla kendi dişlerini kendisi fırçalamaya başlayabilecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da daha çocuk doğmadan önce yaşanan hamilelik dönemidir. Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler dişlerin ve diş etlerinin hassaslaşmasına ve ağız içinde bakterilerin daha kolay üremesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu dönem içerisinde hassasiyet sorunu ve diş eti kanaması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu nedenle bu dönem içerisinde dişleri temiz tutmak gerekmektedir. Diş fırçası seçimi yaparken ise yumuşak kıllı fırçalar tercih etmek hassaslaşan dişlerde travma oluşma ihtimalini düşürmektedir. Ayrıca bulantı refleksini tetiklememesi adına küçük başlıklı fırçaların tercih edilmesi bireyin daha konforlu şekilde diş fırçalamasına katkıda bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.