Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DIŞ GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Normal bir gebelikte, yumurtalık yumurtayı fallopi tüpünün içine bırakır. Serbest bırakılan yumurta, sperm ile buluştuğunda döllenir ve döllenmiş yumurta uterusun içerisine geri döner ve 9 aylık bir gelişme süreci başlar. Ancak 50 de 1 gibi bir ihtimal ile hamileliklerde, döllenmiş yumurta fallopi tüpünün içinde kalır. Bu tip nadir bir durumda yumurta, yumurtalıklardan birine tutunur. Herhangi bir durumda doğum sevinci yaşamak yerine, hayatınızı tehlike altında bulabilirsiniz. Müdahale edilmesi gereken acil bir durumdur.

Dış gebelik, çoğu zaman normal bir şekilde işlemez. Döllenmiş yumurta hayatta kalamaz ve büyüyen dokular çeşitleri yapıları yok edebilir. Yaşam tehdidi içeren miktarlar da kanamaya sebep olur. Çoğu sıklıkla dış gebelik, korkutucu ve üzücü sonuçlar doğurabilir. Muhtemel sonuçlar arasında bebeğin ölü doğması yer almaktadır. Üstesinden gelinmesi güç bir durum ortaya çıkar.

Dış Gebelik Sebepleri Nelerdir?

Dış gebeliğin sebepleri genelde açık değildir. Bazı durumlarda aşağıda verilecek maddeler dış gebelik ile ilişkilendirilmektedir.

 • Geçmiş dönemden kalma enfeksiyon, ameliyat veya ilaç kullanımından kaynaklanan, fallopi tüplerinde iltihap ve yara oluşumu,
 • Hormonal faktörler,
 • Genetik anormallikler,
 • Doğum kusurları ve hataları,
 • Fallopi tüpü ve onarıcı organların durumunu ve şeklini etkileyen, medikal şartlar dış gebeliğin sebepleri arasında sayılabilmektedir.

Her fallopi tüpü 10 cm uzunluğunda ve hareket eden saç benzeri milyonlarca cilia denilen kirpiksi yapıdan oluşur. Normal bir hamilelikte kirpikler aracılığı ile döllenmiş yumurta, tüpün içerisinden rahime doğru itilir ve burada tutulur. Yumurtanın gelişmesi ile bebek meydana gelir. Ancak fallopi tüpünün zarar görmesi ile cilia, döllenmiş yumurtayı rahme iletemez ve hamilelik fallopi tüpünün içerisinde gerçekleşir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bu durumdaki bayanlar genel de herhangi bir belirti göstermezler. Ancak ortaya çıkması nadir olan belirtiler ilk 5-14 haftaları arasında çıkar. Bu belirtiler ise aşağıda maddeler halinde verilecekler gibidir.

1.Mide Ağrıları

reflü-iceriks2

Dış gebelikte yaşayabileceğiniz tecrübeler arasında midenin tek tarafında oluşan acı hissi gelir. Bu ağrılar ciddi ve kalıcı olabilmektedir.

2.Vajinal Kanamalar

fft99_mf5938653

Normal adet dönemi dışarısında meydana gelen farklı bir vajinal kanama, dış gebelik belirtilerinden biridir. Genellikle başlayıp biter ve parlak veya kırmızı bir renkte olabilir. Bazı bayanlar bu kanamanın normal adet süreci içerisinde meydana gelen kanamalardan sanmaktadır ve dış gebelik şüphesinden uzaktırlar.

3.Omuz Baş Ağrısı

iltihapli-romatizma-hastaligini-ne-kadar-taniyoruz_1882643_720_400

Bu ağrı genellikle omuzun bittiği ve kolların başladığı kısımda meydana gelir. Bu ağrının neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak genellikle uzanıp yatıldığı zaman oluşur ve hamilelikteki iç kanamanın bir işaretidir. Oluşan kanama, nefes alıp verme sırasında mide ile göğüs kafesini ayıran bir kas olan diyaframda bulunan diyafram kası sinirlerine hasar verir.

4.Kabızlık ve Kusma

Mide-bağırsak-sistemi-rahatsızlıkları-tedavisi-biorezonans

Dış gebelikte, mide sorunları ile benzer belirtiler gösterir ve bu belirtiler genellikle kusma ve kabızlık olarak gösterilir. Ayrıca bu durumlardan ayrı olarak bağırsak enfeksiyonları da görülebilen durumlar arasında yer almaktadır.

Dış Gebelik Risk Faktörleri Nelerdir?

Dış gebelik sırasında meydana gelebilen risk faktörleri aşağıdaki gibidir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık: Bayanların üreme sisteminde meydana gelen bir bakteriyel enfeksiyon olarak isimlendirilir. Çoğu durumda bu hastalık vajina da veya rahim boynunda oluşur ve buradan diğer kısımlara ve organlara yayılır. Pekçok farklı bakteri türü bu hastalığa sebep olurken, çoğu durumda chlamydia enfeksiyonundan dolayı (cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon), korunmasız olarak yapılan cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar.

Hastalık Geçmişi: Dış gebeliğe ait belirli bir geçmişiniz bulunmakta ise tekrar olma ihtimali normal bayanlara göre daha fazladır. Altında yatan sebeplere göre 10’da 1 veya 4’te 1 ihtimal ile tekrar gerçekleşebilme olasılığı bulunmaktadır.

Ameliyat Geçmişi: Fallopi tüplerini de ilgilendiren bir ameliyat geçmişiniz bulunmakta ise, dış gebelik geçirme ihtimaliniz de buna göre artış gösterecektir. Sterilizasyona yeterli önemin gösterilmemesi sonucu 200’de 1 ihtimal ile operasyon hatası meydana gelebilmekte ve hamile kalındığında dış gebelik ortaya çıkmaktadır.

Döllenme Tedavisi: Ovulasyon yani yumurta bırakma işlemi için herhangi bir ilaç tedavisi görmüş olmanız, dış gebelik ihtimalini normal bayanlara göre 4 kat arttırmaktadır.

Diğer risk faktörleri arasında yapısal problemler yani anormal şekilli fallopi tüpleri, sigara tüketimi ve 35 yaşından sonra gebe kalmak sayılabilmektedir. Bu faktörler doğrultusunda dış gebelik riskleri de artışa geçmektedir.

Dış Gebelik Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yalnızca belirtiler üzerinden giderek, dış gebelik teşhisinde bulunmak oldukça zordur. Sizin üzerinizde yapılan birtakım testler ve hamilelik testi önerilir. Çıkan pozitif sonuç ile ilk olarak bir hamilelik uzmanına yönlendirilirsiniz ve daha ileri testler yapılır. Bu testler aşağıdaki gibidir.

 • Kan Testi: Hamileliğin ilk haftalarında dış gebelik belirtileri gösteriyorsanız, kan seviyesini ölçmek için bir kan testi yapılır. Yapılan ölçümler sonucu hormon seviyeniz olması gerekenden daha düşük ise dış gebelik ihtimali yükselir.
 • Vajinal Ultrason: Dış gebelik genellikle vajinal bölgeden çekilen bir film ile teşhis edilir. Yüksek sıklıklı ses dalgaları gönderilerek, üreme sisteminizin bir görüntüsü çıkarılır. Ufak bir prob, vajinanızın içine yerleştirilir ve rahim ile etrafındaki bölgenin bir görüntüsü alınır. Bu görüntü ile hamileliğin yeri belirlenir.
 • Laparoskopi: Dış gebelik halen net bir şekilde doğrulanamamış ise laparoskopi işlemi yapılır. Rahmin ve fallopi tüplerinin direk olarak incelendiği, laparoskopi denilen kameralı bir tüpün kullanıldığı bir işlemdir. Genel anestezi kullanılarak yapılan bir yöntem olup, tamamen baygın olacağınız için herhangi bir şey hissetmezsiniz.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelikte genellikle bebek kurtarılamaz. Ancak fallopi tüpünün kopmadan önce teşhis edilmesi durumunda bir takım tedavi yöntemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Burada en önemli kritik, erken teşhistir. Kullanılan tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Aktif İzleme: Orta seviyede dış gebelik belirtisi gösteren bayanların, bebeklerinin kurtulma ihtimali bulunmaktadır. Döllenmiş yumurta içeride ölmektedir ve etrafındaki dokular tarafından tedaviye gerek kalmaksızın absorbe edilir. Yapılan kan testi sonucu, hormon seviyesinin düşük çıkması durumunda gerçekleşir.
 • İlaç Tedavisi: Dış gebelik büyümekte fakat, yeterince erken teşhis yapılmış ise, methotrexate denilen bir ilaç ile tedavi yapılabilir. Bu ilaç, embriyo hücrelerinin büyümesini durdurur. Ancak bu ilacın kullanılması için bazı durumların olması gerekmektedir. Bunlar arasında embriyonun çapının 3.5 cmden az olması, herhangi bir kalp atışının olmaması, dış gebeliğin çok fazla acıya sebep olmaması, hormon seviyesinin 1500 IU/litre değerinden az olması gibi durumlarda ilaç aktif olarak kullanılabilir. Ayrıca bu ilacın karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, bağışıklık sistemini zayıflatması, belli tip kan hücrelerinin seviyesini düşürerek anemiye sebep olması gibi yan etkileri olabilir. Bunun sebebi ise ilacın çok güçlü bir ilaç olmasıdır.
 • Ameliyat: Bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Dış gebelikte yumurtayı bir operasyon ile almak en yaygın tedavi yöntemidir. Ufak bir kamera ve ameliyat sırasında gerekecek malzemeler kullanılarak midenizden yapılan bir operasyon ile dış gebelik tedavisi yapılır. Anestezi kullanılarak yapılır yani ameliyat sırasında herhangi bir şey hissetmezsiniz. En etkili tedavi yöntemi olup, tekrar hamile kalma şansını etkilemez. Ameliyat sonrası yaklaşık bir ay içerisinde tamamen iyileşebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.