Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Gebelik; sperm hücrelerinin yumurtayı döllemesiyle birlikte embriyonun rahim duvarına tutunmasıyla birlikte gerçekleşir. Gebelik anne baba olmak isteyen ebeveynlerin istediği bir durum olsa da kimi zamanda bazılarını hayal kırıklığına uğratabilir. Normal gebeliklerin yüzde iki kadarında dış gebelik söz konusu olabilir. Birçoğunun farkına bile varmadığı birçoğunun da dokuz ay boyunca tüm gebelik belirtilerini taşıdığı farklı dış gebelikler mevcuttur. Dış gebelikte en önemli nokta erken teşhistir. Çünkü dış gebelik ciddi rahatsızlıklara kalıcı bir hasara neden olabilir. Bu yüzden dış gebeliğin anlaşılması oldukça önemlidir.

Dış Gebelik Nedir?

Sperm ve yumurta birleşerek döllenme işlemi gerçekleşir. Döllenen yumurta zamanla embriyoya dönüşür ve ardından rahim içinde kendine bir yer bulur. Daha sonra dokular burada gelişmeye başlar. Ancak dış gebelik olayında döllenme işlemi yine gerçekleşir. Tıpkı normal gebelikteki gibi döllenen yumurta rahim dışında bir yere tutunur ve burada embriyo gelişimi sağlanır. Bu da embriyonun gelişmemesine ve hatta ölmesine neden olur. Çünkü bebeğin beslenmesini sağlayan tüm yapılar rahim içinde gerçekleşir.

Dış gebelik normal bir doğumla sonuçlanmaz hatta anneye zarar verebilecek bir sonuca da neden olur. Dış gebelikte kişi hamileliğin ilk aylarında yaşanan tüm belirtileri gösterebilir. Kişi mide bulantısı adet gecikmesi memelerin hassaslaşması gibi tüm belirtileri gösterebilir. Dış gebelikle normal gebeliğin ayırt edilmesini sağlayan birkaç belirti vardır. Bu belirtiler genelde herkeste görülmez. Bu yüzden mutlaka tüm gebelerin gerekli muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerekebilir.

Dış Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Dış gebeliğin riskleri elbette normal gebelikten daha fazladır. Annenin ölmesine bile sıklıkla görülen bir durumdur. Dış gebelik anne rahmine zarar verir. Çünkü anne rahmi normal bir gebelik gibi embriyonun tutunabilmesi ve beslenebilmesi için bir ortam oluşturur. Bu ortamın dış gebelikten sonra ameliyatla alınması gerekebilir. Bu da rahim içindeki yapının incelmesine neden olur ve hatta yanlış müdahaleler annenin bir daha doğum yapmamasına bile neden olabilir. Aynı zamanda dış gebeliğin riskleri arasında bebeğin salgılamış olduğu zehirli atıklarda vücutta birikebilir. Bir de vajinal kanamalar kimi zaman kişinin fazlaca kan kaybetmesine neden olabilir. Kişide görülen kansızlıkla beraber dış gebelik belirtileri daha ağır bir şekilde kişiyi etkiler. Kısırlığa kadar giden dış gebelik sonuçları en çok annenin psikolojisini bozar. Kişi bu süreçte mutlaka psikolojik yardım almalıdır ve bir sonraki gebelik planından önce mutlaka gerekli testleri uzman kontrolüyle yaptırmalıdır.

Dış Gebelik Anlaşılır Mı?

Dış gebelikte kişi öncelikle normal gebelik durumlarını yaşar. İlk aylarda mide bulantılarıyla başlayan gebelik belirtileri yerini zamanla dış gebelik belirtilerine bırakır. Dış gebelik belirtileri genelde beş veya on dördüncü haftalar arasında hissettirir. Döllenen ve yanlış yere yerleşen embriyo karında öncelikle tek taraflı bir şişkinliğe neden olur. Bu şişkinlik sürekli olarak ağrılara sancılara neden olur. Bu ağrılar gebelik ağrılarından farklıdır. Kişide dış gebelik belirtilerinden biri de adet dönemine yakın adet kanaması görülebilir. Bu durum aslında gebelikle dış gebelik arasında ciddi farklardan biridir.

Aynı zamanda kişide adet kanamalarına benzeyen vajinal kanamalar da başlar. Yanlış yere tutunan embriyo tüm bedenin normaliyetini bozar ve kişinin günlük hayattaki birçok işini yaparken ağrı duymasına neden olur. Kimi zaman bu belirtiler gebelik belirtileriyle ayırt edilemez ve erken müdahale edilemez. Kişi dokuz ay boyunca tüm bu belirtilere maruz kalabilir. Kişide eklem ağrıları da başlar. Bunların birkaçı normal gebelik belirtileri olsa da kanamalar ciddi derecede erken teşhisin konulmasına yardımcı olur.

Ancak artık günümüzde ameliyatsız bir tedavi yöntemiyle birlikte dış gebeliğin anlaşılmasını mümkün kılıyor. Bu durumla birlikte birçok dış gebelik erken zamanda teşhis edilerek annenin sağlığı korunur. Eğer durum ilerlemişse anne cerrahi bir müdahaleye maruz kalabilir. Bu durum yukarıda da belirttiğimiz gibi dış gebeliğin yan etkilerini ortaya çıkarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.