Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş İltihabı Varken Emzirmek Zararlı mı?

Hamilelik süreci, annenin sağlığına dikkat etmesi gereken en hassas dönemdir. Hamilelik dönemi kadar hamilelik sonrası dönemde de annelerin sağlığına dikkat etmesi gerekir. Özellikle emzirme dönemi bir bebeğin gelecekteki sağlığını doğrudan etkiler. Buna bağlı olarak annenin yaşadığı bazı sağlıksız durumlar emzirme döneminde daha da önem teşkil eder. Bu durumlardan biri de diş iltihabıdır. Emziren annelerin en çok merak ettiği konulardan biri diş iltihabı varken emzirmek bebeğe zarar verir mi sorusu. Yazımızın devamında annelerin merak ettiği bu konu hakkında detaylar paylaşıp, akıllarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Diş İltihabı Neden Olur?

Diş iltihabının oluşmasındaki en yaygın sebep genelde diş sağlığına yeterince özen gösterilmemesidir. Diş aralarında kalan besin artıklarının bakteri oluşumunu sağlaması sonucu dişler çürümeye maruz kalır. Bu da diş sağlığını bozarak iltihaplanmalara neden olur.

Bakterilerin en çok sevdiği ortamlardan biri de şekerli besinlerin olduğu ortamlardır. Eğer kişi çok sık şeker ve benzeri atıştırmalıklar tüketiyorsa dişlerinde oluşan bakteriler iltihaplanmalara neden olur. Aynı zamanda bu bakteriler diş minesinde oluşan çatlaklara yerleşerek diğer dişlerin kemik sağlığını da bozar.

Çürük dişler hızlı bir şekilde köke doğru yayılırken etrafında bulunan dişlerin de sağlığını tehlikeye atar.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasından oldukça olumsuz etkilenen organlardan biri de dişlerdir. Bağışıklık sisteminin bozulmasının ardından böbreklerde bir sorun meydana gelir. Bu da dişlerle bağlantılı olarak dişin sağlığını bozar ve devamında da iltihaplanmaya neden olur.

Diş İltihabı Varken Emzirmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Annenin normal bir döneminde birçok ilaçla tedavi edilebilecek hastalığının hamilelik ve emzirme döneminde her ilacı kullanamaması sebebiyle daha zordur. Dişlerde oluşan iltihaplanmaların bebeği etkileyen bir durumu vardır. Annenin beslenme düzeni, sütünü doğrudan etkiler. Dişte iltihap olması ve bu iltihabın akması durumunda sütünün ve dolayısıyla bebeğinin bu durumdan olumsuz etkilenmesi muhtemeldir.

İltihabı oluşturan bakteriler, önlem alınmazsa kısa süre sonra kana karışarak bebeğin sütüne karışır. Ve bebek direkt olarak iltihabı oluşturan bakterilerle temasta kalır. Bu da bebeğin başka hastalıklar yaşamasına neden olur. Annenin iltihaplanmaya karşı alacağı herhangi bir ilaç da aynı etkiyi göstererek henüz bir bağışıklık sistemi olmayan korumasız bebeğin sağlığını etkiler.

Emzirme döneminde doktorlar annelere olabildiğince doğal yöntemler sunar. Tedavi için sunulan bu yöntemler yetersiz kaldığı durumda ilaçlara başvurulursa annenin bir süre bebeğini emzirmemesi tavsiye edilir.

Emzirme Dönemindeki Annenin Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Yetişkinler için diş iltihabı çözümü basit bir rahatsızlık olsa da anneler olabildiğince doğal yöntemler üstünde durmalıdır.

Ağrıyan ve iltihabı oluşturan dişin üzerine bir tutam tuz koyarak orada oluşan bakterilerin ölmesine yardımcı olabilirsiniz. Şiddetli ağrılar esnasında karanfili ağrıyan dişin üzerine koyup çiğnemek de doğal yöntemler arasında yer alır.

Sarımsağın anti bakteriyel ve iltihap kurutucu özelliğinden faydalanmak adına iltihaplı dişin üzerine bir diş sarımsağı ezip bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz.

Günlük olarak dişlerinizi fırçalayarak iltihabın daha geniş alanlara yayılmasını önleyebilirsiniz. Bunun için olabildiğince doğal diş macunları ve yumuşak uçlu fırçalar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda bu süreçte dişlerinizin sağlığını bozacak şekerli gıdalardan uzak durmalı ve diş minenizin incelmesini sağlayacak olan asitli içeceklerden de kaçınmalısınız.

Emziren annelerin sıklıkla tercih ettiği bir diğer doğal yöntemlerden ise kekik yağı ve sirkedir. Bu iki ürünü karıştırıp iltihaplı bölgeyi hedef alarak günde birkaç kez gargara yapın. Ancak kesinlikle yutmayın. Aksi halde sirke bu hassas dönemde annenin midesine zarar verebilir.

Eğer tüm bu doğal yöntemler çözüm olmuyorsa en kısa sürede bir diş hekimine başvurun. Eğer doktorunuz bir ilaç tedavisi uygulamak isterse kesinlikle bu talimata uyun. Sizin sağlıksız olmanız çocuğunuzu direkt olarak etkiler. Ancak bu süreçlerde geçici olarak bebeğinizi emzirmeyi bırakabilirsiniz.

Alınacak olan en iyi önlemlerden biri de doğumdan önce tüm gerekli diş kontrollerini yaptırmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.