Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş İpi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ipi, günümüzde ağız ve diş sağlığı ve bakımı konusunda kullanılan araçlardan biridir. Diş ipi daha çok diş fırçasıyla erişilemeyen yerlere yani dişlerin birbirlerine temas ettikleri ara yüzlere ve eğer varsa kişinin diş kaplamalarının ya da protezlerinin diş etlerine yakın kısımlarının hijyenini sağlamaya yönelik olarak kullanılan bir araçtır. Ağız ve diş sağlığında diş olduğu kadar diş etlerinin temizliği de ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir konumdadır. Bu sebeple diş ipi kullanarak yalnızca dişleri değil diş etlerini de güvence altına alabilirsiniz. Diş etlerinde oluşabilecek plak birikimleri ve diş etlerinden kaynaklanabilecek diş çürükleri ve çeşitli diş eti hastalıklarına karşı da diş ipi kullanımı oldukça önemlidir çünkü diş fırçası ile her ne kadar iyi temizlerseniz temizleyin, diş fırçaları bazı bölgelere temas edemeyeceğinden diş ipi kullanımı ile bu bölgelerin temizliğini ve hijyenini sağlayabilirsiniz. Uzman diş hekimleri, ağız ve diş sağlığı uzmanları günde en az bir kere diş ipi kullanımını önermektedir.

Diş İpi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1- Yeterli Uzunlukta Diş İpi Kullanmak

diş ipi

Diş ipi kullanımında hem kolaylıkla kullanmak hem de daha etkin hijyen sağlamak adına yeterli uzunlukta diş ipi kullanmak önemlidir. Bunun için yaklaşık 45 – 50 santimetre uzunluğunda diş ipi koparılarak kullanılmalıdır. İlk bakışta 45 santimetre sanki uzun bir ölçüymüş gibi gelse de her dişin arasını temizlerken temiz bölümler kullanılması gerektiğinden ötürü bu uzunluk diş ipi kullanımı konusunda ideal bir ölçüdür. Diş ipinin uzun kısmını elinizde tutarak orta ya da işaret parmağınıza sarın. Diğer elinizin de yine orta parmağına ya da işaret parmağına kısa miktarda ip sarın. Böylece orta parmağınıza sardığınız ip sayesinde işaret parmağınız serbest kalacaktır ve ipi yönlendirip dişlerinizin arasında gezdirme konusunda kolaylık sağlamış olacaksınız.

2- Dişlerinizin Arasında Gezdirirken Yapacağınız Hareketler

diş ipi hareketleri

Diş ipi kullanırken diş ipini dişlerinizin arasından kaydırmak suretiyle gezdirebilirsiniz. Zikzak olarak tanımlayabileceğimiz bir hareket biçimiyle diş ipini dişlerinizin arasında hassas bir şekilde kaydırmalısınız. Bu noktada dişlerin arasında ipi gezdirirken acele etmemeniz ve hız konusunda da dikkatli olmanız. Çok hızlı geçiş durumlarında dişlerinizin araları yeteri miktarda temizlenmeyecektir. Diş ipini kullanırken dişlerinizin etrafına saracağınız diş ipini dişinizin etrafına C biçiminde sararak ileri geri hareketlerle temizliği sağlayın. Bunun sonrasında diş ipini diş etinizin çizgi hizasından dişinizin üst kısımlarına doğru yine fazla sert olmadan yumuşakça kaydırın.

3- Diş İpi Kullanırken Parmak Hareketlerinin Önemi

Diş ipi Kullanırken Gereken Parmak Haraketleri

 

Diş ipi kullanırken diş ipini parmaklarınızla yönlendirmelisiniz. Dişleriniz arasında geçiş yaparken iplerin daha büyük bir bölümünün elinde bulunduğu elinizdeki iplerden temiz ve henüz kullanmadığınız ipleri açın ve kullandığınız kirli ip bölümünü diğer elinizdeki parmağınıza sarın. Bütün bu diş ipi kullanımı sürecinde ana yönlendirici ve rehber olarak baş parmağınızı kullanmalısınız.

4- Diş İpi Kullanırken Dişin Tüm Yüzeylerine Temas Etme

Diş ipi

Diş ipini kullanırken özellikle diş ipini üst dişlerinizin arasından geçirirken baş parmağınızı, alt dişlerinize geçtiğinizde ise diş ipini kullanırken işaret parmaklarınızı kullanmalısınız. Diş ipini kullanırken ayrıca dişlerinizin arasındaki tüm hareketlerinizi yumuşak ve yavaşça hareket ettirmeniz gerekmektedir. Diş etlerinize ve dişlerinize hijyen ve sağlık kazandırmak adına yola çıkmışken sert ve ani hareketleriniz diş etlerinizi ve dişlerinizi zedeleyebilirsiniz, bu sebeple tüm hareketlerinizde hassas ve yumuşak hareketler geliştirmelisiniz. Diş ipini dişleriniz arasında gezdirirken parmaklarınız yardımıyla diş ipine eğim vererek, diş etlerinize dikkatli bir şekilde yakınlaştırarak dikey yönde hareket ettirin. Bu esnada dişinizin her tarafına temas etmeniz ve her tarafına ipin değeceği hareketler sağlamanız çok önem arz etmektedir. Sadece diş araları değil dişinizin arka tarafları ve diş etiyle temas eden yerlerini de asla ihmal etmeyin.

5- Diş İpi Seçimi ve Tercihi

Diş İpi Seçimi

Ağız ve diş sağlığı ile diş etlerinin hijyeni için diş ipini doğru ve uygun bir biçimde kullanılması çok önemlidir. Esasen uygun ve doğru teknikleri uyguladığınız müddetçe diş ipi seçimi biraz da kişisel tercihinize ve bütçenize bağlıdır. Çok çeşitli özelliklerde, çeşitlerde ve fiyatlarda diş ipleri piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz pozisyondadır. Diş ipinin sertliği, toplam uzunluğu çeşitli kriterler olduğu gibi bazı markaların diş ipi ürünlerine farklı renk, koku ve aromalar verdikleri bilinmektedir. Bu noktada bir diş ipini diğerinden önde tutmak yanlış olacaktır. Bütçenize ve zevkinize uygun diş ipi tercih edebilirsiniz. Hangi şekilde diş ipi kullanırsanız kullanın diş ipi kullanmak dişlerinizin aralarında kalmış olan yiyecek artıklarını ve bakteri plaklarını temizlemenize ve bu vesileyle ağız ve diş sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacaktır.

6- Düzenli Diş İpi Kullanımı

Düzenli Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı, kullanmaya başlayacağınız ilk günden itibaren faydasını görmeye başlayacağınız bir önlem ve koruma yöntemidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda tüm uygulamaları uygulayarak, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve bir de diş ipi kullanarak; dişlerinizi ve diş etlerinizi daha temiz ve sağlıklı olarak kullanabilirsiniz. Diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere kadar ulaşan ve etki eden diş ipi kullanımıyla aynı zamanda diş etlerinizin sağlığı için de oldukça önemlidir. Dolayısıyla diş ipi kullanımını da düzenli diş fırçası kullanımınızla paralel olarak düzenli bir alışkanlık haline getirerek ağız ve diş sağlığı için üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmiş olacaksınız. Başta zor ve uğraştırıcı gelse de 3-4 günlük kullanım sonrası diş ipi kullanımına da düzenli diş fırçaladığınız gibi alışacaksınız ve bu da bir rutin haline gelmiş olacak. Ağız ve diş sağlığı, diğer bir çok sistemle ve hastalıkla mücadelede de oldukça önemli konumda bulunmaktadır.

7- Diş İpi Kullanımında Diş Eti Kanamaları

Diş Eti Kanaması

Diş ipi kullanmaya yeni başlayan bir çok kişiden en çok işitilen şikayetlerden başlıcası diş etlerinde kanama rahatsızlığı yaşamalarıdır. Diş ipi kullanımında zaman zaman diş etleri kanayabilir. Bu gibi durumlarda diş ipi kullanımı asla bırakılmamalıdır. Diş hekiminize danışmanız şüphesiz yararınıza olacaktır ancak bu genellikle diş etlerinizle alakalı rahatsızlıklara işarettir ancak diş ipi kullanmanıza herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Diş ipi kullanımından sonra kanamalarınız eğer uzun sürüyor ve sürekli kanıyorsa diş hekiminize muayene olmanızda fayda vardır. Ağız ve diş sağlığı konusunda diş ipi kullanımında diş eti kanamaları zaman zaman görülebilmekle beraber genellikle önemsiz ve yeni diş ipi kullanımı sonrasında baş gösteren bir problemdir. Diş ipi kullanırken her zaman hassas ve yavaş hareketlerle temizlik işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir, böylelikle olası diş eti kanamalarını da önleyebilir ve böylece diş eti sağlığınızı da olumsuz etkilememiş olursunuz. Diş hekiminiz diş ipi kullanmanızda herhangi bir sakınca görmüyorsa diş eti kanamalarına aldırmadan diş ipi kullanımına devam etmelisiniz. Ayrıca diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirdiğinizde diş eti kanamalarınızın da azalarak yok olduğunu gözlemleyeceksiniz çünkü bu tür diş eti kanamaları genellikle dişlerin diş etlerine yakın kısımlarında oluşan plak tabakaları ve aynı bölgede biriken yemek artıkları neticesinde gerçekleşmektedir. Kısacası diş eti hastalıklarını önlemede de diş ipi kullanımı oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.