Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Kanaması

Zaman zaman dişleriniz fırçalarken kanayabilir ve de bazen bu kanamalar o an fırçanın diş etini tahriş etmesinden kaynaklanabileceği gibi, diş kaybına sebep olabilecek ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Diş Kanaması Neden Olur?

Diş kanaması olarak tabir edilen diş eti kanamalarınız ne sıklıkta ve ne yaparken gerçekleşmektedir? Öncelikle diş etinizi tahriş eden bir durum olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer diş etinizi tahriş edecek herhangi bir sebep yoksa, aynada dişinizi inceleyerek fikir sahibi olmaya çalışabilirsiniz. Ancak  kanama hangi sebeple olursa olsun mutlaka diş hekiminize görünmelisiniz.

Diş eti kanamasına sebep olabilecek başlıca rahatsızlıklar şunlardır:

 • Diş taşı (Tartar)
 • Gingivitis (Diş eti iltihabı)
 • Periodontitis
 • Vitaminsizlik
 • Diş sıkma ya da gıcırdatma

Bunların dışında kullanılan bazı ilaçların ya da tedavilerin yan etkileri, sigara kullanımı ve hamilelik dönemi ile stres de dişlerinize iyi bakıyor olmanıza rağmen bu rahatsızlıklardan birinin açığa çıkmasına sebep olarak sizi şaşırtabilir.

Diş Taşı (Tartar) Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Gün içerisinde yediğimiz şekerli besinlerin kalıntıları, biz dişimizi fırçalayana kadar ağzımızın içerisinde dişlerimize tutunarak bekler. Bu esnada hava yoluyla ağız içerisine giren veya zaten ağız içi floraya yerleşmiş halde bulunan aç bakteriler de bu besin artıklarından faydalanmak üzere harekete geçer. Tükürükle besin ve bakteri içeriğinin (diğer bir ifadeyle plak) kimyasal bir tepkime sonucunda ilk diş taşını oluşturmasıyla, diş taşı oluşum süreci başlar. Yeni gelen şekerli besin artıkları da diş taşına yapışır ve yeni gelen besin artığı da tükürükle tepkimeye girerek taş gibi sağlam bir hale gelir.

Diş taşı muhtemelen diş etinin hemen altına yerleşmeyi tercih etmiştir. Dişin diğer bölgelerinde kalan diş taşları sadece renk ile ayırt edilebilmektedir. Ancak diş etinin hemen altına yerleşen diş taşları sarımtrak renkle beraber diş etlerinin yukarı çekilmesine de sebep olmaktadır. Diş etleri yukarı çekildikçe de dişin hassas bölgeleri açıkta kalmakta ve fırçalama esnasında veya yemek yerken kanama meydana gelmektedir.

Diş taşı evde temizlenememektedir.

Gingivitis (Diş Eti İltihaplanması) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

dis-eti-kanamasi-nasil-onlenir

Diş eti iltihaplanması, bazen ilerleyen bir diş taşı sebebiyle gerçekleşebileceği gibi, bazen de bakterilerin doğrudan diş etiyle temasa geçmesi sonucunda ortaya çıkar. Diş eti hastalığının en hafif şekli olan Gingivitis, diş etlerinin kırmızılaşması ve şişmesi ile kendisini göstermektedir. Kolay bir şekilde kanayan diş etleri, ağız içi hijyene gereken öneme verilmediğinin ön habercisidir.

Gingivitisin oluşmasında bazı etkenlerin kolaylaştırıcı etkileri de bulunmaktadır. Bu etkenler;

 • Diyabet
 • Sigara kullanımı
 • Kötü beslenme
 • Madde kullanımı
 • HIV enfeksiyonu
 • Hormonal dalgalanmalar (Hamilelik ve ergenlik)
 • Yaşlılık olarak sıralanabilir.

Bu rahatsızlığın tedavisi için rutin diş temizliği, düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı gibi dişinizden eksik ettiğiniz bakımı yapmanız yeterlidir.

Periodontitis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen gingivitis kısa sürede periodontitise dönüşmektedir. Dişi çene kemiğine tutan dokuların bakteriyel bir enfeksiyonu olan perodontitis, diş eti hastalığının ilerlemiş halidir.

Gingivitisteki gibi şişen ve kırmızılaşan diş etleri daha parlak bir kırmızı halini almakla beraber ilerleyen dönemlerde morarmaya başlar. Diş plakları diş etinin altına girerek orada büyümeye devam eder. Diş etlerindeki çekilme giderek ilerler. Diş etlerinin çekilmesi sonucunda dişlerin aralarındaki boşluk artar. Bu boşluktan beyaz-gri renkte bir akıntı görülür. İlerleyen periodontitis dişlerin sallanmasına ve hatta dökülmesine sebep olabilmekle beraber, etkilenen dişlerin etrafında kemik ve doku kaybına da zemin hazırlamaktadır.

Agresif ve kronik olmak üzere iki farklı türü bulunmakla beraber, diyabet periodontitis için risk faktörü olarak belirtilmektedir.

Vitaminsizlik

vitamins

Birçok hastalığın sebebi olan vitaminsizlik, diş ve diş eti hastalıkları için de etkendir. Vücut tarafından sindirilemeyen, enerji eldesinde işe yaramayan vitaminler; vücut içerisinde her işe koşturan enzimlerin büyük bir kısmının aktivasyonunu gerçekleştirmektedir. Eksik olan vitaminin etkilediği enzimler çalışamayacağından, metabolizmanın işleyişinde bu enzimlerin çalışmamasından kaynaklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Diş etlerinin şişmesi ve kanaması en temel olarak C vitamininin eksikliğinde görülmektedir. Ancak tam anlamıyla C vitamini eksikliğinden söz edebilmeniz için, eklem ağrıları ve saç dökülmesi gibi C vitaminine bağlı olan diğer rahatsızlıkları da kendinizde gözlemlemeniz gerekmektedir.

B vitamini ailesi, eksikliğinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. B12 ve folik asit olarak bilinen B9 vitaminlerinin diş eti kanamalarıyla da ilgisi mevcuttur. Eğer diş eti kanamalarınız B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa halsizlik, nefes darlığı, ishal ve konsantrasyon bozukluğu gibi etkiler de bünyenizi sarsacaktır. Folik asit eksikliği durumunda ağız ülseri, dilde şişme ve saç ağarması gibi belirtiler de diş eti kanamasına eşlik edecektir.

K vitamininin eksikliği, diş eti kanamalarına eşlik eden burun kanamaları ile belirti vermektedir.

Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma

Genellikle yoğun stres altında bulunan kişilerde görülen ve farkına varılmadan gerçekleştirilen diş sıkma ve diş gıcırdatma rahatsızlıkları, diş ve çevre dokulara uygulanan kuvvet nedeniyle belirli bir süre sonunda diş ve diş etlerinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Dişlerde oluşan çatlakların zamanla çürüğe dönüşmesinin yanı sıra, diş etleri de zorlanmaya bağlı olarak kanayabilmektedir.

Diş sıkma genellikle uyku esnasında meydana gelmektedir. Oysaki dişlerin çiğneme işlevini gerçekleştirme dışında herhangi bir şekilde diş sıkma ile karşı karşıya gelmemesi gerekmektedir. Dişlerde kapanış bozukluğu ve stres sebebiyle meydana gelen bu hastalığın belirtileri:

 • Dişlerde aşınma ve sızlama
 • Dişlerin çatlaması, kırılması, yer değiştirmesi
 • Baş, boyun ve yüz kaslarında ağrı oluşması
 • Dilin etrafında oluşan diş izleri

Uyurken diş sıkmanın vereceği zararların önüne geçilebilmesi için, kişinin diş hekiminin verdiği gece koruyucularını kullanması gerekmektedir. Gece koruyucuları alt ve üst çenede bulunan dişlerin birbirleri ile temasını engellemeyi amaçlamaktadır. Ancak stres altındaki kişiye gerekli psikolojik/psikyatrik tedavi uygulanmadığı sürece tedavi tamamlanamayacaktır.

Diş sıkma stres sebebiyle değil de kapanış bozukluğundan kaynaklanıyorsa, gerekli olan ortodontik tedavinin yapılması iyileşmeyi sağlayacaktır.

Diş Eti Kanaması Önemlidir!

dentist

Bedenimizin her bir hücresi, sağlık açısından önemlidir. Diş etlerinizin kanaması aslında yukarıda saydığımız basit sebeplerden kaynaklanmıyor olabilir ve de bu kanamalar bir yardım çağrısı olarak bize bedenimizin başka bir bölümünden gönderilebilir.

Aşağıdaki belirtilerin diş eti kanamalarınıza eşlik edip etmediğine göz atın:

 • Burnunuz sık sık kanıyor mu?
 • Dişlerinizde çürük eğilimi arttı mı?
 • Sürekli yorgun ve halsiz hissediyor musunuz?
 • Kansızlık ciddi bir boyutta mı?
 • Solunum güçlüğü çekiyor musunuz?
 • Kemik ağrıları özellikle bacaklarınızda şiddetli şekilde hissediliyor mu?
 • Karnınızın şişliği inmek bilmiyor mu?
 • Mide bulantılarınız çok sık mı?
 • Ateş ve sıcak basması geceleri sizi rahatsız ediyor mu?
 • Sürekli iştahsız hissediyorsunuz ve kilo kaybınızı durduramıyor musunuz? Bu belirtilerin birkaçına sahipseniz lösemi söz konusu olabilir.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz stres, ağız hijyenine yeterli özeni göstermeme, beslenme bozukluğu veya sigara kullanımına bağlı olarak vincent enfeksiyonuna yakalanmış olabilirsiniz:

 • Diş etleriniz kızarık ve gri bir zarla kaplı mı?
 • Diş etleriniz ağrıyor mu?
 • Konuşmak canınızı yakıyor mu?
 • Tükürük miktarınız normalin kat kat üzerinde mi?

Diş eti rahatsızlıklarına eşlik eden belirtileri gözlemleyerek mutlaka diş hekiminizle paylaşın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.