Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Kaplama İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Dişler vücudumuzdaki en hassas ve en göze çarpan kısımlardandır. Bu sebeple dişlerin bakımının olabildiğince düzenli ve sürekli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi taktirde dişlerimiz zamanla sağlığını kaybederek istenmeyen bir duruma girecektir. Bakımın zamanla yapılmaması dişlerin çürümesine ve hatta dişi kaybetmemize bile sebep olabilir. Bu durumda dişlere uygulanacak olan bazı tedavi yöntemleri bulunur ve bunlar dişlerimizin eski işlevselliğine ve eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Bu yöntemlerden en önemlisi de dişlerin kaplanmasıdır. Sizlere bu yazımızda diş kaplama işleminin neden ve nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğiz.

Diş Kaplama İşlemi Nedir ve Neden Yapılır?

1

Diş kaplama işlemi dişlerin tamamen çürümesi durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir ve dişlerin kurtarılma durumu söz konusu olmadığında uygulanır. Kanal tedavi işlemi gerçekleştirildikten sonra diş kaplama işlemi yapılır. Bu yöntem kısaca çürümüş olan dişinizi yeniden şekillendirme sonrasında dişinizin üzerine kaplama görevi görecek olan birkaç farklı maddenin yerleştirilmesi ile olur. Bu noktada seçilecek olan kaplama maddesinin önemi oldukça büyüktür ve dişin çürüklük durumuna göre farklılık gösterir. Doğru malzeme kullanılması durumunda dişiniz çok daha uzun bir süre işlevini devam ettirir ve yeniden çürüme şansı oldukça azalmış olur.

Genel olarak merak edilen konulardan birisi de diş kaplatmak için herhangi bir yaş sınırının olup olmadığıdır. Diş kaplama işlemeleri yaşa göre yapılmayıp genellikle dişte meydana gelmiş olan çürümeye göre gerçekleştirilir. Bazı durumlar için dişlerde meydana gelen çürümeler normal yollar ile halledilebilir. Ancak bazı durumlarda oluşmuş olan bu çürükler normal tedavi yöntemleri ile geçemez. Bu tür durumlarda çürüklerden kurtulmak dişin eski işlevini kazanmasını sağlayabilir. Bu yüzden dişe bağlı olan bu diş kaplatma işlemi için herhangi bir yaş sınırı vermek pek mümkün değildir.

Diş Kaplama İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Diş kaplama işlemlerine başlamadan önce kaplanacak olan dişlerin ölçüsü alınır. Buradaki amaç dişlerinize uygulanacak olan kaplama malzemesinin kalıbının dişinize uygun olması gerekir. Bu sebeple ilk başta dişlerinizin ölçümleri ile başlar. Bu ölçümler sonrasında dişinize göre bir kalıp oluşturulur. Ancak bu işlemden önce dişleriniz temizlenmiş ve gerekli şekle sokulmuş olması gerekir. Gerekli olan bu kalıplar hazırlandıktan sonra dişinizin üzerine geçici olarak yerleştirilir.

Bu kalıp yerleştirildikten sonra bir süre bu kalıpla yaşamalısınız. Buradaki amaç kalıbı yerleştirdikten sonra herhangi bir apse oluşumu veya farklı bir sorunun oluşup oluşmadığı gözlemlenmesidir. Eğer ki herhangi bir sorun oluşmamışsa dişiniz bu kalıba adapte olmaya çalışır. Ancak herhangi bir apse veya bir sorun oluşması durumunda dişinizden kalıp çıkarılarak bir süre boyunca meydana gelen bu sorunlar için tedavi işlemi uygulanır. Daha sonrasında bu kaplama işlemine devam edilerek, kaplama işlemi tamamlanır.

Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Genel olarak dişlerin kaplama işlemi 3 seans içerisinde tamamlanır. Ancak bu duruma göre hızlandırılarak 2 seansa çekilebilir veya durumun ciddiliğine göre 4 seansa da çıkarılabilir. Gerçekleştirilecek olan bu seanslar arasında 2 ya da 3 gün süre bırakılması işlerin aceleye getirilmemesi ve kaplamanın etkisini tam anlamı ile gösterilebilmesini sağlar.

Seansların kısaltılmasını talep etmek işlemlerin hızlandırılmasına ve istenmeyen problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple mümkün olduğu sürece işlemlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için süre tanınması gerekir. Buna en iyi şekilde karar verecek olan diş hekiminizdir ve size belirleyeceği ideal süre içerisinde tamamlanması sizin için daha faydalı olacaktır.

Diş Kaplama Sonrasında Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

2

Diş kaplama işleminden sonra dişlere yapılması gereken bakımda pek bir değişiklik söz konusu değildir. Normal olarak dişler günde en az 2 kere fırçalanmalı ve belirli süre aralıkları ile diş ipi kullanılması gerekir. Ancak bu işlemler düzenli ve sürekli olması önemlidir. Temel bakımın dışında belirli diş kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Diş kaplamadan hemen sonra aşırı soğuk ve sıcak tüketimlerinden uzak durmak kaplama için daha sağlıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.